Снимка: iStock
Четирите национално представени работодателски организации поискаха нови мерки за ограничаване въздействието на кризата от COVID-19 върху икономиката и работата на предприятията. Те искат държавата да ги компенсира при предстоящо затваряне като отсрочи данъци и осигуровки и поеме част от заплатите на служителите, съобщава БНТ.
Писмото до премиера е от Конфедерацията на работодателите и индустриалците, Стопанската камара, Асоциацията на индустриалния капитал и Търговско-промишлената палата.
Държавата да плати 80% от заплатите на служителите в заведенията, които не работят или предстои да бъдат затворени. Това е основното искане на браншовите организации в сектора. Освен това мораториум върху кредите и компенсиране на 20% от оборота от същия месец за миналата година.
"Нямаме нито физическа, нито финансова възможност да изкараме тази пандемия, ако ни затворят отново. Не искаме това нещо да се случи повече без предварително да бъдат обявени икономически мерки. В крайна сметка ние трябва да живеем, нашите служители трябва да живеят. Иначе какъв е другият вариант, тези хора отново за пореден път да излязат на улицата и вече нито имат отпуски, нито могат да отидат в бюрата по труда! Как", каза Емил Коларов, Сдружение на заведенията в България.
Как ще оцелеем се питат и от туризма. 132 фирми, членове на сдружението на туроператорите, също настояват за незабавни социални мерки за спасяване на бизнеса. Освен поемане на 80% от заплатите те искат и 10% грантова помощ.
"Третата мярка е осигуряване на специален кредитен продукт безлихвен, за туроператорите, с който те да се издължат на клиентите, които се предплатили пътуванията към тях. Положението става още по -тежко за туропеароторите и турагентите през март, когато трябва туроператорите да започнат да връщат парите, ако не се добави ликвидност от някъде, това няма да се случи, тук говорим за парите на 320 000 човека", каза Димитър Балтов, обединение "Бъдеще за туризма".
В останалите страни т.нар. "затваряне" е придружено с мащабни икономически мерки, заявиха от Българската стопанска камара. В предаването "Още от деня" Радосвет Радев коментира:
"Най-парадоксалното е, че компаниите имат нужда от пари, а държавата има пари, помежду им седи един механизъм, който прави невъзможно протичането на тази струя пари. Голямото предизвикателство е да спазиш и двете системи - здравната и икономическата", каза Радосвет Радев, председател на УС на Българската стопанска камара.
Още по темата:
Б. Борисов: Ще вървим към чакалнята на еврозоната само при абсолютен консенсус
Ще действа ли валутният борд до приемане на еврото от България?
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |