Стратегия за развитие на българския капиталов пазар одобри на свое заседание на 17 ноември новосформираният Съветът за развитие на капиталовия пазар, съобщи Комисията за финансов надзор.
В документа са посочени мерки, обвързани с конкретни срокове, които трябва да доведат до положителен ефект върху капиталовия пазар у нас.
Пет основни проблема са откроени в Стратегията:
1. Недостатъчна ликвидност;
2. Липса на достатъчно добри инструменти и компании за инвестиране;
3. Липса на инструменти с достатъчно голям обем за привличане на големи институционални инвеститори;
4. Оттегляне на чуждите инвеститори след 2008 г.;
5. Недостатъчна финансова грамотност.
Според стратегическия документ, важно за бъдещето на икономиката на страната е развитието на капиталовия пазар и привличането на инвестиции през фондовата борса да се превърне във водещ приоритет на България.
По данни на Световна банка от 2013 година, ръстът на пазарната капитализация спрямо БВП с всеки 10 процентни пункта води до нарастване приблизително с 2500 долара на БВП на глава от населението. В момента капитализацията на БФБ е под 12% от БВБ, в развитите европейски държави е 60 - 100% а в САЩ и Великобритания - 120% от БВП.
В стратегията е записано, че сред причините за слаб капиталов пазар от началото на прехода са липсата на държавна политика в посока развитие на капиталовия пазар и на фондовата борса като канал за привличане на инвестиции.
За да бъдат преодолени посочените проблеми Съветът за за развитие на капиталовия пазар смята, че е необходимо да се предприемат действия в следните основни направления:
1. Увеличаване на набора от финансови инструменти (ФИ), търгувани на БФБ чрез подобряване качеството на съществуващите, чрез стартиране на пазари на ДЦК, структурирани инструменти (сертификати), създаване на дериватен пазар, чрез стимулиране на емитентите и мажоритарните собственици да увеличават обема на свободно търгуваните акции, чрез капитализация през капиталовия пазар на големи държавни дружества и др.;
2. Привличане на чужди и местни инвеститори чрез подобряване на нормативната уредба, предоставяне на нови услуги, модернизиране на инфраструктурата на пазара - създаване на търговска платформа, клиринг сетълмент система, регистърна система, системи за обработка на корпоративни действия; активна реклама на капиталовия пазар у нас и извън страната; намаляване на административната тежест;
3. Образоване на българските инвеститори и повишаване на финансовата грамотност чрез специализирани курсове, включително и в учебните заведения, семинари и финансови форуми, въвеждане на минимални квоти за преподаватели от бизнеса в университетите, стимулиране публикуването на борсова информация в средствата за масова информация.
Пълният текст на Стратегията може да бъде изтеглен от тук!
Срокът за изпълнение на набелязаните конкретни мерки е септември 2017 г.