Източник: www.darikfinance.bg
Силно ограничаване на скъпите фотоволтаични централи ще наблюдаваме у нас до 2030 г., ако новата енергийна стратегия бъде приета във вида, с който разполага "Стандарт". В документа е записано, че България трябва да увеличава производството на ток от възобновяеми източници.
В същото време обаче се посочва, че инсталираните фотоволтаични мощности трябва да бъдат редуцирани близо наполовина. В стратегията пише, че в момента у нас работят соларни паркове с обща инсталирана мощност над 1100 мегавата. До 2030 г. обаче те трябва да бъдат редуцирани на максимум 600 мегавата. Авторите на стратегията не посочват по какъв начин ще стане това - дали чрез затваряне на съществуващи мощности, или пък чрез ограничения, които няма да позволяват след края на живота на дадена фотоволтаична централа на нейно място да се изгражда нова.
Ограничения се предвиждат и при вятърните генератори. Там се предлага лимитът да бъде от 1800 мегавата общо за цяла България. При този тип централи обаче не стои проблемът, наличен при фотоволтаиците, тъй като инсталираните в момента мощности са около 600 мегавата, което е далеч от поставената граница.
В същото време двойно повече българи трябва да имат централно отопление и газ в дома си до 2030 г.
С увеличение на дела на парното и газифицирането ще бъдат постигнати няколко цели - намаляване на разходите на домакинствата за сметки, използване на повече първична енергия от крайния потребител и туширане на ефекта от предстоящото нарастване на цените на тока. В периода между 2014 и 2030 г. държавата и общините трябва да заложат в плановете си за развитие увеличаване на дела на топлофицираните сгради от сегашните около 15% до 25 на сто.
Това трябва да става включително и чрез плановете за регионално развитие, в които да бъде заложено изграждането на централно топлоснабдяване, ако е икономически оправдано и изгодно. Още по-сериозен ръст се предвижда за битовата газификация.
В момента директен достъп до синьо гориво имат по-малко от 5% от българските домакинства. Проектът на новата енергийна стратегия предвижда делът им до 2030 г. да се увеличи няколко пъти и той да достигне до 30%. Така всеки трети българин ще може да използва синьо гориво за отопление, загряване на вода и т.н. Което пък ще доведе до намаляване на цената и разходите на дома.
Именно цените на енергията се отбелязват в проектодокумента като основния проблем у нас. Освен че са високи за джоба на българина, в хоризонта до 2030 г. се предвижда те неминуемо да нараснат. Като това важи предимно за електроенергията.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.864120 |
GBP | 2.361260 |
CHF | 2.101910 |