Държавата да наложи мораториум върху изкупуването на ток на по-високи цени от производство чрез оборски тор или покривни инсталации.
За това се споразумяха представители на бизнеса, правителството и парламента на среща при премиера Бойко Борисов.
Това искане на работодателите може да бъде изпълнено, като се премахнат последните останали преференциални цени оттук нататък. Сега са останали само два вида - от електроенергия от оборски тор и от покривните инсталации за фотоволтаици, уточни след срещата вицепремиерът Томислав Дончев.
Това е една от няколкото договорени мерки, които да позволят намаляване на цената на тока. Целта е да се спрат злоупотребите, да се осигури прозрачност и да се намали цената на електрическата енергията за бизнеса, като се върне на нивата отпреди август тази година.
Представители на бизнеса ще участват в работата на бордовете на държавните предприятия от сектора, обяви вицепремиерът Томислав Дончев: "Нека колегите да видят какво се случва, нека още едни очи да гледат, ако някъде има свръх разходи, ако някъде има ненужни разходи, нека те да бъдат тези, които ще ни помогнат да го прекратим."
Предстои създаването на публичен регистър на собствеността на дружествата, които произвеждат на преференциални цени. "Убеден съм, че от този публичен регистър на собствеността ще излязат много интересни, не знам дали не и изненадващи резултати", заяви Дончев.
При злоупотреба ще се отнема и преференцията. Това според вицепремиера е добра превантивна мярка. "Считам, че ще бъде много силна мярка за превенция по отношение на всички нарушения, защото въпреки усилията, въпреки взетите мерки нарушенията продължават. Продължаваме да имаме фотоволтаици, които произвеждат енергия и нощем", уточни вицепремиерът.
Бизнесът запазва искането си за връщане на цената на тока отпреди 1-ви август, както и готовността за протест на 30-ти септември.
Председателят на КРИБ Кирил Домусчиев заяви, че допълнително работодателските организации ще решават дали да се проведе обявеният за края на месеца протест. "Специално ние, участниците в днешните разговори, сме доста по-оптимистично настроени и се надяваме да се намерят резерви цената на електроенергията за индустрията да се върне на нивата, на които беше от преди първи август", посочи председателят на КРИБ.
Работодателите ще настояват и за оставката на шефа на енергийния регулатор Иван Иванов на днешните срещи с депутатите от ГЕРБ и ДПС.
"Цената на електроенергията може да се намали незабавно, а към 1-ви ноември ще има много повече възможности. Може би това е една от причините, най-важната, да искаме промени в КЕВР, в нейното ръководство", посочи Васил Велев - председател на Асоциацията на индустриалния капитал.
"Много неща са в ръцете на КЕВР. Там има прекалено много политика и според нас много малко експертност, начело с председателя й Иван Иванов. Не може в такъв орган, от който се очаква експертност и от който зависят хиляди работни места и съдби, да имаме такъв тип хора", заяви Кирил Домусчиев.
Енергийният министър Теменужка Петкова напомни вчера, че по въпросите в енергетиката държавата и бизнесът са в диалог, а цените на тока се определят от независимо орган - КЕВР.
"Въпросът с оставката на Иван Иванов не е обсъждана в парламента. Това е искане на работодателите", заяви пред БНР председателят на парламентарната енергийна комисия Делян Добрев.
Преди два дни в специална декларация четирите работодателски организации обявиха, че по повод искането им за отстраняването на шефа на КЕВР, те ще имат срещи в парламента с депутатите от ГЕРБ, Реформаторския блок и ДПС. Срещите са насрочени за днес, 16 септември.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.878440 |
GBP | 2.350620 |
CHF | 2.109390 |