Банките разпределят по-големи дивиденти от миналогодишните. Редица банки тази година разпределят дивиденти, по-големи от миналогодишните. Заедно с печалбите за 2016 г. има институции, взели решение и за включване в него на неразпределени печалби от предходни години. От разпределение на дивиденти се въздържат някои банки с българска собственост. Това показват поканите за и протоколите от общите събрания на банките в Търговския регистър, които са ги провели и публикували или предстоят да се състоят. Собствениците на шест банки са гласували общо 883.3 млн. лв. дивидент. Това е 70% от цялата печалба в сектора за миналата година.
Дивидентна политика
Дълго време в периода на кризата банките не разпределяха дивиденти, а трупаха капитал и буфери за непредвидени ситуации и лоши кредити. Това беше ангажимент, поет по предписание на БНБ. След кризата дойде фиаското с КТБ през 2014 г. По-големите банки, работещи и с по-високи капиталови показатели още от 2014 г., са във възможност да разпределят дивиденти, като собствениците им прилагат различни стратегии - в някои случаи по-консервативен подход с по-малки, но увеличаващи се всяка година стъпки.
След КТБ дойде проверката на активите и стрес тестовете на банките, което също имаше ефект върху дивидентната политика на някои банки.
През следващата година предстои въвеждането на нов буфер за десетте големи банки, както и на новия счетоводен стандарт, който ще изисква начисляване на провизии и за обслужвани кредити според риска им. Това също ще ангажира допълнителен капитал, което означава, че банките трябва да го предвидят и да се подготвят и за това.
Коя банка колко
Най-голям дивидент тази година дава Уникредит Булбанк - цялата нетна печалба за миналата година в размер на близо 291.5 млн. лв. Това идва, след като година по-рано решението беше за половината от печалбата, а за 2014 г. - една трета. Уникредит Булбанк може да си позволи да изплати цялата печалба като дивидент на италианския си собственик, тъй като има капиталов излишък от над 1 млрд. лв. към края на 2016 г. и едно от най-високите съотношения на капиталова адекватност - 27.5%.
Банка ДСК е друга голяма банка, която също изплаща цялата печалба на собственика си - унгарската OTP. Към положителния финансов резултат от 282.2 млн. лв. има и малко над 1.8 млн. лв. неразпределени печалби за минали години. Такава е практиката на банката в последните години.
И ако миналата година само Банка ДСК разпределяше печалба за минала година плюс неразпределени резултати от предходни години, сега това прави и Прокредит банк. При нея миналата година на практика изплащане на дивидент в чист вид нямаше, тъй като банката тук го даде на централата във Франкфурт, която след това го върна като увеличение на капитала. Сега за 2016 г. освен печалбата от 37.7 млн. лв. "Прокредит" включва и неразпределена печалба от минали години в размер на над 15.8 млн. лв. Така изплатеният за собственика дивидент е в размер на 51.015 млн. лв., а за фонд "Резервен" банката заделя 2.51 млн. лв.
Според Търговския закон банките са длъжни да заделят печалби, докато фонд "Резервен" не достигне 1/10 от капитала им.
Друга банка, която разпредели тази година дивидент за последно на собственика си, тъй като го смени с друг, е ОББ. След дълго въздържане National Bank of Greece получи значителен дивидент от бившото си вече българско поделение. От разпределение на дивиденти се въздържат някои банки с българска собственост. Още в края на миналата година след успешното преминаване на проверката на активите ОББ гласува 260 млн. лв. дивидент. При обявяване на сделката по продажбата й на белгийската KBC беше обявено, че предстоят още около 50 млн. евро, които са отчетени при договорената цена (610 млн. евро). Дивидентът беше изплатен през пролетта - 97.9 млн. лв., или около 88% от миналогодишната й печалба. Плащането за ОББ беше на 13 юни 2017 г., когато и сделката беше обявена за затворена.
Райфайзенбанк и Societe Generale Експресбанк също разпределят дивидент. Близо 93% от печалбата си за миналата година "Райфайзен" е изплатила като дивидент на собственика си. За предходната година беше цялата печалба.
За разлика от миналата година, когато Societe Generale Експресбанк не разпредели дивидент за 2015 г. заради смяна в счетоводната политика на банката, тази година почти 40% от печалбата й за 2016 г. е изплатена под такава форма - 36.031 млн. лв., а остатъкът от сумата в размер на малко над 54.319 млн. лв. е отнесена за други допълнителни резерви.
Въздържание
Сред банките, които няма да разпределят дивидент, са Пощенска банка, Сибанк, както и някои с български собственици - ПИБ, ЦКБ, Българо-американската кредитна банка.
Общото събрание на Пощенска банка предстои да се проведе на 29 юни, но от публикувания дневен ред в Търговския регистър става ясно, че се предвижда да не се разпределя дивидент за 2016 г. Чистата печалба на банката за миналата година е 119.6 млн. лв. Проектът на решение предвижда печалбата да бъде включена в капитала на банката като допълнителни резерви.
Белгийската KBC, която е собственик освен на Сибанк, вече и на ОББ - два дни след приключване на сделката е взела решение чистата печалба на Сибанк за 2016 г. в размер на 32.9 млн. лв. да се отнесе като неразпределена печалба.
От разпределение на дивиденти се въздържат някои банки с българска собственост. ПИБ, както и Инвестбанк поеха изричен ангажимент след стрес тестовете да капитализират печалби, като ПИБ от началото на съществуването си не е разпределяла дивидент. ЦКБ, макар и преодоляла прегледа почти без корекции, също предвижда да не дава дивидент за 2016 г. Общото й събрание, на което да се вземе това решение, предстои да се проведе на 29 юни. БАКБ беше друга банка, която реши на събранието си на 5 юни да не изплаща дивидент за миналата година.
Пеевски е прехвърлил "Техномаркет" на "Благоевград-БТ". Тази пролет в недекларирания официално бизнес на Делян Пеевски тече мегаразместване. Първо, контролираният от депутата "Булгартабак холдинг" се раздели с най-ценния си актив - търговските марки на цигарите си и дистрибутора си, и получи от British American Tobacco 105 млн. евро. После обяви план за триъгълна операция: вместо холдингът директно, вече "Благоевград БТ" ще притежава другите две дъщерни дружества - "София БТ" и "Плевен БТ", като операцията е оценена на 103 млн. лв. Сега става известно още едно крупно прехвърляне. Тази пролет "Техномаркет" срещу неизвестна цена е станал собственост на цигареното дружество в Благоевград. Цялата тази поредица от прехвърляния и продажби не би била проблем, ако "Булгартабак холдинг" не беше публично дружество. Там борсовите правила изискват прозрачност при големи сделки. Като минимум да бъдат обявени на публиката, защото влияят на цената на акциите, а в по-едрите се изисква и одобрение от миноритарните акционери, особено когато става дума за сделки между свързани лица.
Нито за продажбата на марките на ВАТ, нито за сделката за "Техномаркет" публичният холдинг разкри информация до борсата. Сделките са големи - като тази за "Техномаркет" няма известна цена, но активите на веригата за техника са 191.7 млн. лв. към края на миналата година, а приходите на дружеството са 300 млн. лв. И за двете сделки "Капитал" попита Комисията за финансов надзор (КФН), която надзирава публичните дружества, дали не открива проблем, а от регулатора бързо заявиха, че такъв няма.
Цигари с техника
Пеевски чрез фирмата си "НСН инвестмънт" купи мажоритарния пакет в "Техномаркет" в началото на 2016 г. от Едордо Миролио срещу неназована сума. В края на годината депутатът поиска разрешение от КЗК да продаде мажоритарния дял на дубайската фирма TGI Middle East. Кой е неин официален собственик е неизвестно и антимонополният регулатор вече два пъти не показва на публиката тази информация.
Освен че e мажоритарен собственик на "Булгартабак холдинг", дубайската фирма се представя като собственик на почти всички активи на Пеевски, според презентация на сайта й, която беше изтрита, след като "Бивол" я публикува. Там освен цигарения холдинг бяха изброени и други компании от орбитата на Пеевски като "Дореко" (държи дял в "Юрий Гагарин" - виж повече тук), млечният бизнес ("Лодис" с марките "Лакрима" и "Фреско"), имоти, оценени на 300 млн. долара. При появата на TGI Middle East като краен собственик на "Булгартабак" по информация на "Капитал" беше посочен изпълнителният директор на "Булгартабак" Венцислав Чолаков, който се приема за изключително близък до Пеевски.
След разрешението на КЗК и според книгата на акционерите към 11 януари тази година "Техномаркет" има трима акционери: TGI Middle East FZE, която е със 72.65%, Domtech holding - Вадуц, с 15.15% и Николай Китов като физическо лице с 12.20%.
На 22 май 2017 г. на общото събрание на "Техномаркет" вместо TGI Middle East като мажоритарен акционер се явява "Благоевград - БТ" с пълномощник адвокат Светлана Мартева. На общото събрание акционерите освобождават от поста му като директор Владимир Данев, който влезе в борда през наскоро - октомври 2016 г. Той дойде след дългогодишна кариера в "Метро", където беше и управител. На негово място назначават Слави Савов. Той е директор "Човешки ресурси" на "Булгартабак холдинг" от март 2012 г., като преди това е заемал същата позиция в "Булстрад Виена иншурънс груп" и в БТК, където е работил около осем години.
Така се оказва, че в периода между януари и май 2017 г. се е случила сделка по придобиването на акциите от "Техномаркет", който е с активи от 191.7 млн. лв. по баланс за 2016 г., без тя да бъде одобрена от акционерите и разкрита на инвеститорите в "Булгартабак холдинг".
Благоевградското дружество пък трупа активи и се превръща в холдинг - то притежаваше за кратко целия дистрибутор ЕЛД, който продаде на ВАТ. Държи 50% от веригата Lafka, а сега предстои да вземе и пряко "София БТ" (фабриката не работи от над година) и "Плевен - БТ". Така вместо в публичния холдинг бизнесът се мести в дъщерно дружество.
КФН не вижда проблем
В отговор на въпроси на "Капитал" дали ще наложи санкции на цигарения холдинг от Комисията за финансов надзор отговориха, че нямат налична информация за такава сделка и съответно за конкретните нейни параметри. Според публикуваната финансова информация тази транзакция не е оповестена в отчетите за периода януари - март, а консолидираните данни се очакват до края на август и ако сделката е сключена през второто тримесечие, данните биха могли да се очакват в консолидирания финансов отчет за полугодието.
Според КФН на предварително овластяване от акционерите на публичното дружество подлежат единствено сделките, касаещи пряката дейност на холдинга, а в конкретния случай непубличното дъщерно дружество на холдинга е придобило контролно участие в "Техномаркет", а сделките, по които то е страна, не подлежат на пряк контрол от общото събрание на акционерите на публичното дружество. "В определени хипотези на закона на предварителен контрол от борда на холдинга подлежат разпоредителни сделки с дълготрайни материални активи на дъщерното дружество, но описаният случай касае придобивна сделка и не попада под този режим", се казва в становището.
Накратко - регулаторът казва, че не познава сделката, но нарушение няма.
Според закона за ценните книжа на предварителен контрол от борда на холдинга подлежат сделките с предмет дълготрайни активи на дъщерното дружество, а в случая с акциите става въпрос за финансов актив. Затова управителният съвет на "Благоевград-БТ" би трябвало да представи искане за одобрение и информация за целесъобразността и условията по сделката на "Булгартабак холдинг", а самият холдинг по закон е длъжен да оповести сключените сделки в седемдневен срок от узнаването им. Ако публичен холдинг не оповестява определени данни за непубличните си дъшерни дружества, глобата за първо нарушение е от 7000 до 10 000 лв.
В друг закон - срещу пазарните злоупотреби с финансови инструменти, се посочва, че всяка чувствителна за цените на акциите информация трябва да се разкрива на инвеститорите до ден след узнаването й. Хипотезата за такова нарушение въобще не се разглежда в отговорите на КФН.
Борисов откри, че победената контрабанда всъщност процъфтява. Премиерът Бойко Борисов отново се самоопроверга за контрабандата, която отдавна беше обявил за победена. Вчера той призна, че бизнесът с горива продължава мощно да ощетява държавния бюджет. Борисов цитира резултати от съвместни проверки на ГДБОП и ДАНС, които установили, че бензиностанциите масово лъжат НАП за оборотите си и крият данъци. "Към данъчните отиват цифри, които изобщо нямат общо с продадените количества. От 900 проверени бензиностанции 900 софтуера манипулират", обяви премиерът по време на национално съвещание на ръководството на МВР. Тези числа звучат страховито, като се има предвид, че в България общо има около 3500 бензиностанции с монтирани фискални устройства, които директно пращат данните за продажбите в НАП. Отделно има и над 1000 ведомствени бензиностанции, които изобщо не са вързани с НАП, защото уж не продават горива на външни клиенти.
Както се разбра от думите на премиера вчера, щетите за бюджета надхвърлят милиард. "Убеден съм, че 1.3 млрд. лв. ще съберем с общите усилия", заяви Борисов. На съвещанието той похвали МВР и прокуратурата, че са свалили дела на нелегалните цигари до 8%, и посочи, че вече е време да се вземе на мушка контрабандата при дизела и бензина.
Пред полицаите премиерът Борисов показа познаване на технологията на измамите по бензиноколонките: "Тука се оказа, че виновни няма. Даже с главния прокурор една сряда ги карахме да ни ги рисуват как изглеждат, щото нещо не ни излизаше сметката. Оказа се, че има институт по метрология, който има едно задължение общо взето - да отиде и да сложи една пломба на колонката. До него стои обаче агенция по метрологията. Работата на тази агенция е да отиде да види дали институтът е сложил пломба. След това идва бензиностанцията, има един софтуер, който праща количествата, които е продала, към НАП. И всъщност към данъчните отиват цифри, които изобщо нямат общо", описа картината Борисов.
И в предишния си мандат, и сега Бойко Борисов ту се хвали с грандиозни успехи в борбата със сивата и черната икономика, ту признава, че има тежки проблеми.
Преди дни и шефът на руската компания "ЛУКойл" Вагит Алекперов разби мита на българския премиер за преборената контрабанда. В средата на юни Алекперов се срещна и с Борисов, и с президента Радев и в прав текст обясни, че българското законодателство е калпаво и улеснява измамите с горива. Той отбеляза също така странния феномен, че България е най-наситената с бензиностанции държава в света. Алекперов направи сравнение с Румъния, която с 30-милионно население има по-малко обекти за търговия с петролни стоки.
"Касовият апарат на държавата не работи", коментира депутатът Емил Димитров-Ревизоро неотдавна след новината, че хакери са пробили информационната система на Агенция "Митници" и вкарват вътре фалшиви данни.
Косвено признание, че приходните агенции не се справят с аферите в бизнеса с горива, прави и Министерството на финансите. В началото на юни то пусна проект за промени в наредбата за фискалните устройства, в който се предвижда нов опит за затягане на контрола над бензиностанциите. Идеята е уредите, които са свързани с НАП и "докладват" за продажбите в реално време, да бъдат подсилени, тествани и пререгистрирани в държавната Агенция по метрология и технически надзор и след това да могат да бъдат отваряни само от техници, оторизирани от производителя или вносителя на електрониката и притежаващи специален ключ за достъп.
