Източник: www.darikfinance.bg
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за защита на конкуренцията е вреден и носи редица рискове. Това е позицията на българския бизнес, които днес обсъди готвените регулации в отсъствието на представителите на държавата.
Основен недостатък на законопроекта е, че е изготвен без да е направена професионална и задълбочена оценка на въздействието, в резултат на което той ще изкриви пазара и ще наруши свободата на конкуренцията.
Сметката от приемането на подобен закон ще платят малките и средните български производители, както и крайните потребители.
„Този закон не е приемлив за нашето общество, защото моралът не може да се компенсира с нормативни актове. Пазар се прави с конкуренция. Най-често необходимост от защита от страна на държавата имат тези, които не са убедени в конкурентните си предимства. Държавата не бива да се намесва в търговските отношения. Това, което ни се предлага е лош път назад”, според Сашо Дончев, председател на БСК.
Според Милена Драгийска, управител на „Лидл България” част от мерките технически няма как да бъдат изпълнени, а Димитър Спасов, управител на „Кауфланд България” заяви: „Законопроектът е изключително вреден за малките и средните производители – срвъхрегулациите ще доведат до търсене на алтернативни производители в Румъния и Гърция”.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов посочва, че „не трябва да поставяме държавните органи над свободата на договаряне, защото по този начин създаваме нова писта за корупция”.
Според Богомил Николов, председател на асоциация „Активни потребители” този законопроект е директен удар срещу по-неплатежоспособните потребители.
„Проектопромените настройват всички срещу управляващите” заяви Огнян Донев, председател на КРИБ и изрази загрижеността си, че този закон би нанесъл вреда на икономика като цяло. „Не съм съгласен да се изкривява конкурентната среда. Това не е битка между доставчиците и големите търговски вериги, а засяга цялата икономика във всичките й браншове”.
Водещи икономисти също категорично се противопоставят на готвените от БСП законови промени.
Според макроикономиста Георги Ангелов от институт „Отворено общество”: „Това е един от многото закони, които влошават бизнес средата”.
Законопроектът измества фокуса от реалните проблеми на българския производител, които предизвикват напрежение по веригата на доставки и намаляват конкурентоспособността му, като цени на енергията, лихви, субсидии, сив сектор и бюрокрация, към несъществуващи или незначителни проблеми, които могат да се решат безболезнено със саморегулации.
Законопроектът се обявява като регулиращ търговските вериги за бързооборотни стоки, но на практика регулацията ще засегне компании от всички сектори на икономиката.
В анализ, изготвен по поръчка на българското правителство, Световната банка препоръчва регулиране на нелоялните търговски практики със средства на търговското право и разрешаване на споровете от търговските съдилища. Законопроектът е окачествен като опасен за благосъстоянието на потребителите и без аналог в държавите от ЕС.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.864120 |
GBP | 2.361260 |
CHF | 2.101910 |