Състоянието на сектор „Енергетика" е тежко, задълженията на НЕК са огромни и са необходими спешни мерки. Трябва да бъде разработен и нов ценови модел за определяне на цената на електроенергията. Това заяви министър-председателят Проф. Георги Близнашки на пресконференция след редовното правителствено заседание.
Премиерът обяви и правителственото постановление, с което се създава Енергиен борд към Министерския съвет.
Проф. Близнашки отбеляза, че в енергийния сектор дълго време са се взимали непоследователни решения и са направени твърде много грешки. По думите му, важен въпрос е как да бъдат минимизирани загубите и цената, която обществото ще плати за допуснатите грешки.
Премиерът беше категоричен, че драстичен скок на цената на тока е неприемлив и трябва да се търси плавно повишаване, за да бъдат ограничени негативните ефекти за потребителите.
Вицепремиерът Екатерина Захариева, която ще бъде председател на консултативния орган, напомни, че създаването на Енергийния борд е един от основните ангажименти, поети от служебното правителство. Тя добави, че тази стъпка е свързана със стабилността на сектора, с публичността, прозрачността и участието на заинтересованите страни във вземането на решенията за сектора.
Вицепремиерът изрази надежда, че Бордът ще работи в консенсус, въпреки натрупаното напрежение. Предстои Енергийният борд да проведе първото си заседание следващата седмица. Очаква се да бъде извършен анализ на състоянието на енергийния сектор и да бъдат предложени спешни мерки и насоки за устойчиво развитие.
Министърът на икономиката и енергетиката Васил Щонов информира, че към 30 юни задълженията на НЕК възлизат на 2,9 млрд.лв, като се очаква през следващите 12 месеца задълженията на НЕК да нараснат с минимум 900 млн.лв.
Министърът подчерта, че през последната година вместо да се търси начин за излизане от ситуацията, се е работило непоследователно и са взимани неработещи решения.
Министър Щонов коментира, че Енергийният борд е начинът да се постигне консенсус и последователност в действията на всички участници в сектор „Енергетика".
Министър-председателят отбеляза, че наред с енергетиката, обект на постоянното внимание на кабинета са въпросите за финансовото състояние на страната. Министър-председателят отново беше категоричен, че актуализация на бюджета е наложителна. До края на месеца ще бъде обобщена информацията от одитите в министерствата за сключените договори през текущата година.
Извършва се и преглед на публичната инвестиционна програма, като очакваната редукция по програмата ще възлезе на около 150 млн. лв. от общия ресурс в размер на 500 млн. лева.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.881870 |
GBP | 2.356560 |
CHF | 2.094930 |