Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Оманската оферта за КТБ: Тайно и с държавни средства. Вторият по големина акционер в банката изпрати писмо до БНБ, представи консултанта си и поиска достъп до банката. Оманският фонд е предложил на БНБ да преструктурира Корпоративна търговска банка (КТБ) по таен план, с държавни пари и с още някои "непосочени акционери и потенциални инвеститори". Това става ясно от прессъобщение на централната банка за постъпило писмо с оферта за изготвяне на план за преструктуриране. Съобщението беше разпространено от БНБ в сряда късно вечерта. За пръв път става ясно и името на виенския фонд, който се виждаше с премиер и финансов министър. Участникът е австрийският EPIC (European Privatization&Investment Corporation), базиран във Виена, който има и консултантска дейност, и звено за директни инвестиции. EPIC са посочени като финансов консултант на консорциума около Оманския фонд. Според съобщението той е "между Фонда на Генералния държавен резерв на Султаната Оман, други непосочени акционери и потенциални инвеститори". В свое изявление Цветан Василев беше посочил, че работи заедно с оманските акционери за преструктуриране на КТБ. От БНБ посочват още, че до края на работния ден на 10 септември 2014 г. при тях "не е постъпило никакво предложение от страна на мажоритарния собственик на капитала на банкова група КТБ г-н Цветан Василев". Неотдавна в свое изявление обаче Василев беше посочил, че работи заедно с оманските акционери за преструктуриране на КТБ.
Най-големите компании за горива: Обороти на едро, но печалби на дребно. Под спокойната повърхност на 2013 г. се крият корпоративни събития, които ще дадат отражение напред във времето. Изминалата 2013 г. донесе лек спад на средните приходи на най-големите компании в сектор горива и рекордни загуби на някои от водещите дружества. Бизнесът на познатите вериги остана относително стабилен и по-рентабилен от предходната 2012 г. Оборотите все така се реализираха на пазара на едро, а печалбите – от маржовете на дребно. Или на пръв поглед данните на най-големите в сектора не говорят за нещо драматично. Дори подредбата е същата. Скуката обаче е само на пръв поглед. Годината беше изпълнена със събития, резултатите от които тепърва ще си проличат. По-детайлен поглед показва, че общият спад е повлиян в голяма степен от няколко компании с основна тежест върху общата картина - най-вече от групата на "Лукойл" и от вносителя на "Петрол" - "Нафтекс Петрол", който по всяка вероятност няма да пребъде дълго във времето. Навлизането на нов голям играч на пазара в лицето на "Газпром нефт" скоро ще започне да размества пластовете. В началото на юни пък стана ясно, че между доскорошните не много добри приятели "Лукойл България" и "Петрол" вече има примирие, подкрепено с договор за продажба на едро. Или горивото на руската компания ще потече към бившата държавна фирма, което ще е предизвикателство за останалите играчи на пазара. Бъдещето на самата "Петрол" обаче за пореден път е неясно. След дългогодишните спорове между бившите съдружници Митко Събев и Денис Ершов от края на миналата година Корпоративна търговска банка (КТБ) чрез свързани лица взе контрола в компанията, а от началото на лятото председател на управителния съвет е Гриша Ганчев. След поставянето на КТБ под специален надзор Ганчев пое пряко контрола върху ключови активи на компанията, като ситуацията около дружеството се променя с дни.
Вестник Сега
България е заявила пред НАТО готовност да предостави полигони за съвместна подготовка и военни учения с други страни от алианса. Също така военното министерство е декларирало, че страната ни може да участва с пехота и медицински екипи, както и да се включи в щабове на НАТО за планиране и провеждане на операции. Това е станало с писмо на военния министър Велизар Шаламанов до германския му колега Урсула фон дер Лайен. С него България официално заявява желание да се включи към водената от Берлин група от държави в рамките на Концепцията за рамкови страни на НАТО. Тя бе одобрена окончателно на срещата на върха на алианса в Уелс.
Конкурентоспособността на българската промишленост е стагнираща и спадаща. Тя страда от ниска производителност, слабо ниво на иновации, високо енергийно потребление и лоши транспортни връзки. Това са част от изводите от два доклада, публикувани вчера от Европейската комисия. Те идват на фона на и без това ниското място на България в класациите за конкурентоспособност и иновации. Заради тези проблеми не успяваме да се възползваме от географското си положение и да станем търговски център между ЕС и източните страни. Според докладите страната ни е в една група със също изоставащите Словения, Хърватия, Малта и Кипър. Компаниите в България плащат плосък данък от само 10 процента, но все още рядко инвестират в иновации и научни изследвания, а политическата нестабилност от три правителства повлия негативно на икономическия растеж, посочват експертите. Все пак те отчитат известно подобряване на достъпа на малките и средните предприятия до банкови кредити за по-добро усвояване на еврофондове. Високото енергийно потребление, ниската енергийна ефективност и продължаващата зависимост от руски суровини са проблем за българската икономика, а бизнесът не е успял да се възползва от намаляването на енергийните му разходи в последната година. Държавата ни се нуждае от подобряване на пътищата, релсовия и водния транспорт, за да намали разходите за износа, пише в частта на докладите за България.
Вестник Монитор
Тотална забрана на джиесемите при децата в начален етап има в някои школа у нас. Така например в едно от частните ни училища ползването на мобилните телефони е забранено не просто по време на час, а изобщо на територията на школото. Правилото важи за учениците от 1 до 7-и клас. "Има случаи, когато джиесемите се оставят при охраната, но само ако се налага. Например ако детето ще бъде само вкъщи, след като се върне от училище", обясни административният управител на частното школо "Дорис Тенеди" Владислав Димитров. Той поясни, че при гимназистите режимът не е толкова строг и те имат право да носят телефоните си в училище. Тотална забрана на джиесемите при децата има и в някои от началните класове на 20 ОУ "Тодор Минков" в София. Решението за забрана е взето от родителите. Всяко училище обаче се придържа към различна политика относно ползването на мобилни телефони в час, показа проверка на "Монитор". Правилата варират от пълната забрана до по-либерални мерки като изключване на звука телефона в час.
Вестник Стандарт
Цветан Василев свободно се разхожда из Парачин, съобщи във вчерашния си брой сръбският вестник Blic. Според изданието банкерът посетил завода за стъкла преди 10 дни. "Въпреки че България е издала международна заповед за издирване, която Сърбия е длъжна да изпълнява, той все още не е арестуван", коментира вестникът и посочва, че неговият адвокат Константин Симеонов също е признал, че банкерът се намира в Сърбия. Информацията бе потвърдена и от най-голямото частно информационно радио в Белград - b92. Според сръбските медии Василев за първи път бил засечен на 18 август.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |