Работодателските организации, подкрепени от амбудстмана Мая Манолова, готвят протести срещи американските централи ("Ай И Ес Марица изток 1" и "КонтурГлобал Марица-изток 3") и ТЕЦ „Варна". Това стана ясно на пресконференция, организирана от омбудстмана след среща с нея на представители на три от четирите национално представени работодетлски организации - БСК, КРИБ и АИКБ.
Работодателите написаха и писмо като граждани, в което поискаха защита на домакинствата от преференциалните цени на "Ай И Ес Марица изток 1" и "КонтурГлобал Марица-изток 3". Бизнесът ще протестира и срещу ТЕЦ "Варна", тъй като има информация, че в петък, 30 март, тази централа е внесла в Комисията за енергийно и водно регубиране (КЕВР) предложение за цена от 1 юли от 191 лв. за мегаватчас. „По закон КЕВР може да свали до 161 лв., но повече не може, тъй като разходите за производството на ток при нея са високи и са над пазарните цени, каза Велев. По неговите думи, тази централа тръгва по модела на американските.
Бившият транспортен министър Данаил Папазов в Кабинета „Станишев" купи в края на миналата година от ЧЕЗ топлоцентралата във Варна. След финализиране на сделката новият собственик - варненската фирма "Сигда", обяви, че подготвя рестартирането на 210-мегаватовия шести блок след подмяна на горивната база от въглища на газ, както и отваряне на прилежащото пристанището за товаро-разтоварна дейност на зърнени храни.
КРИБ. АИКБ и БСК са се съгласили да се повиши степента на готовност за протест, това не е направила БТПП, тъй като председателят Палатата Цветан Симеонов, е в Истанбул на бизнес форум. Велев заяви, че се надява и палатата да се присъедини към готовността за протест.
На съвместната пресконференция Велев съобщи, че американските централи изземват на година от българските домакинства 476.4 млн. лв. При 3.5 млн. домакинства в България това прави 161 лв. за всяко.
„Цените на, които продават електроенергията са съответно 106.76 лв. за мегаватчас за ТЕЦ "КонтурГлобал Марица-изток 3" и 168.66 лв. за ТЕЦ "АЙ И ЕС Марица-изток 1", а цената, определена от КЕВР, е 70 лв., която е близко до пазарната цена", уточни Велев.
Изпълнителният директор на КРИБ Евгени Иванов обяви, че оперативната печалба на двете централи е 54 и 59%, „каквато и наркобизнесът не прави".
Манолова съобщи, че ще има срещи, поискани от ръководствата на американските централи, но от своя страна е инициирала срещи с Министерството на енергетиката, Министерството на финансите, парламентарната комисия по енергетика и КЕВР. Омбудсманът заяви, че няма информация какво правят българските институции по договорите с двата американски ТЕЦ-а.
"Знаем ли на каква фаза е процедурата на Европейската комисия по повод преференциалните цени за двете централи. Какви биха били последствията от разваляне на договорите и от евентуалните арбитражни дела във Вашингтон", пита Манолова.
Те иска от ведомствата информация дали е изготвян икономически, финансов и правен анализ и какви биха били последствията при различните сценарии на действие. Мая Манолово припомни, че са предвидени неустойки от 3 млрд. лв. при разваляне на договорите. "Не съм съгласна българските граждани да плащат затова, както и да плащат санкциите, които евентуално Европейската комисия би наложила, ако установи нерегламентирана държавна помощ с преференциалните цени на американските ТЕЦ-ове", подчерта Мая Манолова и уточни, че най-добрият начин е да се върви по пътя на преговорите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |