БСП мина в опозиция на правителството си. Парадоксално мандатоносителите от БСП почти официално влязоха в ролята на опозиция на собственото си правителство и противопоставяйки се на ултиматума на ГЕРБ за още по-голяма актуализация на държавния бюджет, заплашиха сами да свалят премиера Пламен Орешарски, ако той не депозира обещаната оставка до 23 юли. Работата на парламента е приключила и оставката на кабинета ще бъде гласувана на 23 юли, а ако такава не бъде депозирана ще търсим други конституционни средства, обяви председателят на Народното събрание Михаил Миков. В същото време от партията на Бойко Борисов, която е официалната опозиция, се възмутиха от подобен вариант.
Недоволни от гласуваните от кабинета в сряда параметри за актуализацията, които нарекоха прах в очите, ГЕРБ подновиха бойкота си към работата на парламента и обявиха, че ако дефицитът и таванът на дълга не бъдат вдигнати в исканите от тях размери, ще влязат само за гласуването на оставката на Орешарски. Предишния ден финансовият експерт на партията Менда Стоянова обясни, че "правилното решение" е общото увеличение да достигне 14.4 млрд. лева.
БСП, която обяви, че няма да приеме нов дълг в такъв обем, гласува в ресорните комисии в четвъртък и против приетите от правителството по-скромни параметри за дефицита и дълговия таван, като подкрепи само актуализация на бюджета на здравната каса. Заради отсъствието на ГЕРБ депутатите от ДПС се оказаха недостатъчно, за да бъде одобрена предложената от правителството ревизия на държавния бюджет.
Нов законопроект за КТБ предлага различно отношение към малки и големи депозанти. Изплащане на влоговете до 196 хил. лв. в срок до 30 дни, а сумите над гарантирания по закон минимум - в срок до 6 месеца и след ревизия на НАП. Това предвижда нов проектозакон за преструктурирне на КТБ, който беше публикуван от бившия депутат от БСП Георги Кадиев в личния му сайт. Във Facebook страницата си той коментира недостатъците му и уточнява, че не е предложение на БСП и не е внесен официално, а се гледа по "ъглите на бюджетна комисия".
Според документа освен забавяне, се предлага големите депозанти да преглътнат и високите лихви по депозитите си, които ще бъдат намалени до среден пазарен размер. Нещо повече - това ще стане със задна дата, като ще важи не от обнародването на закона, а от откриването на влога. Сроковете започват да текат от влизането нa закона в сила, което означава че ако бъде приет малките вложители в КТБ ще имат отново достъп до парите в рамките на месец.
Предлага се въвеждане и на ограничение за фирмите да разполагат със средствата си и да извършват междубанкови преводи само за доставка на стоки и услуги и погасяване на задължения към държавата и контрагенти за срок от 12 месеца от влизане в сила на закона. За целта те ще трябва да представят документи удостоверяващи основание за плащане.
В проекта е разписано, че всичко това ще се случи в случай че квесторите открият, че собствения капитал на банката е отрицателен. За това са им дадени 20 дни от влизане в сила на закона, като ако капиталът се окаже положителен се преминава към предвидените мерки в Закона за кредитните институции.
Провалът на реформата с ранното пенсиониране ще струва 187 млн. лв. Това ще е сумата, необходима на НОИ да продължи още три години да плаща пенсиите на хората от първа и втора категория труд. Според действащото в момента законодателство догодина тези пенсии трябва да се поемат изцяло от професионалните фондове. Проблемът е обаче, че в тях няма достатъчно пари. Затова експертите са единодушни, че отлагането е наложително, но настояват то да върви и с увеличение на възрастта за тези българи.
Вместо това вчера в социалната комисия депутатите от БСП прокараха на първо четене законопроект на колегите си Мая Манолова и Страхил Ангелов, с който възрастта за пенсия за работещите тежък труд ще се замрази за още 3 години - до края на 2017 г. За самите пенсии няма и дума, затова в комисията се разбраха, че между първо и второ четене ще бъдат направени промени, с които да се реши и този въпрос.
Шефът на НОИ Бисер Петков коментира, че подкрепят удължаването за ранното пенсиониране да е с три години, въпреки че това сериозно ще натовари бюджета на общественото осигуряване. От института обаче смятат, че това задължително трябва да върви с увеличение на възрастта и стажа за пенсия. Разчетите за 187 млн. са правени на база на данните, че всяка година се пенсионират между 8 и 9 хил. работници от първа и втора категория, без да се приспадат средствата от индивидуалните партиди в професионалните фондове.
Строителите обявиха бойкот заради спрените европари. Строителните обекти, финансирани по оперативните програми, са изправени пред риск да бъдат блокирани. Заради забавени плащания от държавата и от общините към строителите, вчера Камарата на строителите призова членовете си да замразят обектите. От камарата се позовават на възможността по наредба към Закона за устройство на територията, която позволява обектите да се издадат при неизпълнение на договора от някоя от страните.
Най-застрашени са водните обекти по ОП "Околна среда", която Брюксел замрази през ноември миналата година. По думите на финансовия министър Петър Чобанов забавени са плащания от около 1 милиард лева, включително и от миналата година. От Камарата на строителите твърдят, че финансовото министерство е прекратило от около 6 седмици и плащанията от държавния бюджет, които трябва да се правят, докато се отпушат програмите. Финансовият министър категорично отрече това. Според справката на ведомството плащания се извършват по всички програми с изключение на спряната "Околна среда", но сумите не са големи.
Камарата призова фирмите да замразят обектите, след като от институциите не са откликнали на общото им искане с общините за среща и намиране на изход от ситуацията. "Предвид липсата на адекватна реакция от отговорните институции камарата препоръчва строителните компании да пристъпят при спазване на българското законодателство към процедура за подписване на Акт обр. 10 по Наредба 3/2003 г. за спиране на строителството до намиране на решение за възстановяване на финансирането на проектите по европейските програми", пишат от камарата.
Общините също са притеснени, коментираха от сдружението, защото, ако прекратят, макар и временно, договорите заради липсата на финансиране, след това управляващите органи могат да им наложат финансови корекции заради забавянето.
Отнесли сме 19 млн. евро глоби за нарушения по еврофондовете. Сумата е за 2013 г. и е намаляла в сравнение с 2012 г., когато беше 30 млн. евро. Това показва доклад на ЕК за измамите с европари през миналата година, който беше публикуван в четвъртък.
Наложените финансови корекции означават директна загуба за България. Сумите по тях трябва или да се върнат в европейския бюджет, или се приспадат от бъдещи плащания за страната.
Най-много са глобите по линия на европейския земеделски фонд, от който се изплащат субсидии на фермерите. Финансовите корекции по него са за общо 13 млн. евро. Не се посочват случаите, за които са наложени. Преди около месец Европейската сметна палата публикува доклад за контрола на средствата за земеделците. В него се даваше пример как българският фонд "Земеделие" е изплатил на двама фермери субсидия за едни и същи площи.
Всяко домакинство ще има договор с ВиК до 2 г. Фактурата по формула, ако не пуснат инкасатора. Върви се към индивидуални договори на ВиК дружествата с потребителите, независимо дали това се харесва, или не на някого. Това съобщи вчера шефът на ДКЕВР Боян Боев при обсъждане на общите условия на 51 компании.
Според Иван Иванов, бивш главен секретар на "Софийска вода", сега от Българската асоциация по водите, само за абонатите на "Софийска вода" щяла да бъде изхабена много хартия за договорите. От потребителски организации обаче му опонираха, че мобилните оператори имат индивидуални договори с всеки от милионите си клиенти.
Промяната може да бъде факт до 2 г., заяви Илиян Илиев от ДКЕВР.
Проблемът е, че ако едно домакинство подписва индивидуален договор с ВиК, то няма да се съгласи да плаща за общите загуби по ВиК мрежата в сградата.
В общите условия се предвижда, ако загубите надвишат 20%, комисия трябва да обследва откъде са течовете. Когато в една сграда няма водомери, водата се начислява на база. Заявява се, че в апартамента живее 1 човек, а те, например, са 5-има, обясниха комисари.
При липса на индивидуални водомери при топлофицирано жилище се начисляват по 6 куб. м на човек, а по 5 кубика - при нетоплофицирано. До монтиране на водомери водата в сметките се увеличава на 3 месеца с 1 куб. м за всеки човек, предвиждат още общите условия. Те няма да важат за "Софийска вода", тъй като тя е концесионер.
До края на месеца компанията трябва да внесе общи условия, но те нямало да се различават от тези на другите водни дружества.
Бизнесът търси 20 000 IT специалисти. Толкова са софтуерните специалисти, които са необходими на фирмите, които развиват бизнес в България. Това посочиха от Българската асоциация на софтуерните компании. Според статистиката най-голямо е търсенето за инженери, работници с квалификация и мениджъри. За момента IT специалистите са едва на четвърто място сред професиите.
Дупката от свободни места в IT сектора е огромна. Данните сочат, че на пазара липсват хиляди специалисти по софтуер и програмиране. Прави впечатление, че записващите компютърни науки и софтуер са с пъти повече от записалите чиста или приложна математика. Това не са единствените области, в които няма хора с умения. Липсва и квалифициран персонал, посочиха експерти пред Нова телевизия.
Работодателите уточниха, че бизнесът е бързо развиващ се и заплатата започва от 2000 лв.
Държавата блокира. Скандалите около новите разчети в бюджета създадоха патова ситуация. БСП се заинати, че няма да подкрепи друга актуализация извън тази за здравната каса. И то само с 225 млн. В отговор ГЕРБ бойкотира парламента. Без корекция в държавната хазна няма да има нито пари за здраве, нито за спасяването на Корпоративна търговска банка. Вложителите й нямат яснота колко от парите им ще бъдат гарантирани и кога ще разполагат с тях.
Реакциите не закъсняха. Лекарите заплашиха с ефективна стачка и съдебни дела срещу НЗОК. В бойна готовност са и камионите на търговците на скрап по границата. Те спряха протеста си за няколко дни, след като парламентът им обеща година гратис до новия закон. Ранното пенсиониране на миньори твърдо остава за следващата власт.
Работим 45 мин за литър бира. Българите са започнали да пият по-малко бира. От началото на годината до сега потреблението е спаднало с 6 на сто, съобщи изпълнителният директор на Съюза на пивоварите в България Ивана Радомирова. Причините за по-слабото потребление са няколко - хладната пролет и лято, наводненията и намалението на семейните бюджети.
Изследване на румънски производители показва, че у нас, за да си купи литър бира, човек трябва да работи 45 минути. В северната ни съседка необходимото време за заработване на литър пиво е 23 минути, а в Германия - само 7 минути. Заради по-слабата покупателна способност на хората у нас пластмасовите опаковки продължават да държат първенство като най-купувани. Делът на PET бутилките обаче намалява до 60% за сметка на бирата в кен, която вече заема една десета част от пазара. 25% от бирата, купена у нас, е в бутилки, а наливната е с пазарен дял 5 на сто. Увеличава се потреблението на евтини вносни бири в кенове, отчитат още от съюза.
Вносното пиво заема около 7% от пазара, което е увеличение с четири пъти за последните пет години, каза Владимир Иванов, председател на СПБ. Основната причина тези бири да са предпочитани напоследък е в достъпната им цена, смята Марко Ниавро, който е шеф на една от големите фирми, членуващи в СПБ. 70 на сто от тези бири идват от Австрия, Германия и Полша, допълни той. Въпреки това останалите 93% от пазара се държат от фирмите, членове на съюза. Средно 74 литра бира изпива годишно всеки българин, което е под средното за Европа. Най-много кехлибарена течност се купува в Чехия - 144 л на човек, следвана от Германия и Австрия - съответно със 108 л и 107 л.
1,5 млн. българи без безплатни лекарства. Един и половина милиона болни българи с хронични заболявания ще останат без безплатни лекарства и медикаменти с намаления, които сега им се осигуряват за сметка на Националната здравноосигурителна каса. Това съобщи магистър-фармацевтът Николай Костов, председател на Асоциацията на собствениците на аптеки вчера. От 16 септември хората ще трябва да ги плащат от джоба, тъй като до тогава ще свършат парите на касата за медикаменти въпреки актуализацията на нейния бюджет, посочи Костов.
Мрачната прогноза потвърдиха още председателят на Националната пациентска организация д-р Станимир Хасърджиев и Иван Димитров - член на Надзорния съвет на НЗОК и председател на Българския пациентски форум.
Едва 25 млн. лв. от разписаните 225 млн. лв. в актуализацията на бюджета на касата са предназначени на медикаменти за домашно лечение. По изчисленията на икономисти, ангажирани от пациентските организации, тази сума ще бъде изчерпана до средата на септември и то предимно за лекарства за онкоболните.
Дават 5 млн. лв. за биоягоди. Изпълнителният директор на ДФ "Земеделие" Атанас Добрев е подписал 47 договора по Мярка 121 "Модернизиране на земеделските стопанства" от Програмата за развитие на селските райони (ПРСР), съобщиха от фонда. Повечето от тях са на биостопанства, които ще създадат насаждения от ягоди, круши, праскови и сливи и ще отглеждат по биологичен път орехи, бадеми, рози, шипки и зеленчуци. Общата стойност на договорите за биостопанства е 5 млн. лв.
Друга част от инвестициите са за биологични винени лозя, биолавандула и биомаслодайна роза. Със субсидиите ще бъдат купени сушилни за орехи, машини за косене на лавандула и трактори, както и монтирани оранжерии, системи за капково напояване и т.н.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |