Снимка: iStock
Предвижда се икономиката на България да нарасне с 3.25 процента през 2021 г. и да се ускори през 2022-23 г., като растежът на БВП варира между 4.25 и 4.5%, според доклад на ОИСР.
Подновената динамика на износа, силата на инвестициите, подкрепени от значителни фондове на ЕС, и силната инерция на частното потребление трябва да стимулират активността в страната ни, се казва още в доклада на организацията.
Инфлацията се покачва рязко поради скока на цените на енергията и затягането на пазара на труда и се очаква базовото й ниво да достигне 2.25 процента през 2023 г., най-високият темп от 2010 г.
Ускоряването на ваксинацията, която напредва много бавно, е от съществено значение за ограничаване на риска от по-нататъшно развитие и разширяването на пандемията, което да доведе до до нови мерки за ограничаване, които биха попречили на възстановяването.
Ефективното управление и използването на средствата от ЕС, получени от България, има ключова роля за поддържане на дейността и стимулиране на потенциалния растеж. Засилване на потенциалния растеж и процеса на конвергенция на страната също изисква провеждане и задълбочаване на реформи за увеличаване на конкуренцията, модернизиране на администрацията и борба с корупцията.
България е изправена пред възраждане на пандемията
Четвърта епидемична вълна, свързана с разпространението на варианта Делта, удря България от началото на август 2021 г. С по-малко от 25% от населението, напълно ваксинирано към 22 ноември, това е най-ниският процент сред страните от ЕС.
Увеличаването на наяснотите е придружено от подчертано възстановяване на смъртността, свързана с COVID-19. За да спрат тази нова вълна, властите отново въведоха ограничаване мерки в началото на септември. Използването на „зелен сертификат“ за COVID-19 е задължително за всички закрити помещения дейности от 21 октомври. Те включват достъп до барове, ресторанти, спортни центрове, кина и др.
Постоянството на несигурността
Относно здравната ситуация, но и относно политическите перспективи, като се проведоха три законодателни избора тази година натежаха върху бизнес доверието и инвестициите. Потреблението, от друга страна, се възстанови с подобряването на пазара на труда и доверието на потребителите, което обаче отслабна в края на 2021 г. След рязкото покачване на цените на енергията и стегнатия пазар на труда, инфлацията достигна 6% на годишна база през октомври 2021 г.
Фискалната подкрепа за икономиката няма да застраши здравето на публичните финанси.
Предвид развитието на пандемията властите разшириха фискалните мерки в подкрепа на
икономиката. Очаква се икономиката и публичният дефицит да се увеличат до около 5.75% от БВП през 2021 г. Най-вече, през септември схемата за субсидиране на заплатите за защита на работните места и подпомагане на бизнеса беше удължена.
Прогнозите са направени при предположението за значително подобрение в обхвата на ваксинацията. За разлика от тях, публичните инвестиции ще се увеличава значително през 2022 г. и 2023 г. поради подкрепата на безвъзмездните средства на ЕС от следващо поколение, които трябва да са общо около 10% от БВП през периода 2021-2026 г. Тези безвъзмездни средства са неутрални по бюджетен баланс. В същото време фискалният дефицитът трябва постепенно да се свива, което ще ограничи нарастването на държавния дълг до под 40% от БВП до 2023 г.
Още по темата:
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |