Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Цветан Василев: Орешарски и Искров са марионетките на атаката срещу мен. Пред репортери в Белград банкерът заявява, че няма да поиска доброволно екстрадиране. Мажоритарният собственик на Корпоративна търговска банка (КТБ) Цветан Василев няма да поиска доброволно екстрадиране и ще се върне в България, когато "се почувства сигурен". Това заявява самият той пред държавната БНТ, bTV и ТV7 в Белград в четвъртък. Банкерът бе пресрещнат от репортерите, докато отива да се разпише в местната полиция, което е задължен да прави ежедневно заради наложената му от съда в Белград мярка за неотклонение "подписка". Ако сега той се върне в България - доброволно или не, ще бъде арестуван на границата, тъй като има прокурорско постановление за задържането му.
Пред камерите мажоритарният собственик на КТБ изглежда видимо притеснен, пребледнял и с треперещ и засичащ глас. Той определя случилото му се като политически мотивирана атака и заявява, че бившият премиер Пламен Орешарски и гуверньорът на БНБ Иван Искров са "марионетките" на тази атака.
Прокуратурата тихомълком е прекратила разследването за заменките. По него обвиняеми бяха Нихат Кабил и Стефан Юруков. Софийска градска прокуратура (СГП) е прекратила тихомълком разследването за заменките на държавни имоти по времето на "Тройната коалиция". Това е станало в деня, в който Пламен Орешарски беше избран за премиер с подкрепата на ДПС и БСП. За разлика от образуването на делото, което беше съобщено шумно, държавното обвинение не е намерило за необходимо да съобщи за решението си. По делото за длъжностно престъпления бяха привлечени като обвиняеми бившият министър на земеделието Нихат Кабил, бившият министър на Държавната агенция по горите Стефан Юруков и изпълнителният директор на Държавното горско управление Илиян Симеонов. От СГП съобщиха, че мотивът за прекратяване на разследването е липсата на извършeно престъпление от обвиняемите.
Вестник Сега
Натискът върху България заради ксенофобията се засилва. Международни организации алармират за бити сирийци на границата и искат събаряне на оградата.На фона на развихрилия се скандал с недопуснатите деца на бежанци до класните стаи в пернишкото с. Калища се увеличава международният натиск върху България заради нови случаи на расизъм и нетолерантност. Страната ни е остро критикувана в два доклада на "Хюман Райтс Уоч" и Европейската комисия против расизма и нетолерантността към Съвета на Европа. Поводът за критиките на правозащитната организация станаха нови случаи на насилие на българо-турската граница. "Хюман Райтс Уоч" е документирала три отделни случая, при които полицията е върнала 43-ма сирийци в Турция. На 28 август българската Гранична полиция е заловила в гора група от 22-ма сирийци. Сред тях са Шариф, съпругата му и четирите им деца, най-малкото на две години. Той познал, че граничните полицаи са българи, защото езикът им звучал като руски. Полицията претърсила мъжете и им отнела мобилните телефони, парите и водата. Шариф ги видял да бият по-младите мъже, въпреки че самият той не бил удрян. По неговите думи полицията качила всички в полицейски коли, карали около час до турската граница, където полицаите им казали: "Хайде, вървете."
Все повече българи умишлено не плащат задълженията си. 31% от фирмите в България смятат, че гражданите не плащат задълженията си към тях умишлено или с цел измама. Преди една година този процент е бил едва 10 на сто. Това сочат представени вчера данни на международната компания "ЕОС Матрикс", специализирана във финансовите услуги и управлението на вземания. Като основна причина за неплащане все пак се откроява безработицата. Тя е посочена от 35% от анкетираните фирми. Временната липса на средства и общата икономическа обстановка са трети и четвърти - съответно с 28 и 27 на сто. Притеснително е, че според фирмите над една четвърт от българите (26%) не могат да плащат заради свръхзадлъжнялост. Сборът на процентите надхвърля 100, защото са давани повече от един отговор. Българският бизнес е лидер в Европа по забавени плащания, сочи проучването.
Вестник 24 часа
Майчинските скочиха с до 90 лв. на месец. Майчинските за гледане на дете между първата и втората му година са се увеличили с 90 лв. през първата половина на 2014 г. спрямо същия период на предната. Това показва публикувана от НОИ статистика. През първото полугодие на м.г. средният размер на обезщетението е бил 206,46 лв., докато към юни 2014 г. вече е станал 296, 39 лв. Толкова е бил средният размер в двете полугодия и за жените, които ползват втората си година майчинство. При мъжете увеличението е дори с 92 лв. - 312 лв. през 2014 г. спрямо 220 лв. за предната година.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |