Дисбалансът в енергетиката има застрашителни размери и без спешни решения, които да отчитат интересите на всички страни, този дисбаланс може да доведе до колапс в системата. Тази мрачна прогнози направи вицепремиерът по икономическото развитие Екатерина Захариева, която председателства Енергийния борд.
Бордът проведе днес първото си заседание, след като беше създаден миналата сряда с решение на Министерския съвет.
"Решенията в енергетиката често са вземани без достатъчно анализи и със съмнения за политически привкус", подчерта Захариева. По думите й държавата и държавните органи досега не са показали наличие на достатъчно експертен потенциал за вземане на решения в сектора.
Според вицепремиера в момента липсва професионален, прагматичен, експертен диалог между всички заитересовани страни. „Трябва да си кажем откровено състоянието и всички факти такива, каквито са. Без истината трудно ще можем да предлагаме адекватни решения за сектора", подчерта Захариева пред членовете на Борда.
Вицепремиерът предложи да се създаде експертен съвет към Борда, който да подготвя дневния ред и да дава предложения за вземане на решения.
Според Захариева енергийният борд трябва да бъде платформа и постоянно действащ експертен съвет за конструктивен диалог между всички заинтересовани страни, в който да се предлагат решения на компетентните държавни институции. „Той обаче няма как да взема решенията вместо тях", подчерта вицепремиерът.
По нейните думи Бордът е платформа за анализи и предложения в сектор „Енергетика". Вицепремиерът уточни, че членовете му са доста, защото заинтересованите лица в сектора са доста. Според нея има баланс в представителността на държавата, частния сектор, синдикати и работодатели, потребители.
Като един от принципите, на които да стъпи Бордът при работата си, Захариева посочи върховенството на закона. Вицепремиерът препоръча осигуряване на ефективно работещ пазар на електрическата енергия, да има работещ сектор, но на цена, поносима за потребителите, държавата да осигури атрактивна бизнес среда, да се работи за равнопоставеност на участниците в сектор.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.872860 |
GBP | 2.315520 |
CHF | 2.069880 |