Великият Рей Далио, основателят милиардер на Bridgewater Associates, най-големият хедж фонд в света, отправи следното предупреждение към инвеститорите от трибуната на финансовото издание Bloomberg в сряда. И то бе недвусмислено.
„Ако държите облигация, която не ви дава лихвен процент или ви носи отрицателен лихвен процент, защо бихте държали тази облигация?“ - попита Далио.
Финансовият експерт се аргументира, че няма смисъл да се държат облигации, когато Федералният резерв и другите големи централни банки ефективно печатат пари бързо, колкото могат, като част от усилията си за подпомагане на икономиките от последствията на пандемията от COVID-19.
Изкупуването на облигации от Федералния резерв се смята, че допринася за спад в доходността на Министерството на финансите през тази година.
Доходността по 10-годишната щатски облигации се понижи с 10 базисни пункта до 0.64% в сряда. Доходността рязко падна, след като като пандемията от коронавирус принуди повечето от водещите световни икономики да спрат. Акциите паднаха от рекордно ниските си нива, а инвеститорите се насочиха към така наречените "сигурни активи".
Акциите се върнаха под натиск в сряда, като Dow Jones Industrial Average загуби по-малко от 400 пункта, или 1,6%, а S&P 500 падна с 2%.
Позицията на Далио е потвърждение на казаното по-рано от него, в социалната мрежа Reddit - че "парите са боклук".
Далио защити скептицизма си към парите, като се обърна към историята.
„Сега, както в периода 1930-1945 г., лихвените проценти са достигнали 0%, а печатането на пари и закупуването на финансови активи не позволява на парите и кредитите да отидат там, където създателите на политики искат, така че централното правителство заема много и централната банка отпечатва много пари и създава много кредити, за да купи този дълг, който централното правителство харчи, за да се насочи към това, което иска да спести “, пише той.
Този печат на пари и държавни заеми, според Далио, ще засее семената за идващата инфлация, което е съществено изместване от трайно ниската инфлация, през последните две десетилетия, пише още през юли гениалният инвеститор.
За Далио, Федералният резерв отключи практически безгранична програма за изкупуване на облигации и редица нови мерки, които да помогнат за облекчаване на пазарния натиск и намаляване на ставките на федералните фондове до диапазон от 0% и 0.25%.
Междувременно президентът Доналд Тръмп подписа закон за над 2 трилиона долара за работници и компании, засегнати от COVID-19, в закона на 27 март.
„Мисля, че парадигмата - ниска инфлация, в която се намираме, най-вероятно ще приключи, когато: а) възвръщаемостта на реалните лихви е изтласкана толкова ниско, че инвеститорите, които държат дълга, няма да искат да го задържат и ще започнат да преминават към нещо, което те мисля, че е по-добре и б) едновременно голямата нужда от пари за финансиране на пасиви ще допринесе за „големия натиск“, пише той.
"В този момент няма да има достатъчно пари за задоволяване на нуждите за това, така че ще трябва да има някаква комбинация от големи дефицити, които се монетизират, амортизация на валутата и големи увеличения на данъците", написа Далио.
Той предупреди за сериозните последици от тази динамика: „тези обстоятелства вероятно ще засилят конфликтите между капиталистическите и социалистическите пропуски“.
Още по темата:
Далио: Парите са боклук
Далио: Продаващите опции извън пари могат да бъдат унищожени