Снимка: iStock
Сирма заема 16 място в класацията на IT-компаниите в България, с приходи от 58 милиона лева, отстъпвайки с 5 позиции от класацията за 2017 г. Сирма изнася над 50% от създадения софтуер за външни пазари, нарежда се в първата десятка по марж на печалбата от 11.7% и е сред първите 20 компании по ефективност на служител с 147.1 хил.лв.
Coфтyepният производител има бизнес в момента в над 50 страни, а за нея работят над 360 софтуерни разработчици. През октомври на 2016-та година бе отворен първият офис в САЩ, базиран в Ню Джърси.
През 2015-та година Сирма осъществи своето първично публично предлагане, което бе най-голямото от 2007-ма година, от което набра 11.4 милиона лева.
За всички, които ще кажат, че съпоставяне между оценките на Сирма и Microsoft е, като да сравняваме ябълки и круши, ще каже, че са напълно прави. И все пак нищо не пречи да го направя..., поне за да се види дали, ако пазарът ни беше ефективен, а компанията излезе един ден на международна борса, акциите й биха се приели, като евтини въз основа на текущите им оценки.
Ръст на финансовите резултати
Може би един от най-важните показатели за инвеститорите, независимо от размера на една компания и къде е базирана тя е - представянето на финансовия резултат. Това до голяма степен определя и "качеството на мениджмънта", премерено през стойността създавана за акционерите.
Ръстът в продажбите на Сирма за последните три години е забележителен, макар и да проявява признаци на забавяне - 167% през 2016, 37.8% през 2017 г. и 20% през 2018-та година.
Печалбата на компанията се повиши с 38.1% през 2018-та година. Изключително обнадеждаващо стартира първото полугодие за компанията, когато печалбата й се повиши с 169.5% на годишна база, макар и при забавяне на ръста на приходите в рамките на до 2%.
За фискалната 2018-та година Microsoft отчита ръст на приходите си от едва 14%, при повишение на оперативната си печалба от 21%. За следващата фискална година, прогнозите на анализаторите са за ръст на приходите на световния гигант с 11%, а на печалбата с около 10%.
За съжаление липсват прогнози на анализаторите за Сирма. Ако се обърнем към прогнозите на компанията обаче, нещата изглеждат по следния начин. Очакванията на мениджмънта са за ръст на приходите на компанията от над 25% през следващите три години до 2022-ра. Ръст, който Microsoft едва ли ще може да постигне, поради своя размер.
Основни финансови съотношения
При щатският конкурент на Сирма - историческото съотношение цена печалба е при 23.15 - тоест съпоставимо с това на индекса S&P 500. В същото време съотношението цена-печалба при Сирма е при ниво от - 5.37, или два пъти по-ниско от това на индекса SOFIX.
Ако се обърнем към съотношенията цена-счетоводна стойност, то за Сирма е в размер на 0.47, докато при Microsoft - 10.27! Съотношението цена-продажби е 0.72, спрямо 8.43 за най-голямата по пазарна капитализация компания в света.
Казано по друг начин, инвеститорите, които искат да си купят експозиция към сектора на облачните технологии и изкуствения интелект, ще платят много по-малко за дял от бизнеса на Сирма, отколкото на Microsoft, като трябва да имат предвид и огромната разлика между двете компании, както по отношение на размер и тип на бизнеса и потенциал за ръст, така и на локация, интерес от международни институционални инвеститори, ликвидност и т.н. Всеки преценява сам за себе си...
Цена и представяне
Цената на Microsoft е над 50 и 200-дневната пълзяща средна. Цената на Сирма е с около 10% под 50-дневната й пълзяща средна величина.
От началото на годината акциите на Microsoft са поскъпнали с над 15%. Тези на Сирма са поевтинели с 20.9%, след спад през предходните три години от съответно - 16.9%, 8.49% и 0.92%.
До голяма степен, спадът в книжата на Сирма се предопредели от неуспешното публично предлагане за продажба на 39 573 679 акции. Това обаче, явно не е обезсърчило мениджмънта на компанията.
"Стратегията на дружеството предвижда ускорен растеж (надскачащ възможностите на органичния ръст) и излизане на голяма световна борса след няколко години. Като междинен ход навярно ще се възползваме от Регламент 1129/2017 за стъпаловидно увеличаване на капитала до необходимите нива и/или привличане на целеви инвеститори в дъщерните ни дружества", коментира в специално интервю за Infostock.bg - Цветан Алексиев, изпълнителен директор на компанията.
Бета на Microsoft - 0.97
За последната една година акциите на софтуерния гигант са поскъпнали с 20%. Което е логично, поне, ако се съди от бетата на компанията. Тоест позицията е идеална за всички, които търсят представяне съпоставимо с пазарното. Трябва да се отбележи, че Microsoft е една от любимите позиции на хеджфондовете през последните няколко години.
Бета на Сирма - -0.07
Тотална липса на обвързаност в представянето на акциите на родната софтуерна компания с пазара. Съмняваме се, че позицията изобщо присъства в състава на някои фонд, освен на индексния фонд базиран на SOFIX разбира се.
И накрая - отново ще повторя, че директното съпоставяне на две компании, като най-голямата по пазарна капитализация в света - Microsoft, с родната технологична гордост на БФБ - Сирма, не е особено удачно. Но то е примерно, за да може да се разбере какво са склонни да плащат инвеститорите на развитите пазари за един добър сектор, като софтуер и облачни технологии и това, което се плаща у нас. Не е особено голяма изненада, цитираното по-горе желание на мениджмънта на Сирма, да излезе на голям международен пазар... И за съжаление, това до голяма степен е отражение на родната действителност на капиталовия ни пазар и интереса на институционалните инвеститори към технологичния сегмент в България.
*Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции на БФБ, или международните пазари.
Още по темата:
Сирма Груп – неоценяваният технологичен компонент на SOFIX?
Кои компании от SOFIX могат да се определят, като ориентирани към ръст?