Затягането на контрола обаче си има цена, която ще трябва да бъде платена и от коректните фирми. Подсилването на софтуера ще струва на бензиностанциите общо към 1.75 млн. лева. За разлика от очакванията на премиера за 1.3 млрд. лева допълнителни приходи в бюджета прогнозата на МФ е 10 пъти по-скромна - за 117 млн. лева.
Дежавю
И през 2015 г. Бойко Борисов се закани на тъмния петролен бизнес, който мами бюджета. Тогава той нареди на чиновниците от техническия надзор да проверят и препломбират уредите на всяка бензиноколонка в държавата. След приключването на кампанията тогавашният министър на икономиката Божидар Лукарски обяви, че при 1100 проверки са хванати само 87 нарушения.
Дълговете за лечение в чужбина чупят нови рекорди. Рекордните 246 млн. лв. стигнаха дълговете на здравната каса към чуждите клиники, съобщиха от НЗОК. Затова и надзорният съвет иска от управителя на касата анализ, на базата на който да се намерят начини за проверка на реализираната дейност в чужбина.
За около 6 месеца парите, които касата дължи на болници в ЕС, лекували осигурени у нас граждани, са скочили с над 50 млн. лв. - през октомври 2016 г. борчът на касата беше 190 млн. лв. Те растат ежегодно, защото касата плаща по-малко от постъпващите искове. От години НЗОК изплаща само стари задължения или дори само лихвите по тях.
Най-много касата дължи за лечение в Германия - над 120 млн. лв., във Франция - над 35 млн. лв., и Испания - над 25 млн. лв. Пациентските организации дори предупреждават, че много от болниците в Германия вече искат от осигурени у нас хора да си плащат лечението и после да си търсят парите от българската здравна каса. Най-голяма част от дълговете са за лечение по т.нар. европейска здравна карта - неотложно и спешно лечение на българи с осигуровки у нас. По-малко средства отиват за планово лечение - в случаите, когато у нас то не може да се осигури, НЗОК плаща за терапия в ЕС.
За тази година в бюджета на касата за разплащане с чужди фондове и клиники са предвидени 60 млн. лв. Не е ясно дали и те ще отидат изцяло по предназначение, тъй като заради постоянните преразходи за болници и лекарства част от парите от това перо се пренасочват към тях. Освен това заради натрупаните огромни задължения към чужди здравни фондове от касата предлагат в бюджета на НЗОК за 2018 г. по това перо да се предвидят 125 млн. лв. Редовно от касата искат и субсидия от държавния бюджет за целево покриване на дълговете в ЕС, но засега не са получили такава.
Контрол
Здравната каса ще наблюдава по-стриктно парите, които се плащат за т. нар. централизирани дейности - ражданията, химиотерапията, хемодиализата и интензивните грижи. Те не са част от лимитите на болниците и се разплащат от НЗОК, а не от районните каси. Става дума за "индикативни стойности" на болниците, които ще се следят в централното управление на касата. Ако се установят сериозни отклонения от определените пари, ще се правят проверки. Именно разходите за химиотерапия са сред перата, по които имат най-сериозен дефицит в бюджета на НЗОК.
Бойко Борисов към полицаите: Гонете бандитите денонощно. Полицаите вече няма да се оправдават с липса на бензин в патрулките и ще трябва да се отзовават денонощно на всеки сигнал в град или малко село. Това става с разпореждане на премиера Бойко Борисов, който присъства вчера на национално съвещание на МВР.
„За битовата престъпност - решихме, че не трябва да има лимит на бензина за патрулките. Колкото пари допълнително изразходите, ще ви го платя отгоре. Това ще излезе на правителството още 4-5 млн. лв. Разбира се, да не се мине до другата крайност - да почнете да крадете бензина и нафтата. Искам да бъдат направени наряди, които да ходят по селата, да говорят с хората. Да мине полицая, да спре на площада, да каже: „Добър ден". Не искам да чувам, че работата не е свършена, защото няма пари за бензин или нафта", категоричен бе министър-председателят.
Той разкритикува работата на администрацията на МВР. „За съжаление много работа се свършва, но усещането за работата на полицията, е като отидеш да си извадиш някакъв документ. Това, което констатираха проверките, не знам как е допуснато. 90 тона алуминиеви табели стоят. В същото време министърът идва и иска пари. Ами продайте си алуминия и си направете ремонт на помещенията", заяви Борисов, явно визирайки КАТ. (Цената на алуминия е средно 2 лева за килограм, показа проверка на „Труд". Ако полицаите върнат 90 тона ще приберат 180 000 лева)
Той се ядоса и на факта, че в изчислителния център на МВР работят 700 души, както и, че дирекцията за управление на собствеността в министерството е с 1300 души. „Откъде накъде държавното електронно обслужване се занимава да ви прави връзката с прокурора и останалите дирекции", възмути се още Борисов.
„Тормозите гражданите зверски. Лична карта - с акт за раждане. Защо ви е този акт за раждане. 26 милиона часа харчат хората, за да се редят на опашки", критикува министър-председателят. Той нареди всеки ден полицейски шефове да бъдат на някое произволно гише. „Върла корупция има в КАТ. Прекупвачи, лобисти, тези които вземат по 200 лева, за да изкарат на човек документи, се събират по кафетата. Хората започват да псуват на гишето и стигат до мен, защото си казват „той е тарторът на тази работа", добави премиерът.
Според него правителството било призвано да събира пари и да се разплаща за чужди грехове. „Миналата година, скъпи мои, благодарение на това безумие „Белене" - 3 млрд. лева. Вместо да ви дам за униформи и заплати. За Москва заминаха 1,3 млрд живи лева. Общо миналата година 2,5 млрд. лева заминаха за американските централи. Платихме 3,6 млрд. лева живи пари за КТБ. И службите, и всички други имат вина. Я сметнете, как ще изглежда МВР, ако не сме платили тези пари. Искам да повиша вашите заплати, искам и на военните да повиша възнагражденията. Само, че ме задължиха да купувам „Грипен"-и", каза още Борисов. Въпреки това той съобщи, че 10 милиона лева ще бъдат заделени за купуването на полицейски униформи. „Парите на момчетата незабавно за униформи. Тук имат основание. Забързайте поръчките законно и прозрачно", нареди премиерът.
Той обеща и контрабандно гориво вече да не стига до пазара и да се съберат 1,3 млрд. лева с помощта на прокуратурата и НАП. Според Борисов в момента от 900 проверени бензиностанции, 900 били с манипулиран софтуер. „Оказа се, че виновни няма. Вицепремиерът Томислав Дончев готви Закон за горивата. Съпротивата ще е голяма, но се надявам до края на юли месец да приключим", обясни премиерът.
Главният прокурор Сотир Цацаров:
„Икономическа полиция" е в пълна летаргия
„Икономическа полиция" е в състояние на пълно заспиване и затишие. Това стана ясно от думите на главния прокурор Сотир Цацаров по време на национално съвещание на ръководството на МВР. „По отношение на националните служби - отчитаме добро взаимодействие с ГДБОП. Има подобрен диалог със специализираната прокуратура. По отношение на Национална полиция бих казал същото, с едно изключение. „Икономическа полиция" е в състояние на пълно заспиване и затишие. Работата й е в пълна летаргия", заяви главният прокурор.
Цацаров обяви и, че дейността на областните дирекции на МВР може да се раздели на две. „Едните са работещи, а другите - тихи дирекции. Това състояние е такова, каквото е и в териториалните дирекции на ДАНС, и в териториалните прокуратури", коментира Цацаров. Според него се работи добре в Бургас, София и Пловдив. Той е категоричен, че основен приоритет е борбата с корупцията. „Задача номер две е противодействието на контрабандата", обяви още Сотир Цацаров. Обвинител №1 призова в Академията на МВР да започне обучение на новоназначените разследващи полицаи.
Главният секретар Младен Маринов:
Критиките имат основание
„След като премиерът Бойко Борисов и главният прокурор Сотир Цацаров отправят критики към „Икономическа полиция", най-вероятно имат основания. Ще направя анализ и ще предприема действия", заяви главният секретар на МВР Младен Маринов. Той допълни, че в момента полицейският състав, който е на улицата, не е достатъчен. Затова всяка седмица се назначавали нови служители. Той е поставил задача на подчинените си да имат отношение към хората и да реагират незабавно на сигнали за престъпления.
МВР-шефът към синдикатите:
Не искам условия, а аргументи
Не искам условия, а аргументи. Това заяви вчера вътрешният министър Валентин Радев, след като синдикатите в МВР обявиха, че се вдигат на протест с искане да им се вдигнат заплатите.
Радев обяви, че е готов да се срещне с профсъюзите в министерството и отрече, че е прекратил диалога с тях. „Държавата се управлява по правила. Аз съм министър на цялото министерство. Най-големият синдикат съм аз. Отговарям за останалата половина, които не са синдикалисти - 26 000. Как си представяте, че аз ще отида да говоря с тях и те ще ми поставят условия", каза Радев. Той обеща, че ще работи за увеличение на заплатите. Това обаче можело да стане едва с приемането на новия държавен бюджет.
10 000 от вътрешното министерство протестират на 5 юли
Между 8000 и 10 000 служители на МВР се очакват да се включат в протеста на професионалния им празник 5 юли на площад „Александър Невски". Това обявиха вчера от най-големия синдикат в министерството СФСМВР. „В протеста ще участват служители, които не са на работа", каза Илия Кузманов от профсъюза.
Полицаите искат от държавата с 15% по-високи заплати, нови униформи, както и нов закон за МВР, защото реформите в системата били правени на парче.
Въпреки, че премиерът Бойко Борисов нареди на вътрешния министър Валентин Радев да се срещне със синдикатите, до редакционното приключване на броя такава не се проведе. „Но дори и да има, това няма да ни откаже от протеста", казаха от профсъюзите. Снощи от МВР съобщиха, че среща е предвидена за четвъртък. От синдикатите се надяват да имат разговор и с министър-председателя.
Според Илия Кузманов от СФСМВР полицаите били принудени сами да си купуват униформи и така за периода 2011-2015 г. министърството дължи 29,5 милиона лева като неосигурени дрехи на служителите. „Това означава, че колегите са подпомогнали системата с 30 милиона лева", заяви той.
„Полицаите са в пълното си право и имат основания за протест, надявам се да не се спрат след арогантно отношение на правителството към тях", каза вчера лидерът на БСП Корнелия Нинова. Според нея премиерът не трябва да прехвърля отговорности, защото трима министри от ГЕРБ години наред управлявали министерството. „Това състояние се дължи на техните промени в законите, на реформата „Бъчварова", заяви лидерът на БСП. Според нея министър Валентин Радев в доклад до консултативния съвет по национална сигурност е заявил, че е необходимо да се увеличат заплатите на служителите в МВР и е поискал 300 млн. лв. допълнително към бюджета на ведомството.
Лиляна Павлова уволни шефа на НДК Мирослав Боршош. С протокол на едноличния собственик на капитала на „Национален дворец на културата - Конгресен център София" ЕАД - министър Лиляна Павлова днес освободи от длъжност изпълнителния директор и член на борда на НДК Мирослав Брошош. Също така е променен съставът на Съвета на директорите на НДК.
В момента се провежда заседание на новия Съвет на директорите. За негов председател ще бъде избрана г-жа Таня Милева, а за изпълнителен директор на НДК - Борислав Велков, досегашен председател на Съвета на директорите.
Мотивите за смяната са, че е налице системно неизпълнение на указания, дадени от страна на едноличния собственик на капитала, както и системно неизпълнение на решения на Съвета на директорите. Също така действията на досегашния изпълнителен директор поставят под съмнение както доброто финансово управление на дружеството, така и е застрашено изпълнението на всички дейности по привеждането сградата на НДК за нуждите на Председателството.
Таня Милева е началник на кабинет на министъра за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 г. Тя е магистър по право от Софийският университет „Св. Климент Охридски", хоноруван преподавател по гражданско, търговско, трудово и осигурително право в СУ „Св. Климент Охридски", автор на учебната дисциплина „Законодателни основи на консултантската и посредническата дейност". Има специализации по инструменти за финансов инженеринг и европейска интеграция и европейско право. В Периода 2002 - 2013 е била държавен служител в дирекции „Държавно юристконсулство" и „Национален фонд" в Министерство на финансите. В периодите 2011 - 2013 и 2014 - 2017 е била началник на кабинета на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Новият изпълнителен директор на НДК Борислав Велков от 2011 г. професионално участва в изграждането, развитието, оперативното и стратегическо управление на водещите спортни, развлекателни и културни инфраструктури в България. През 2011 след откриването на „Арена Армеец София" се присъединява към управленския екип на залата като заместник-ръководител, отговорен за екипа, маркетинга, рекламата и организацията на събития. През 2012 г. специализира в EVMI (European venue management institute) базиран в Лондон и Франкфурт, изграждане, оперативно и стратегическо управление на зали, стадиони, конгресни и интегрирани инфраструктури. През 2013 г. става главен консултант по изграждането на „Арена Русе", а по-късно и поема поста на главен мениджър на залата. Основател е на Асоциацията за насърчаване и развитие на спортната и развлекателна инфраструктура в България. Борислав Велков е оказвал експертна помощ при изграждането на Арена Бургас (в строеж), Арена Колодрум - Пловдив, Софийска Филхармония и др. От 2011 година до сега е участвал пряко в организацията на повече от 200 събития от различен характер, много от които от висок международен ранг - международни конгресни, културни и фестивални прояви, световни и европейски спортни първенства.
Провеждал е обучения и специализации в Ню Йорк, Мадрид, Дъблин, Лондон по различни процеси от управлението на конгресни, културни, развлекателни и спортни инфраструктури.
От 26.05.2017 г. Борислав Велков е председател на експертно консултативния съвет по управлението, наблюдението и контрола на дейностите по проектиране, преустройство и адаптация на основната сграда на НДК, създаден със заповед на Министъра за Българското председателство на ЕС през 2018 г.
Книжка за шофьор още от училище. Шофьорска книжка категория С да се получава още в професионалното училище, както е било преди години. Това поиска транспортният бизнес по време на дискусията "Да! На българската икономика", която се проведе в Пловдив. "Сега на един младеж му трябват 2600 лева, за да изкара изпитите и да получи категория за професионален шофьор", посочи Илиян Филипов, шеф на транспортна фирма ПИМК. Той съобщи още, че бизнесът е поставял неколкократно искането пред Министерството на образованието и науката през последните две години, но отговор и решаване на проблема няма. "Сега всички учат за мениджъри, а от курсовете за професионални шофьори печелят само инструкторите", каза Филипов. Той препоръча МОН да помисли как учениците да получават "професионална компетентност", без да ходят на изпити в специализирани фирми.
Филипов поиска още да се облекчи режимът за вкарването на бесарабски българи като работна ръка у нас. "Те говорят същия език, изповядват същата религия. Мечтаят да си дойдат у нас. Ако приемем 200-300 000 души, ще компенсират демографската криза и ще решат острата нужда от работна ръка, която спъва бизнеса", каза шефът на ПИМК.
Той коментира още, че е добре общината да се грижи за нуждите от кадри на бизнеса в Пловдив, защото МОН е далече, а статистиката, която дават бюрата по труда, се изкривява, докато стигне до министерствата. "Само представителите на транспортни фирми, които са в тази зала, могат да наемат веднага 1000 международни шофьори. Когато ида в бюрото по труда и поискам 100, те ми казват, че могат да ми намерят 5. Институциите не работят съвместно и това е проблем за бизнеса", каза още Филипов.
"Изпратих писмо до МОН за получаване на категория С в училище. Кадрите, които могат да помогнат в обучението, са още при нас", каза Нина Божилова, зам.-директор на ПГ по машиностроене в Пловдив. Тя посочи, че не е нужно всички специалности в училището да получават категорията, но това е задължително за автомонтьорите. Божилова предложи още получаването на книжка да става не в 12-и, а още в 11-и клас. И допълни, че за следващата учебна година в Автото има заявена дуална паралелка, но има доста неясноти.
Заместник-министърът на образованието Таня Михайлова отговори, че веднага ще проучи проблема защо категория С не може да се получи в училище и ще направи запитване в дирекция "Професионално образование" дали има възрастово ограничение за това.
Идеята на Филипов бе подкрепена от председателя на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, която заяви изненадващо, че също е взела документ за категория "С" още в училище, а когато навършила 18 години, шофьорската книжка я чакала в КАТ. По отношение на идеята за внос на бесарабски българи Менда Стоянова посочи, че според правилата на ЕС привличането на хора от трети страни не може да важи само за бесарабските българи. "Ясно е, че не можем да развием сегашния ръст на икономика от 3,5 на сто и дори не можем да го поддържаме, ако не осигурим допълнителна работна ръка. Все по-често ще говорим за физически недостиг на работна ръка. Очевидно е, че привличането на работници от трети страни извън ЕС има много минуси и плюсове", заяви Менда Стоянова. Според нея трябва да се помисли пазарът на труда да се отвори не само за сезонни работници в рамките на три месеца, а за по-дълъг срок до 5 месеца. Трябва да се помисли и как да се реши физическият недостиг на кадри с хората от малцинствата, които също са резерв. Стоянова каза още, че важен критерий за привличането на кадри е заплащането. "Докато нашата средна заплата е най-ниска в ЕС, децата ни ще бягат и няма кой да дойде от чужбина", каза още Стоянова.
Присъстващите в залата бяха единодушни, че големият проблем е отношението на обществото към професионалното образование, което смята, че то не е престижно. И това трябва да се промени. Подобно отношение се формира още в семейството и началните курсове на училището. Сега у нас още битува моделът "Учи, мамо, за да не работиш", който трябва да стане "Учи, мамо, за да работиш и печелиш".
НАП започва лотария с награда 50 000 лв. 50 хил. лв. в брой ще бъде голямата награда във втората лотария с касови бележки на НАП, обявиха от приходната агенция. В първата лотария на НАП голямата награда беше чисто нов лек автомобил, а всяка седмица и всеки месец се даваха мобилни телефони и телевизори. Тази година в лотарията на НАП месечните награди също ще бъдат парични, а седмичните ще бъдат на значително по-висока стойност, обявиха от НАП. Втората лотария с касови бележки ще започне до два месеца. Но още отсега може да пазите касовите си бележки тъй. При стартиране на лотарията ще се обяви след коя дата трябва да са издадени фискалните бонове за да участват при разпределение на наградите, но вероятно бележките с днешна дата също ще може да се използват.
Данните на НАП след края на първата част на играта показват ръст на приходите от преки и косвени данъци и подобрена информираност на обществото. В лотарията бяха регистрирани над 51 млн. касови бележки на обща стойност над 670 млн. лв. За организиране на втората лотария на НАП вече е обявена обществена поръчка. Предметът на поръчката обхваща реализиране на две национални кампании на НАП - "Национална игра на лотариен принцип с касови бележки", както и кампания за повишаване на знанието на хората за недостатъците, свързани с плащане на осигурителни вноски върху по-нисък от действителния размер на заплатата. За популяризиране на лотарията кандидатите да изпълнят обществената поръчка ще трябва да осигурят подкрепа за играта от популярни личности от българския обществен и светски живот, гласи заданието на поръчката.
При плащане на покупка на стока или услуга с банкова карта също се издава касова бележка, напомнят от НАП. Фискалният бон е задължителен при плащане в брой, с дебитна или кредитна карта, ваучер, чек или други заместващи парите платежни средства. Касова бележка не се издава само, ако за услугата или стоката се плаща по банков път.
Важно е клиентите да изискват и пазят своите касови бележки, тъй като по този начин те гарантират своите потребителски права и осъществяват граждански контрол върху дейността на търговците, посочват от НАП.
Обрат: Българи се жалят от бонуси за ромите. Тенденцията в дискриминацията на етнически принцип у нас се обръща, като вече все по-често българи се жалват, че са поставени в неравностойно положение спрямо ромите. Това става ясно от годишния отчет за работата на Комисията за защита от дискриминация (КЗД) през миналата година, в който са описани куп случаи на оплаквания за неравно третиране.
Така например цяла група жалбоподатели скочили срещу предложение на местния общински съвет за изграждане на жилищна сграда с пари от ЕС по проект „Подкрепа за осигуряване на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими, малцинствени групи и социално слаби и други групи в неравностойно положение". Според тях намерението сградата да се предостави именно на малцинствени групи представлява грубо нарушение на правата на гражданите на страната и определят като недопустимо да се предоставят стопански ценности - жилища и обзавеждане, само на роми. Недоволните българи обявили, че по този начин се нарушават законните права и интереси на всички граждани, които не са причислени към съответната етническа група. „Дискриминирано е мнозинството, което всъщност се състои от множество други малцинства - например хора с ниско или високо кръвно налягане, многодетни български семейства, вегетарианци", развили жалбоподателите оплакването си в детайли. След проверка по случая обаче от КЗД не установили дискриминация. Първо, в крайна сметка решение за изграждане на самите жилища така и не било взето. На второ място според експертите в комисията жалбоподателите вадели изрази от контекста, тъй като проектът предвиждал предоставянето на покрив на широки група уязвими хора, като бездомници, непълнолетни родители, деца с влошено здраве и и увреждания, включително и на ромите, а не изключително и само на тях.
Глоба от 1000 лв. отнесъл обаче чужденец от арабски произход, който като собственик на фирма у нас не спирал да хули и тормози служителите си българи. От наглото поведение на шефа си се оплакал именно един от системно обижданите нашенци, който бил наричан дори „идиот" и fucker. Той разказал, че всеки път, когато излизали на обяд или на фирмена сбирка, работодателят му говорел на всеослушание как всички българи са мързеливи и от тях нищо не ставало. Постоянно наричал служителите си „госпожички" и ги нападал, че не знаят как се работи в Северна Америка, където се случвали истинските неща и били истинските хора. По думите на чужденеца „никоя националност не миришела така, както българите". Освен това твърдял, че всички българи постоянно боледуват, защото не знаят как да се лекуват, а само нагъвали витамин С. След проверка по случая от КЗД установили, че в случая безспорно става въпрос за тормоз на основата на принципите „гражданство" и „националност".
Школи ще пращат сигнали за рискови шофьори. Школи да сигнализират за рискови кандидати за шофьори ще е един от задължителните елементи в стратегия, по която се работи в момента. Това каза за „Монитор" зам.-министърът на транспорта Ангел Попов. Той допълни, че след като имат данни за подобни курсисти, те ще бъдат проверявани по-внимателно от ведомството.
Досега няма нито един подаден сигнал от автошколите, че някой има фалшива диплома или не може да чете и пише, посочи още Петров. Трябва да се постави условие, когато се появи рисков контингент, да ни информират, а ние ще бъдем по-стриктни при проверките им, категоричен е зам.-министърът.
В работата по стратегията ще участват и автошколите, поясни зам.-министърът. Ние отговаряме за бъдещите шофьори и отговорността трябва да е солидарна, а не само министерство на транспорта да е виновно, че някой по нерегламентиран начин си е взел книжката, коментира още той.
Очаква се документът да бъде готов до 10-15 дни. С изготвянето му ще стане ясно и колко коли ще трябва да купи държавата за провеждането на практическите изпити. Средствата за тях ще бъдат осигурени от държавния бюджет, но все още не е ясно какви точно са нуждите. След въвеждането на белите коли за провеждане на кормуването може да има минимално увеличение на таксите, които плащат курсистите за явяване на изпит.
В момента те са между 20 и 30 лв. Даже и да има повишение, то ще е съвсем леко и няма да обременени кандидат-водачите, посочи Попов.
Часовете за подготовка на водачите също може да бъдат променени
Ако на един курсист не му стигат определените по регламент часове, то трябва да се дадат допълнителни и той да се научи, а други възможности за вземане на кормуването, обясни още зам.-министърът. Относно въвеждането на белите стаи за провеждане на теоретични изпит Попов коментира, че ефектът от тях е „уникален".
По думите му само в петък са спрени два опита за измама на системата. Вместо да се яви посоченият курсист на изпита, се явява негов приятел или роднина, с неговата лична карта, обясни зам.-министърът. И уточни, че опитите са били в Плевен и Враца. Нас не ни интересува колко хора са скъсани, а че прекратихме една порочна практика, заяви Попов. Според него вече никой не може да повлияе на изпита по теория, единствено знанията на курсиста могат да окажат влияние върху неговия резултат.
Представители на автошколи и инструктори пък се събират на национална среша днес на входа на София. Целта е да се видят проблемите в сектора и да се дадат конкретни предложения за решаването им. Планира се в писмо до министъра на транспорта Ивайло Московски да бъдат изпратени обобщените искания на бранша. А дали ще има протести за виси от държавата, до такива може да се стигне, ако няма реакция на предложенията на бранша.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.856860 |
GBP | 2.351940 |
CHF | 2.087550 |