Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Дупката в бюджета достигна 1.2 млрд. лв. Приходите са били завишени изкуствено, направени са много допълнителни разходи.Ръстът на разходите продължава да изпреварва този на приходите и към юли дефицитът в бюджета минава 1.147 млрд. лв., което е 1.4% от БВП. За сравнение, миналата година по същото време той е бил едва 170 млн. лв. Числото е опасно близо до планирания дефицит за цялата 2014 г., който е 1.8% от БВП. Това стана ясно от изнесените от служебния финансов министър Румен Порожанов предварителни данни за състоянието на държавните финанси. Според него заложените приходи в бюджета умишлено са били завишени, като целта е била правителството да има повече средства за харчене. Зам. финансовият министър Кирил Ананиев, който беше съветник по финансовите въпроси на експремиера Пламен Орешарски, дори уточни, че според него сумата е между 700 и 900 млн. лв. "Аз съм бил съветник, но не съм взимал решенията. В интерес на истината от самото начало на бюджетната процедура винаги съм казвал, чe приходите са значително завишени", заяви Ананиев. Към юли ръстът на разходите в бюджета е над 7%, а този на постъпленията – едва 1.4%. Според Порожанов независимо от надценените приходи е можело да има разумно изразходване на разходи. Въпреки това от началото на годината с отделни постановления са одобрени допълнителни разходи в размер на 867 млн. лв., от които до момента са усвоени около 360 млн. лв. От цялата сума около 150 млн. лв. са парите, дадени на няколко министерства чрез правителствената програма "Растеж и устойчиво развитие на регионите". Финансовият министър обясни, че в момента се прави анализ на раздадените по правителствената програма средства с идеята да се види дали могат да се направят някакви икономии. Общият й бюджет беше 500 млн. лв., като от тях по-голямата част бяха раздадени на различни общини без ясни критерии. Въпреки това според Порожанов няма как да се спират вече започнати обществени поръчки.
Кризата в държавната енергетика се задълбочава. Слабите резултати на дъщерните дружества са понижили приходите на БЕХ. Отчетите на държавните енергийни дружества, които най-накрая бяха публикувани с неколкоседмично закъснение, потвърждават съмненията за задълбочаваща се криза в сектора. Националната електрическа компания (НЕК) е на ръба на ликвиден колапс заради опитите на енергийния регулатор да удържи поскъпването на тока. Влошаващите се резултати на повечето енергийни дружества пък директно са се отразили на приходите на Българския енергиен холдинг (БЕХ), който разчита основно на дивиденти от тях. "Булгаргаз" успява да повиши печалбата си в резултат на по-голямата разлика между продажни и доставни цени, както и на по-малките си плащания към БЕХ за услуги. По-високи цени на въглищата са помогнали и на "Мини Марица-изток" да подобри приходите си въпреки по-малкия добив, но пък са повишили разходите на "ТЕЦ Марица-изток 2", което се е отразило на крайния резултат на централата. Последните отчети допълват картината, след като в началото на месеца излязоха резултатите и на АЕЦ "Козлодуй", Електроенергийния системен оператор и "Булгартрансгаз". Слабите резултати на дъщерните дружества са довели до рязък спад на приходите на БЕХ през първата половина на 2014 г. - с над 86%, показва отчетът на компанията. Те идват основно от дивиденти. Заради понижението на печалбата им за 2013 г. приходите за холдинга по това перо са спаднали със 143.7 млн. лв. Ефект върху по-ниските приходи от дивиденти е оказало и намаляването на дължимите отчисления от 80 на 70%, както и забавеното решение за изплащане на дивидент от "Булгартрансгаз" (53.6 млн. лв.), което е взето чак през юли и не е отчетено в резултатите на БЕХ за полугодието.
Вестник Сега
22 партии и 7 коалиции се включиха в изборната надпревара. Броят им е почти двойно по-малък от миналогодишните парламентарни избори въпреки по-облекчените условия за регистрация. Изненадващо малко в сравнение с предните парламентарни избори се оказаха политическите сили, които имат намерение да участват в предстоящия вот за народни представители на 5 октомври - едва 22 партии и 7 коалиции. М.г. в надпреварата се включиха 45 формации. Вчера изтече последният срок, в който претендентите за парламента можеха да внесат в Централната избирателна комисия (ЦИК) необходимите документи. Проверка на "Сега" показа, че засега независимите кандидати са само четирима, но те имат време да подадат документи до 25 август.
Вестник Труд
Започва двойна проверка в НЕК. Двойна проверка започва в Националната електрическа компания. Финансовото състояние и изпълнението на инвестиционната програма на дружеството ще се инспектират от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. В същото време ще се прави и проверка на плащанията на компанията. Тя е по заповед на вицепремиера Екатерина Захариева. Повод за нея са сигнали, че дружеството избирателно е плащало на част от длъжниците си за сметка на други.
Вестник Новинар
Променят движението по пътя Търговище – Тутракан. Нова тапа ще се образува на столичния бул. „Цариградско шосе”. До 10 септември ще бъде въведена временна организация на движението по булеварда, тъй като започва поредният четвърти етап от ремонтите на пътната артерия. До полунощ на 10 септември ще бъде забранено влизането на превозни средства по северното платно на булеварда между ул. „Йерусалим” и надлеза над бул. „Александър Малинов”. Автомобилите и колите на градския транспорт ще се движат двупосочно в южното пътно платно на „Цариградско шосе”. Променя се движението на автобусите по линии 204 и 604 в посока центъра. От бул. „Христофор Колумб” возилата ще продължават под естакадата над бул. „Александър Малинов” и ще завиват надясно по южния локал на бул. „Цариградско шосе” до кръговото при Площада на авиацията. Оттам те ще продължават по редовния си маршрут. В променения участък автобусите ще спират на спирките „Държавна печатница” и „УМБАЛ Св. Анна”.
Вестник Монитор
Пуснаха ипотека, гарантирана само с имота. Дават обаче само половината от цената на апартамента.Банките започнаха да предлагат т. нар. кредити с ограничена отговорност, при които заемополучателите да отговарят само до размера на обезпечението по кредита. Т. е. достатъчно е само да се продаде жилището, за да удовлетворят вземанията по кредита, в случай че клиентите изпаднат в невъзможност да го обслужват. Според експерти още е рано за категорични оценки дали този тип заем ще предизвика осезаем интерес тъй като при много от тези оферти финансирането е максимум до 50% от стойността на имота, а при по-голям процент финансиране до 70%, лихвата скача над 9%.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |