Източник: www.darikfinance.bg
Да изнасяме природен газ за Украйна е една от целите, които гоним в бъдеще, заяви днес служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов пред форума „Природен газ - инфраструктура, пазари и услуги“. Още от 2011 г. Киев отправя към страната ни запитвания по темата.
За да станат възможни такива доставки, България трябва да изпълни главната цел - да си осигури алтернатива на единствената засега тръба от Русия. По нея получаваме около 90% от горивото, необходимо за страната ни, пише на сайта си вестник „Преса“.
Новите източници са Азербайджан и терминалите за втечнен газ. Затова е толкова важно да се изградят междусистемните газови връзки с Гърция и Турция, поясни министърът. По тях от Южния газов коридор - газопровода TANAP в Турция и TAP в Гърция, ще може да пристигат онези 1 млрд. куб. м годишно, за които „Булгаргаз“ вече има договор с азербайджанската държавна компания СОКАР. Първите количества се очакват през 2019 г. При посещението на българския президент Росен Плевнелиев миналата седмица в Азербайджан беше решено да се обсъдят възможностите за по-ранни доставки на част от договореното количество - например 300 млн. куб. м още през 2017 г.
Уреждането на този въпрос е от ключово значение, за да се вземе окончателно инвестиционно решение за строежа на българско-гръцката газова връзка. Десетгодишният план за развитие на мрежите на „Булгартрансгаз“ разкри, че за 3 от 4-те планирани интерконектора няма окончателно инвестиционно решение. Защото не е сигурно, че тези проекти са икономически обосновани. Това е доказано единствено за връзката с Румъния, която е почти готова и до края на годината трябва да влезе в експлоатация. По нея, както и през тръбата към Сърбия азербайджанският газ може да продължи на север към Източна Европа и Украйна.
България е отдалечена на около 3000 км от богатия на нефт и газ Каспийски регион. По какъв начин синьото гориво може да стигне до ЕС? По древния Път на коприната. Но не с камили, а по тръби. Три газопровода, съединени в една магистрала - това е Южният газов коридор.
Маршрутът е разделен на три отсечки - Южнокавказкият газопровод в разширен вариант - 691 км, Трансанадолският газопровод (ТАНАП) - 2000 км, и Трансадриатическия газопровод (ТАП) - 870 км.
Южният газов коридор ще струва около 45 млрд. евро, смятат някои анализатори.
Началните точки са в азербайджанските находища „Шах Дениз“ и „Шах Дениз 2“.
Акционери в ТАНАП са „Сокар“ с 80% от капитала, Ботас“ с 15% ,и „ТПАО“ с 5%. А ТАП се реализира от „Трансадриатик пайплайн“. Компанията е регистрирана в кантона Цуг, Швейцария. Акционери са „Бритиш Петролиум“ - 20%, „Сокар“ също с 20%, „Статойл“ има 20%, „Флуксис“ - 16%, „Тотал“ - 10%, „ЕОН“ - 9%, и „Акспо“ - 5%.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |