Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Защо не се радваме на оставката. За едната година управление на БСП, ДПС и "Атака" научихме по особено неприятен начин (поне) пет важни урока. Ако днешната новина за оставката на правителството "Орешарски беше дошла преди година, сигурно щяхме вече да сме отворили шампанското и да се поздравяваме с победата. Днес обаче няма много основания за радост - упоритостта на БСП и ДПС да останат на власт и злоупотребата им с нея нанесе толкова много щети, че оценката ще отнеме месеци. Някои от пораженията се видяха веднага. Хаосът в енергетиката тепърва ще се стоварва върху ни с поемане на нови дългове и тежки увеличения на цените. Здравната система трепери и едвам издържа. За други, по-преки щети, вероятно тепърва ще се разбира. И ако хората, които излязоха на улиците преди година нямат много повод да празнуват, основания за радост няма и кликата, която беше завзела държавата през последната година. Те научиха върху нашия гръб няколко важни урока, които ако се разберат от всички политици, ще ни спестят бъдещи разходки с викове и тромби по улиците. В първите месеци на това управление, в неговия (с известни условности) мозъчен център ситуацията изглеждаше горе-долу така: сглобихме си мнозинство и сега можем да си правим каквото си поискаме. Ще си назначим Пеевски, ще си строим Южен поток и Белене, ще си крадем от еврофондовете и от всички държавни поръчки, и отвсякъде, защото властта е наша и така четири години. Няма кой да ни хване, защото съдебната система е също наша, както и МВР и ДАНС. Ако опозицията ни се опъва, ще ги вкараме в затвора. Това обаче се оказа (поне отчасти) наивна корупционна утопия. Изминалата година показа, че хората в България всъщност имат много по-голямо значение, отколкото предполагаха кофражистите на управленската пародия. Масовите протести извадиха властта от равновесие и тя поне половин година се занимаваше само с това да се промъква по ъглите под щитовете на полицаи и жандармерия. Огромна част от усилията на управляващите в първите месеци беше насочена към оцеляването на правителството.
Национален протест, ако се приеме извънреден закон за КТБ. Работодателите и синдикатите дават срок до петък на парламента, БНБ и КФН да приемат исканията им за независим надзорен комитет на банката. Национални протестни действия ще има, ако започне реално разглеждане на извънреден проектозакон за Корпоративна търговска банка (КТБ) и има опит да се изплащат средства над защитените по закон до 100 хил. евро. Това обявиха на съвместна пресконференция председателите на четирите национално представени работодателски организации и двата синдиката – КНСБ и КТ "Подкрепа". Работодателите настояват до петък да бъдат приети в БНБ и независимо от квесторите да бъде назначен надзорен комитет, в който да вземат участие действително компетентни и опитни в санирането на банкови институции професионалисти. Те настояват незабавно да започнат преговори за влизането на България в Европейския банков съюз и да се гласува актуализация на бюджета на здравната каса.
Вестник Сега
Депозитите в банките намаляха с над 1 милиарда лева за месец. Изтичането на капитали извън страната ни продължава да се увеличава. Юни се оказа преломен за рекордните ежемесечни темпове на растеж на спестяванията в банковата система. Депозитите на неправителствения сектор са се свили с 1.043 млрд. лв., показват оповестените вчера данни на БНБ. Причината за обръщането на тенденцията за увеличаване на депозитите, според експерти, е разразилата се през юни истерия около две от големите банки у нас - Корпоративна търговска банка и Първа инвестиционна банка. Към края на юни депозитите на неправителствения сектор в банковата система у нас са били 56.983 млрд. лв., при 58.026 млрд. лв. месец по-рано. С 478 млн. лв. са намалели спестяванията на домакинствата. В тази графа влизат още едноличните търговци, самоосигуряващите се, фондациите, партиите и др. Част от тях вероятно са били употребени за покупка на различни стоки, но е възможно немалки суми да се останали и "в буркани". Вложенията на фирмите в банките през юни са намалели с 334 млн. лв. Депозитите на финансовите предприятия са се свили през месеца с 231 млн. лв.
Жилищата поскъпват в половин България. Увеличение на цените на жилищата е отчетено в 13 от областните градове за второто тримесечие на годината, съобщи Националният статистически институт. Поскъпнали са апартаментите в София, Пловдив, Стара Загора и др., като най-значително нарастване спрямо предишното тримесечие има в Бургас, Силистра и Шумен с по 1.8%.В останалите 14 областни града обаче е регистрирано намаление на цените - най-много във Враца и Перник. Сред областните градове най-евтини са жилищата в Кюстендил, Видин, Габрово и Враца. Най-високи са в столицата и Бургас, както и във Варна, където обаче за тримесечието е отчетен спад.
Правителството отговаря на критиките от последния доклад на Брюксел със стратегии и планове, от които липсват реални резултати. Това става ясно от доклада за изпълнение на препоръките на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка за първите шест месеца на годината, приет от кабинета вчера. Стратегиите, анализите и създаването на работни групи и нови звена са основната реакция на критиките на Еврокомисията. Една от мерките, които звучат най-абсурдно, е "създаване на Комисия по интегритет" (уточнено е, че това е работно наименование). Срокът е септември. Според документа за целта ще се ревизира уредбата на устройството и функциите на Комисията за конфликт на интереси и БОРКОР.
Вестник Монитор
Синдикатите и бизнесът искат надзорен комитет в КТБ. Надзорен комитет от авторитетни банкери, финансисти и юристи да влезе в КТБ, предлагат синдикати и работодатели. "Ние бихме препоръчали експерти, които да се заемат с бързото възстановяване на банката. Тези експерти трябва да инжектират доверие в КТБ", обясни председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев. Социалните партньори ще изпратят искането си в отворено писмо до отговорните институции и партиите. От профсъюзите и бизнеса дават срок до края на седмицата на Управителния съвет на БНБ да учреди надзорния комитет. "Ако не се съгласят, всички опции за действия пред нас са отворени", заяви лидерът на КНСБ Пламен Димитров. Социалните партньори настояват да бъде намерено пазарно решение за КТБ и в никакъв случай да не се използват пари на данъкоплатците за спасяването на банката. "Няма да приемем банковата група КТБ да бъде разпокъсана и разпродадена", категоричен бе Димитров. Част от решението за цялата банкова система било България да влезе в Европейския банков съюз, смятат представителите на бизнеса и профсъюзите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |