Източник: www.darikfinance.bg
България е една от малкото страни в Европа, която има свръхпроизводство на електроенергия. Това се дължи преди всичко на факта, че нашата промишленост рухна и от 50 и няколко милиарда кВтч електроенергия, сега потребяваме под 30 млрд. кВтч. Това коментира в интервю за "Стандарт" енергийния експерт Йордан Йорданов, първият изпълнителен директор на АЕЦ "Козлодуй".
Според него при този огромен излишък на електрическа енергия, ако имаме либерализиран пазар, т.е. ако имаме работеща електроенергийна борса, бихме имали и нормална пазарна цена на тока. Сега главният резултат от нашето свръхпроизводство е, че цената на тока е абсолютно нереална.
Проблемът е, че някои хора не искат тази цена да се нормализира, докато други, като министъра на енергетиката и министър-председателя на служебното правителство, вече говорят за повишаване цената на тока.
Да, на пазара има и собственици на слънчеви, вятърни и други ВЕИ, които са инвестирали огромни средства, след като държавата ги е излъгала, като е подписала с тях дългосрочни договори да изкупува произведената енергия. Тези хора може би имат право, като казват - ние сме инвестирали, сключили сме договори за изкупуване и си искаме парите. Същото се отнася и за собствениците на онези два ТЕЦ-а в "Марица-изток", за които се казва, че уж са американски, да твърдят - ние имаме твърди договори - плащайте. Да, тези централи вдигат цената на тока, но не са виновни инвеститорите, а политиците.
Изходът е един - създаване на енергийна борса и пълна либерализация на пазара. Като паралелно трябва веднага да заработи и газова борса, смята Йорданов. Сега битовото потребление на газ у нас е нереално ниско, а на ток е много високо.
Ако създадем газова борса, газ ще дойде - независимо дали по "Южен поток" или чрез интерконекторните връзки. Само че у нас пак има една групичка хора, които не искат това да стане.
Пътят не трябва да се търси в посока натоварване на потребителите с високи цени на тока, за да изплащат те задълженията на НЕК. И НЕК, и АЕЦ "Козлодуй" са държавни, и двете имат лицензи за продажба на електроенергия, но само НЕК купува и продава ток, а АЕЦ - не.
Защо АЕЦ "Козлодуй" дава 60% от произведената енергия на НЕК по регулирани, т.е. - занижени цени, а само 40% му остават за продажба на големите консуматори, с които има директни договори, и съвсем малки количества изнася навън? Пита Йордан Йорданов.
Според него НЕК играе и на регулирания, и на свободния пазар, а от АЕЦ купуват посредници и продават и на предприятията, и за износ, т.е. АЕЦ не печели от евтиния си ток.
Йорданов е категоричен, че ДКЕВР е социалистическа организация и трябва да бъде закрита в този си вариант. Регулаторът би трябвало да определя единствено таксите за достъп и пренос, но не и цените за изкупуване на тока от централите.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |