Това повишение на цените на електроенергията е само първата стъпка за нормализиране на ситуацията в енергийния сектор. С тези думи закри днешното публично обсъждане на новите цени на електроенергията председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Светла Тодорова.
Последващо увеличение на цените може да има от януари 2015 г. с по-малък процент. То ще бъде колкото да се покрият загубите на топлофикационните дружества. „Поскъпването ще дойде от вдигането на цената на електроенергията, която топлофикациите произвеждат", уточни шефът на регулатора.
Според нея увеличението, което се предлага в момента се налага, за да може да се покрият загубите на НЕК, които се увеличават непрекъснато. За момента комисията възнамерява да запази предложението си от 1 октомври средната цена на тока за битовите абонати да се увеличи с 9.79%. Най-голямо ще бъде поскъпването за абонатите на ЧЕЗ. Скокът при дневната тарифа за тях е близо 10%, а на нощната - с 9,8 на сто. Толкова ще е увеличението на дневната тарифа и на абонатите на Енерго про. През нощта токът им ще струва с 9,5 на сто повече. При ЕВН увеличението на дневната тарифа е 9,7 на сто, а на нощната - 9,31 на сто.
Тодорова призна, че предложението на ДКЕВР е направено въз основа на доклад, в който липсва подробен анализ на състоянието на електроразпределителните дружества. По думите ѝ е направен е анализ на състоянието на Националната електрическа компания, а изводите от него налагат бързи действия. От НЕК обясниха, че дефицитът от 1 млрд. лева няма да бъде компенсиран с увеличението на тока. С него ще бъдат покрити едва 140 млн. лева.
Приходите преди данъци, такси, лихви и амортизация от 2012 година, когато този показател е бил 86 млн. лв., вече са загуба от 250 млн. лв. в средата на 2014 година. Оборотният капитал на дружеството се движи в през годината над минус 1 млрд. лв. Задълженията по баланс от 2012 година са се изменили от 2 млрд. лв. на 3.6 млрд. Загубата се увеличила от 99 млн. лв. през 2012 година до 320 млн. лв. през 2014 година, обобщи Тодорова с уговорката, че има още много неща, които могат да се кажат.
"Като цяло това състояние на НЕК не е само състояние на една компания в сектора, а тя влияе върху всички участници в енергийния сектор", напомни председателят на ДКЕВР.
От своя страна електоразпределителните дружества определиха като „стъпка в правилната посока" увеличението на цената на тока. От компаниите обаче бяха категорични, че то няма да е достатъчно и проблеми, за които са сигнализирали от години, все още остават нерешени.
Илияна Стефанова от EVN каза, че посоченото в доклада ще позволи на компаниите единствено да посрещнат минималните разходи за поддръжка на мрежата в Югоизточна България и да поддържат нива на клиентско обслужване, но без възможност за устойчиво и стабилно развитие и развиване на качеството на услугите.
Близо половин чес след началото на откритото заседание на ДКЕВР беше прекъснато след намеса на полицията, тъй като председателят и членовете на регулатора бяха замерена с яйца от представител на Движение за граждански контрол. Едно яйце дори оцели ръката на Светла Тодорова. Това се случи след като Янко Петров от същото движение обвини регулатора, че е организирана престъпна група и мафия. След като бе възстановен редът в залата и членовете на Движение за граждански контрол бяха изведени, общественото обсъждане продължи.
След откритото заседание Светла Тодорова даде пресконференция, на която подчерта, че решенията, които са взимани от ДКЕВР, са довели до проблеми в целия сектор, не само за НЕК. Според нея, предприети са всички възможни действия, така че да бъдат компенсирани загубите на НЕК.
Председателят на ДКЕВР съобщи, че вече е говорено с "Марица-Изток" 1 и 3 да започнат преговори с НЕК. „Трябва да си променим решението, с което казваме на НЕК да постигне определени параметри, което е в предишното решение на комисията. В тези условия тези централи не желаят да преговарят, защото го приемат като предварително поставени резултати от тези преговори. Ще направим, така че двете страни да седнат и да преговарят", подчерта Тодорова.
Тя смята, че новите цени от 1 октомври са първите спешни мерки, които трябва да се предприемат, така че в следващите 1-2 години да бъде смекчено влиянието на тези цени. Другото нещо, което трябвало да се направи в по-дългосрочен план е как поначало да бъде процедирано с тези договори, които да са в унисон с пълното отваряне на пазара и европейските правила. „Затова ще поискаме помощ от ЕК, но не по начин, по който е поискана от предишния състав, тоест комисията да прекрати тези договори, което според нас е невъзможно, а да се търси начин те да бъдат така преструктурирани, че да бъдат в съответствие с една пазарна икономика", разясни Светла Тодорова.
Запитана дали е възможно на 30 септември цените да бъдат различни от предложените от енергийния регулатор, Тодорова отговори: „Това е санитарният минимум. Признали сме само тези приходи, които са от 20 % такса върху ВЕИ-тата, които са отменени. Само това е направено, нищо друго."
Тодорова е категорична, че балансиращият пазар работи катастрофално, резултатите му са несъвместими с всички подобни пазари по света. „До една-две седмици трябва да вземем решение за това дали трябва се променят правилата за търговия в частност методиката за изчисляване на небалансите, както и въпросите, свързани с ограничение на графиците, които подават производителите и в резултат, на които те регистрират небаланси, които плащат по изключително високи цени", обобщи тя, цитирана от БГНЕС.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |