Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
КРС взима лиценза за мобилни честоти на "4 Джи Ком". Компанията още не е платила таксите за разрешение, откакто го получи през 2011 г., като дължи над 34 млн. лева. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) ще отнеме лиценза за предоставяне на мобилни честоти на "4 Джи Ком", след като компанията не е платила първоначалната еднократна такса от 30 млн. лева и годишните вноски от 2011 г. насам. Общо дружеството дължи 34.87 млн. лева на държавния регулатор. "4 Джи Ком" дължи 30.4 млн. лева за разрешението за ползване на радиоспектъра и още 4.2 млн. лева годишни такси. Откакто е получила лиценза, до момента компанията е внесла единствено сумата от 360 лева през юни тази година. Това води и до действията на КРС, която в свое решение от 31 юли обявява, че са налице достатъчно доказателства за "отнемане на разрешението поради неплащане на дължимите такси".
Данъчна пречка пред руски инвеститор в Казанлък. Заводът "Промет сейф" получи акт за лихва върху заем, който не е започнал да се погасява. Данък върху нещо, което не е платено. Този абсурд кара руския собственик на казанлъшкото предприятие "Промет сейф" да съжалява, че е инвестирал в България. Парите за изграждането на фабриката са били отпуснати като заем от компанията майка и въпреки че все още не е започнало погасяването, от Националната агенция за приходите съставят акт за невнесен данък при източника. Санкцията е за 400 хил. лв. и от дружеството ще я обжалват пред Пловдивския административен съд. Проблемът е, че наистина законът за корпоративния данък казва, че сумата се дължи без значение дали лихвите са платени. Нищо че според Закона за счетоводството и международните стандарти разходът за лихви следва да се отчита текущо. И така се получава, че българското дружество трябва да удържа и внася данък при източника от доходите на чуждестранното лице, без да ги е изплатило. Формално данъчните са прави, но въпросът е такъв ли трябва да е законът.
Вестник Сега
Царят се обиди на държавата заради имотите си. С безпрецедентно остър тон Симеон Сакскобургготски определи като "малки политически вендети" скандалите около имотите си, които се разразиха след като резиденция "Царска Бистрица" и хижа "Сарагьол" бяха признати за държавна собственост. Вчера в резиденция "Врана" бе представена фотоизложба "Погледни София", на която присъства и първият лидер на НДСВ. "За мен темата е много по-учудваща, да не кажа друга дума, защото в крайна сметка навремето Отечественият фронт ни даде списъка, който беше с личните имоти. След това 1947 г. те се одържавяват, което е логично, защото са лични, а държавата едва ли би си одържавила нещо, което е нейно. От там тръгваме вече на съвършено невероятни "схващания". Царят припомни как през 1998 г. Конституционният съд отсъжда с 12:0 гласа в негова полза, което се приема като достатъчно основание имотите да му бъдат върнати. Сакскобургготски се възмути, че никой не е повдигнал темата чия е собствеността върху парка "Врана", когато го дарил на Столичната община през 2001 г.
Държавата ще отпусне до 750 млн. лв. за спрените оперативни програми. Целта е да не се бавят плащанията и реализацията на проектите. Служебното правителство реши да се презастрахова за финансирането на двете проблемни оперативни програми "Околна среда" и "Регионално развитие", които бяха замразени заради нарушения в обществените поръчки. Макар и възстановяването на плащанията по тях да се очаква, служебният кабинет дава зелена светлина на финансовото министерство да извършва разплащания в размер до 750 млн. лв. Целта е да не се бавят плащанията и реализацията на проектите, за да се избегне и рискът от загуба на средства заради неусвоени в срок бюджети на програмите. В общата сума от 750 млн. лв. влизат вече направени и заявени пред Европейската комисия разходи в размер на 376 млн. лв. по "Околна среда" и 102 млн. лв. по "Регионално развитие". За тези пари бившият финансов министър Петър Чобанов твърдеше, че до края на юли - началото на август ще бъдат възстановени.
Вестник Монитор
След като съдът забрани мобилните камери КАТ изпусна 200 000 джигити. Бургас, Пловдив, Ловеч и Враца с рекордно увеличение на загиналите. КАТ глоби 206 397 нарушители по-малко, след като съдът забрани използването на мобилните камери. Цели 118 947 от тях е трябвало да бъдат санкционирани за превишена скорост – нарушение, което продължава да е основна причина за катастрофите. Цифрите са за първите шест месеца на годината в сравнение със същия период на миналата. Според анализаторите в КАТ използването на мобилните камери само като радари е понижило ефективността им в пъти и шофьорите са започнали по-често да нарушават правилата.
Вестник Труд
Около 30 млн. долара ще са необходими за по-голямо хранилище за отработено ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй" след пускането в експлоатация и на 7-и блок. Това прогнозираха от американската компания "Уестингхаус" в сряда. Следващото редовно избрано правителство трябва да реши дали да одобри дружеството за строител на мощността. Срокът за сключване на договор с компанията е 30 април 2015 г. Дотогава е валидно и предложението за цена на реактора от 5,3 млрд. долара, научи "Труд". Причина за допълнителните инвестиции в хранилище е недостатъчният капацитет на настоящото.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |