Снимка: iStock
Имотният пазар се радва на активно търсене и голям медиен интерес в началото на 2021 г. Това се дължи на факта, че пазарът е сред по-слабо засегнатите от кризата. Той успя да преодолее трудностите от пандемията и се радва на голямо търсене. Макар обемът от сделки да намаля, цените през 2020 г. не отбелязаха спад, а някои сегменти като селските къщи и ваканционните имоти се радват на повишен интерес.
Изпълнителният директор на BULGARIAN PROPERTIES Полина Стойкова беше гост в ефира на няколко национални телевизии, за да коментира тези тенденции.
Хитът на 2020 г. бяха къщите с двор. Такива най-много се търсят около големите градове от семейства с деца. Купувачите най-често търсят къщи, които нямат нужда от ремонт.
Можем да разделим мотивите за покупка на селски къщи в две категории - едни са за постоянно живеене и те трябва да бъдат близо до града, за да може да се пътува всеки ден за работа или училище, а другите са в категорията ваканционни имоти и те може да са до около 2 часа път от населеното място, в което живеят купувачите.
Ако през изминали години се продаваха къщи на село на средни цени около 20-25 000 евро, то през изминалата година средната цена се покачи до 35-40 000 евро.
Полина Стойкова MRICS сподели, че през 2020 г. е имало предизвикателства за имотния пазар, но като цяло те са преодоляни. Спадът в обемите от сделки се дължи най-вече на пролетния локдаун, когато пазарът беше поставен на пауза и обемите спаднаха с 20%.
След това пазарната активност се е възстановила и купувачите са били много активни. В края на годината обемите от сдели са достигнали нивата от края на 2019 г. Цените са забавили възходящия си ход до средата на годината и след това също са възобновили растежа си, като за София е достигнат ръст на цените между 2 и 4%, а за останалите големи градове - между 3 и 5%.
Пазарните участници вече се пренастроиха към новата реалност. Пример за това е, че второто затваряне в края на миналата година не се отрази толкова много на броя на сделките. Хората останаха активни, знаят и спазват противоепидемичните мерки и няма паника, каквато видяхме през пролетта на 2020 г.
В послените месеци най-много се търсят по-големи апартаменти - 3-стайни и 4-стайни, в които да има още една стая за кабинет или за детска стая. Интересното е, че делът на закупените 4-стайни апартаменти нарасна значително в края на миналата година. Те бяха под 5% от закупуваните жилища, а сега са около 10%. Това е ясна индикация за предпочитането на по-големи жилищни площи.
Хората се ориентират повече и към по-високите етажи, където има тераси, гледки или партерни апартаменти с малки дворове към тях в затворени комплекси. И тук идеята е да сме по-близо до природа, до собствено пространство на открито.
Новото строителство през последните 5 години води пазара. По време на пандемията строителството не спря нито за един ден. Проектите напредват и се реализират, всичко върви ритмично. Хората предпочитат ново строителство, защото има огромна разлика между сграда, строена през 2020 г. и тези дори от преди 10 години.
Какви са цените на имотите в градовете?
София държи първото място с цени около 1 120 евро/кв.м. Това са средни цени. Продават се жилища основно между 1 000 и 1 200 евро/кв.м.
В Пловдив, Варна и Бругас цените са по-ниски. Бургас изпревари Варна по цени и през последните месеци средната цена там подмина границата от 900 евро/кв.м. Пловдив подмина 800 евро/кв.м. - той е градът, който има най-много да наваксва като цени сред големите градове и именно там ръстовете са по-интензивни през последните няколко години.
Източник: BULGARIAN PROPERTIES
EUR | 1.955830 |
USD | 1.858090 |
GBP | 2.348700 |
CHF | 2.104400 |