Ожесточена дискусия се проведе в парламентарната комисия по земеделие, където министърът на земеделието и храните в оставка Димитър Греков представи концепцията на Министерството на земеделието (МЗХ) за директните плащания на земеделските производители за 2015-2020 г. Повечето браншови организации, които участваха в дискусията се обявиха против нея, предаде репортер на БГНЕС.
Греков посочи, че най-важните акценти в документа са, че се цели по-справедливо и по-добро насочване на плащанията да бъде постигнато като се приложат определени инструменти на политиката като използване на Схемата за преразпределително плащане (СЕПП), въвеждане на прогресивно намаление на плащанията и използване на дефиницията за активен фермер. С прилагането на Схемата за преразпределително плащане може да се постигне по-равномерно разпределение на директните плащания между отделните групи бенефициенти. Тази схема предоставя механизъм за преразпределяне на средства без да носи рискове от глобална загуба на финансиране в резултат на неусвояване на бюджета, посочи министърът.
Концепцията на МЗХ предвижда в допълнение въвеждане и на прогресивно намаление и таван на субсидията по СЕПП, която може да получи един земеделски стопанин. Като важен елемент в концепцията се откроява и, това че в следващия програмен период директните плащания ще бъдат отпускани само на активни фермери. Предвижда се да не могат да получават директни плащания физически и юридически лица, чиито земеделски площи са основно (над 50%) естествено поддържани в състояние, подходящо за паша или обработка и върху тях не се извършват минимални земеделски дейности. Подпомагането на уязвими и приоритетни сектори и генерирането на по-голяма добавена стойност в сектора ще се цели да се извърши посредством прилагане на Схеми за обвързана с производството директна подкрепа, използване на възможността за национално финансиране по Схемите за преходна национална помощ и въвеждането на специално плащане за памук.
Концепцията предвижда опростяване на изискванията и подпомагането до повече земеделски стопани. Предвижда се прилагането на Схемата за дребни земеделски стопани с размер на стопанството от 5 дка нагоре със субсидия до 1250 евро. С цел стимулиране навлизането в сектора на млади хора, от 2015 г. ще бъде въведена отделна схема за млади земеделски стопани, които започват дейност в земеделието.
Председателят на УС на Национална асоциация на зърнопроизводителите Румяна Ангелова заяви, че браншовите асоциации остават без глас при взимането на решения. Тя подчерта, че е против купуването на гласове с европейски пари, както и раздаването на пари на калпак. Зам.-председателят на Национална асоциация на зърнопроизводителите Радослав Христов се обърна към зам.-министъра на земеделието в оставка Бюрхан Абазов, че в документите на МЗХ често липсват анализи. Със схемата за малките стопанства няма да върнете хората на село. Те ще останат в града и оттук ще чертаят. Настояваме в Концепцията да влязат всички предложения, които бяха направени от асоциациите по време на работните заседания, завърши Христов. Председателят на млекопроизводителите Димитър Зоров бе категоричен, че трябва да има конкурентоспособност и еднакви правила за всички в сектора. Той коментира, че "Активен фермер" трябва да е разписан като дефиниция така, че не само да има категорично изискване за регистрация като земеделски производител, а и да има изискване този земеделец да декларира налична или наета техника, което гарантира, че той ще работи реално.
Председателят на Националната асоциация на животновъдите Бойко Синапов нападна Греков, че след 2 месеца той и политическите партии ще носят отговорност за тази концепция, но фермерите отново ще бъдат поставени в трудна ситуация. Щом 30 браншови организации са се подписали, не бива да бъдем пренебрегвани и ако не се съобразите с нашето мнение, вие ще носите отговорност, каза още той на земеделския министър.
Ангел Вукодинов, зам.-председател на Национална асоциация на зърнопроизводителите, заяви, че в цялата концепция на МЗХ той не вижда опорите върху, които ще се крепи българското земеделие в бъдещето Според него, няма индикативни цели, които ще се постигнат, а има някакви пари, дали ще има продукция, никой не се пита.
Крайният срок за приемане на Концепцията на МЗХ за директните плащания на земеделските производители за 2015-2020 г. от Министерския съвет е до 31 юли.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |