Снимка: Личен архив
Продължаваме поредицата от интервюта с главните мениджъри на агенция „Адрес Недвижими имоти“, като днес ще Ви запознаем в детайли относно пазара на недвижими имоти в морската ни столица. Кои са най-често търсените жилищни имоти във Варна, и в подем, или в застой е наемният пазар в третия по големина град в България, на тези и още въпроси отговаря г-жа Димитринка Костадинчева*, регионален мениджър за град Варна на „Адрес Недвижими имоти“.
Г-жо Костадинчева, все повече домакинства избират за свой втори дом имот във Варна. Можете ли да определите от кога започна тази тенденция и какви са причините за тези инвестиционни решения на купувачите?
Първите признаци на това потребителско поведение се появиха още преди 15 години. Tочно по това време започнаха да се облагородяват и обновяват туристически комплекси в региона като св. св Константин и Елена, Златни пясъци, Слънчев ден. През 2012 година беше същинското начало на първата вълна покупки на имоти тип „втори дом” във Варна. Тогава такава сделка можеше да се договори на сравнително ниски цени и много българи от вътрешността на страната, а и немалко руснаци предприеха тази инвестиция. В момента тези имоти се ползват за целогодишно живеене, те се превърнаха от втори дом в основно жилище.
Смятате ли, че цените на жилищата в „морската столица“ и тези в София ще се изравнят, моля посочете факторите за изравняването, или разликата в цените?
Не смятам, че някога цените в столицата и във Варна ще се изравнят. Традиционно имотите във Варна са с около 30% по-евтини от софийските жилища. Това се дължи най-вече на развитието на бизнеса в двата града. Столицата e градът с най-интензивно развитие на бизнеси, което неминуемо ще продължава да влияе на цените на жилищния пазар.
Все още ли движещият фактор за покупките на имоти във Варна са руските или английските туристи, успяват ли българите да компенсират пазара, или има и други инвеститори, които задават „темпото“ на пазара?
Не смятам, че руските или английските туристи влияят на пазара. В последните години се наблюдава по-засилен инвестиционен интерес от към немски граждани, а през изминалото лято дори от граждани от Италия. Надявам се делът на тези чужденци нарасне и да остане устойчив, тъй като ще се отрази благоприятно на пазара в Морската столица.
Бихте ли посочили профила на типичния купувач и средно колко време отделя за огледи, за да вземе решение за сделка?
Типичният купувач бих определила като българин, работещ, семеен. Обикновено по-скъпите имоти се купуват от хора с по-добри финансови възможности или млади хора с добри професии и готови за динамика и активна работа, която им позволява достатъчен ипотечен заем.
Повече от половината от купувачите купуват с до 3, максимум 5 огледа на имоти и вземат решение. Това се дължи от една страна на притесненията на хората от растящата инфлацията, от друга страна предлагането е недостатъчно, а търсенето е голямо и за един имот се конкурират двама-трима купувачи. Така времето се оказва ключов фактор за сдобиването с мечтаното жилище.
Кои са най-често търсените имоти в момента на жилищния пазар във Варна, моля посочете причините?
Разбира се, това са жилищните имоти в градските зони. Бих казала, че районът не е толкова определящ, колкото цената. Хората с по-малък бюджет търсят двустайни и тристайни апартаменти в кварталите, които не са близо до централната част на града. По-платежоспособните търсят в новите квартали и предимно южните райони – Бриз, Чайка, Евксиноград, Траката. Тези райони привличат купувачите заради близостта до морето и съответно там цените са по-високи. Най-желани са тухлените жилища с 2 и 3 спални, а бюджетът е около 200 000 лв.
В застой или подем са наемите на жилищата в морската ни столица? Какви са приоритетите на наемателите при избор на жилище?
Ако по време на пандемията наемният пазар във Варна беше в застой, то днес говорим за изключителна динамика. Наемните цени в града се движат в нормално темпо, като дори бих ги определила като сравнително ниски. Това се дължи на бурното развитие на новото строителство, както и на голямата конкуренция. Предлагат се все повече чисто нови и обзаведени апартаменти. Наемателите търсят предимно жилища след ремонт, нови, напълно или частично обзаведени с най-необходимото.
Как се развива новото строителство в района, има ли замразени обекти вследствие от пандемията и военните действия в Украйна?
Дори след пандемията и лекия стрес, който строителите изпитаха в началото на трудностите, с които се сблъскваме днес – инфлация, война, високи цени на строителните материали, строителството във Варна и областта продължава.
Компаниите са с добра репутация и се ползват с доверието на купувачите. В този смисъл не се наблюдава страх сред хората да инвестират парите си в имот, който е в процес на строеж. Не се наблюдават драстични ръстове на цените на новото строителство, което означава, че клиентите които са капарирали имот в строеж, го придобиват на същата цена, на която са го договорили. Въпреки бързо променящата се обстановка, няма спрели или замразени обекти. Новото строителство продължава да бъде най-интересното на пазара, а следователно е все по-търсено.
Димитринка Костадинчева* е Регионален директор на АДРЕС във Варна и работи в компанията почти от нейното създаване. Била е ръководител на много от ключовите проекти за развитието на АДРЕС, чрез които тя се превръща в най-голямата национална агенция в сферата на недвижимите имоти. Благодарение на солидния си опит в бизнеса с недвижими имоти и допълнителните ѝ квалификации, свързани с управление на персонала и организацията, маркетинг и управление на качеството, Костадинчева и екипът ѝ поддържат високото ниво на обслужване на клиентите. Живее със семейството си във Варна.
Въпросите зададе Здравко Василев, репортер в infostock.bg
EUR | 1.955830 |
USD | 1.882420 |
GBP | 2.357420 |
CHF | 2.103720 |