Снимка: БГНЕС
БНБ коригира икономическата си прогноза за България към по-оптимистична. Очакваният спад през тази година заради коронавируса вече не е 8.5%, а 5.5%. Възстановяването, обаче ще бъде по-дълго и по-плавно. Това заяви пред БНТ подуправителят на БНБ Калин Христов.
"На практика всички страни промениха и ревизираха прогнозите си и намалиха спада на икономиките си за сметка на възстановяването, при нас се очаква да се върнем към ниво на БВП отпреди пандемията едва през средата на 2022 година", заяви Калин Христов.
"Много бързия спад на икономиката по време на пандемията неизбежно доведе до влияние на качеството на портфейлите на банките, тъй като кризата накара много бизнеси да спрат да работят", каза още Христов.
По повод приемането на България в Банковия съюз Христов уточни, че идеята на Банковия съюз е не да премахва банковите фалити, а да намали вероятността това да се случва. Особеността, която има за България и Хърватия е, че влизаме в Банковия съюз преди страната ни да е в Еврозоната.
На въпрос за избора на банки за прекия надзор на Европейската централна банка, Христов заяви, че хората не разбират регулацията на един надзор.
"Директен надзор са трите най-големи банки, банки, които имат трансгранични групи и дейност. ПИБ имаше недостиг на капитал, вследствие на негативния стрес тест, т.е. по българските регулации тя нямаше недостиг на капитал", посочи Христов.
"Няма никаква мистерия в избора на банки, той е направен точно по правилата", каза още Христов.
Междувременно Международният валутен фонд очаква свиване на БВП на България с 4% през тази година, последван от икономически растеж с 4.1% през 2021 година.
По отношение на инфлацията МВФ очаква тя да се забави през 2020 година до 1.2% от 2.5% година по-рано, след което да нарасне с 1.7 през 2021 година.
Според МВФ безработицата в България ще нарасне от 4.2% през миналата година до 5.6% през тази година, преди да се върна към 4.5% през 2021 г.
В пролетният доклад на МВФ от месец април също се очакваше понижение на БВП на България с 4% през 2020 г., но последвано от по-силен растеж с 6% през 2021 г.
Тогава МВФ очакваше забавяне на инфлацията през тази година до 1.7% и до 0.6% през 2021 г., както и скок на нивото на безработица през 2020 г. до 8%, последвано от забавяне до 4.5% през 2021 година.
Още по темата:
Близо 8% ръст при депозитите на домакинствата през юни, отчита БНБ
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858090 |
GBP | 2.348700 |
CHF | 2.104400 |