62 млн. лв по проекта „Енергийно обновяване на българските домове" могат да бъдат загубени, ако Регионалното министерство не предприеме спешни мерки. Проектът се финансира по ОП "Регионално Развитие за периода 2007-2013 г.
Към август 2014 година, две годни след стартирането на проекта и година преди края му не е обновена нито една сграда, а само две са в процес на ремонтни действия. Предупреждението отправи Асоциацията на сдруженията на собствениците, в които участват над 11 града от цялата страна, съобщи телевизия Bulgaria On Air.
От неправителствената организация алармираха и за блокирани средства на стойност над 400 хил. лв на граждани в КТБ. Парите са внесени, за да участват в проекта с личен капитал от 15 до 30% съфинансиране.
Европейското финансиране по проекта „Енергийно обновяване на българските домове" е на стойност 62 млн. лв, което ще е достатъчно за обновяване на близо 200 сгради. От стартирането на проекта през 2012 година са кандидатствали около 400 собственици на жилища, само за 52 от тях обаче има сключени договори с регионалното министерство. Две години след стартирането на проекта, само две сгради са процес на обновяване. Ремонтът за останалите 50 сгради е трябвало да стартира на 14 август, но до момента регионалното министерство все още не е изготвило проекти и графици за ремонтните дейности.
"Не знаем дали е приключила обществената поръчка за възлагане за проектиране, нито дали и какво въобще се случва с обществената поръчка за възлагане на ремонтните дейности. Остава само 1 година - крайният срок на проекта, той трябва да бъде спазен, защото такива са европейски изисквания - до октомври 2015. Как 200 сгради, как наистина ще бъдат обновени за този кратък период? И при този маниер и темпове на работа от Регионалното министерство това просто не може да се случи и тези 62 млн. лв ще отидат, ще бъдат загубени", обясни Сабина Николова от асоциацията.
На няколко срещи предишното ръководство на Министерството на регионалното развитие (МРР) е обещавало, че проектът ще се задейства. Това не се случва. Близо 20 кандидати по проекта теглят заеми от КТБ, за да се включат в проекта, и още толкова от други банки.
"На фона на цялата тази какофония и непридвижване напред на проекта избухна и бомбата КТБ, която управлява фонд "Жилищно обновяване", и хората, които нямат пари да санират сградите си сами, трябва да получат нисколихвен кредит от този фонд", допълни Николова.
Тя уточни, че гражданите, които са кандидатствали за енергийно обновяване на домовете си в КТБ, не са на депозитни сметки, а са на безлихвени сметка. „Там бяхме принудени да открием сметките си, защото тази банка менажира проекта, защото тази банка е спечелила конкурса пред Министерството на регионалното развитие", допълва Кирил Петков от асоциацията.
Гражданите, включени в проекта, все още не са получили информация от МРР какво ще се случи с парите и очакваната от тях европейска помощ. Затова те настояха за незабавна среща със служебния вицепремиер Екатерина Захариева, за да се разблокира проектът.
От асоциацията призовават да се даде ясен отговор на тези хора какво ще се случи с парите им и със средствата от фонда за жилищно обновяване. Според организацията България няма да успее да усвои 62 млн. лв за проекта и по обективни причини, заради предстоящата зима. Най-рано ремонтите може да започнат през март следващата година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |