Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Квесторите констатират фрапантни нарушения в КТБ. Голяма част от липсващата информация в кредитните досиета вече е окомплектована. В доклада си до БНБ квесторите констатират грандиозни нарушения при учредяването на обезпеченията, които може сериозно да намалят шансовете банката да възстанови отпуснатите от нея кредити. Вече голяма част от липсващата информация в кредитните досиета е окомплектована с информация от институции и кредитополучатели и предадена на одиторите. От всички 137 клиента с над 5.2 млрд. лв. сумарно задължения към КТБ, които са обект на одитната проверка, 28 (914 млн. лв.) са представили цялата изисквана информация, а 29 (984 млн. лв.) не са предоставили информация до 1 септември. Частични данни са дали 80, което означава, че за над 3 млрд. експозиция на банката все още няма пълна информация. Обясненията за неизпълнението включват извършвани данъчни ревизии и проверки от органите на прокуратурата, иззети документи от органите на прокуратурата, смяна на обслужващата счетоводна фирма и др. На база на това до 2 септември на одиторските екипи са предадени за оценка досиетата на 69 (половината) от клиентите от одитната извадка на кредитния портфейл. Публично не са изнесени данни за резултати от одитни проверки на кредитния портфейл досега. Посочва се обаче, че са предприети действия по напомняне на клиенти да си обслужват задълженията, както и срещи с кредитополучатели. Същевременно се намеква, че за тези с просрочия банката се подготвя да си събира вземанията принудително. Според квесторите няма нужда от промяна на вътрешните правила за това, но се създава допълнителна организация "предвид установената от квесторите ситуация по кредитния портфейл и предстоящите действия по обявяване на предсрочна изискуемост на онази част от портфейла, по отношение на която са налице основанията за това".
Магистрала "Марица" ще е готова през май догодина. До момента са изпълнени едва 50% от строителството в частта между Оризово и Димитровград. Магистрала "Марица" може да бъде завършена през май 2015 г. Този нов срок постави министърът на регионалното развитие Екатерина Захариева след съвместна проверка на строителството с председателя на агенция "Пътна инфраструктура" Лазар Лазаров. Към момента трасето на магистралата към ГКПП Капитан Андреево е завършено на 50% в частта между Оризово и Димитровград (лот 1) и на 80% между Димитровград и Харманли (лот 2). След поредното отлагане двете отсечки по график трябваше да бъдат готови до ноември тази година. Екатерина Захариева посочи като основни причини за забавянето на строителството дъждовното време и разкритата по трасето на "Марица" археология. Работата по находките тече основно по трасето на лот 1, като участъци от него още не са освободени за строителство. Работата по тях ще бъде ускорена и се очаква при добри климатични условия до следващия месец там да бъде положен асфалт, коментираха от министерството.
Вестник Сега
София дава 160 млн. лв. за поддръжка на улици за 4 г. Пътните знаци ще се почистват на три месеца, а пешеходните пътеки - на две години. Столичната община търси нови фирми, които да поддържат улиците в града за следващите четири години, става ясно от регистъра на обществените поръчки. Общата сума на поръчката е 163 млн. лв. с ДДС, а самият търг е разделен на седем обособени позиции. Както е сега, и през следващите четири години София ще е разделена на шест зони, които ще се поддържат от различни фирми. Този път обаче има нова позиция - за контрол на количеството и качеството на материалите, които се влагат в ремонтите, извършени във всички зони, както и нови задължения към фирмите изпълнители. За разлика от сега сключените договори в новите е предвидено фирмите да отговарят и за полагане на маркировка - постоянна и временна. Освен това те ще трябва да изработват, монтират и поддържат пътни знаци, улични табели и антипаркинг стълбчета. Фирмите ще извършват превантивно и рутинно поддържане. Превантивното предвижда запълване на пукнатини на пътищата, пренареждане на тротоарни настилки, повдигане на пешеходни пътеки и др. Текущата поддръжка пък включва почистване и запълване на дупки, пропаднали улици, боядисване на огради и др. От обявлението става ясно, че пътните знаци ще се почистват на три месеца, а пешеходните пътеки - два пъти годишно. Новост е и седмата позиция - за контрол на качеството и количеството на материалите и работата. По тази позиция трябва да извърши контрол върху ремонт на 2 400 000 кв.м пътни и тротоарни настилки на година, което ще струва почти 2.7 млн. лв. без ДДС.
Вестник 24 часа
Разхвърлят децата бежанци из училища в София. В бежанския център в столичния кв. “Овча купел” ще бъдат прехвърлени утре бежанците от Ковачевци, съобщиха от Държавната агенция за бежанците. Целият Национален детски екологичен комплекс в Ковачевци ще бъде опразнен от 79-те имигранти. В момента се преговаря с регионалния инспекторат по образованието в София кои училища могат да поемат учениците, казаха от агенцията. Седемте деца, които са на възраст за I клас, трябвало да са заедно. Другите пет, които са за горни класове, щели да бъдат разпределени между различни столични школа. Спешното търсене на училище за 12-те деца бежанци се наложи, след като община Ковачевци и селяните от Калище отказаха децата да учат в училището на селото.
Вестник Монитор
НЗОК с 69,5 млн. лв. повече разходи за безплатни лекарства. Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е на червено заради увеличения брой на безплатните и с намаление лекарства за домашно лечение, диетични храни, ваксини от задължителния имунизационен календар на децата и реимунизациите, както и ваксините и прегледите по националната програма за профилактика на рака на шийката на матката. Това става ясно от одит на Сметната палата за изпълнението на бюджета на касата за миналата година, оповестен вчера. Включването на нови медикаменти в позитивния лекарствен списък и повишеното реимбурисране на някои от тях е довело до значителен преразход на перото в бюджета на касата за домашно лечение, обобщават одиторите. При планирани за годината 553 299 000 лв. за лекарствени продукти, похарченото от касата за тях е с 69 650 000 лв. повече. В т. нар. позитивен лекарствен списък към 1 януари 2013 г. са били включени 1856 продукта, докато за 2014-а те са 1997 броя. Средната стойност на рецепта за 2013 г. е 22,3 лева. Същевременно 1 552 434 здравнонеосигурени, но със социално значими заболявания като рак и туберкулоза, са получили безплатни медикаменти за лечение.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |