Снимка: Flickr
Правителството защити бюджета на държавата за следващата година, с думите че има достатъчно пари за следване на заложените политики, съобщава БНТ.
По-рано от министерството на финансите изпратиха съобщение, в което се казва, че администрацията на държавния глава е съгласувала документите по бюджета, без да са изпратени бележки по тях.
Правителството отхвърли основните критики на президента, че бюджетът задължава държавата за бъдещи големи плащания.
"Не знам дали някой от вас е чувал за котката на Шрьодингер, може да проверите, това е логическа фикция, котката е едновременно жива и умряла - ние се намираме в сходна ситуация, защото ако следваме призивите и препоръките на господин президента, това което правим е едновременно правилно или едновременно неправилно. До момента в който управлява това правителство, тези мерки са разчетени и достатъчно средства за тях има. Не сме натоварили следващото и последващото правителство да изплаща и да финансира политически движения извършени от наша страна", каза вицепремиерът Томислав Дончев.
Заложени в следващия бюджет са над 3 млрд. лева за справяне с последствията от ковид 19. 1 млрд. и 600 млн ще отидат за битовите потребители, над 500 млн. за фирмите, 700 млн. за държавната администрация и над 75 млн. за европейско съфинансиране.
"Правим всичко възможно мерките да са бързи, да са фокусирани или да стигат до всеки. Най-безспорни са мерките, които стигат до всеки", каза още вицепремиерът Томислав Дончев.
Правителството потвърди и намерението си да увеличи минималната работна заплата до 650 лева от 1 януари, с 10% да се увеличат заплатите в бюджетния сектор и с 30% на хората работещи на първа линия в борбата с коронавируса.
"Този бюджет получи много определения, но най-точното му определение е, че това е бюджет за хората. Ние продължаваме да запазваме най-ниските данъци, така и както спомена колегата от министерството на финансите втори най-нисък дълг, трети най-нисък дефицит в ЕС, но същевременно предлагаме увеличаване на доходите", заяви Деница Сачева, министър на труда и социалната политика.
Заместник здравният министър беше категоричен, че има и достатъчно пари за здравеопазване и болниците могат да се справят с недостига на средства заради ковид кризата.
"Допълнително в бюджета е предвиден буфер от над 600 млн. лв., който в случай на необходимост през 2021 г. може да бъде използван за лекарства, медицински дейности, заплащане на персонал", заяви Жени Начева, зам.-министър на здравеопазването.
Правителството е предвидило повече средства и за образование, като специално внимание ще бъде обърнато и на преподавателските заплати на хората работещи в университетите, обясни образователния министър.
"Проблемите ни в образованието са вследствие на това, че предишни години пестяхме от образование и в това число най-вече от учители. Не смятаме, че трябва да пестим - напротив, най-голямата кражба от бъдещето би било днес да спестим от образование", заяви Красимир Вълчев, министър на образованието.
Още по темата:
Забавяне на инфлацията в България през ноември, отчита НСИ
Над 10% ръст в износа на България за ЕС към края на септември
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |