Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
"Мобилтел" поиска по-голям дял в тв бизнеса. Операторът пуска спътникова телевизия в опит да запази клиентите на мобилната си услуга. Още по-евтино, още по-разнообразно, с още повече допълнителни услуги - пазарът на телевизионна доставка в България е един от най-изгодните за потребителя. И определено отдавна не е бизнесът, на който новонавлизаща компания може да разчита за добри печалби. Същото важи и за телекомите. Въпреки това обаче два от трите оператора - "Мобилтел" и БТК, с всичкия си ресурс атакуват именно телевизионното разпространение. Обяснението очевидно е не в огромните дялове, приходи и печалби, които биха постигнали в този сегмент, а в стратегическата им цел да го използват, за да задържат и привлекат клиенти за основния си бизнес - телекомуникациите и по-конкретно мобилния пренос. След като от четири години "Мобилтел" набира абонати на телевизионната си доставка по кабел и постигна 3% пазарен дял (виж графиката), сега телекомът стартира и сателитно разпространение - проект, готвен от месеци, с който компанията цели да получи по-забележимо място на картата на този бизнес в страната и най-вече - да спре спада на дела си при мобилните комуникации, като предлага пълен пакет услуги на ниска цена. До момента "Мобилтел" предлагаше цифрова телевизия по кабел. С мрежата си операторът покрива 1 млн. домакинства (около една трета от всички в страната), но реално клиентите му са 70 хил., каза главният му изпълнителен директор Танасис Кацирубас. С новото предложение доставчикът явно ще се опита да получи по-сериозно присъствие на този пазар и да намали или спре изтичането на абонати на мобилната му услуга. Сателитна телевизия в България в момента предлагат "Булсатком", който има проект да се превърне и в мобилен оператор по технологията от четвърто поколение LTE, и БТК, която също като "Мобилтел" има и кабелна услуга.
Вестник Сега
Европейската комисия започна наказателна процедура срещу България заради КТБ. Според финансовото ни министерство обаче става въпрос просто за начало на диалог. Упорството на БНБ да бави решаването на проблема с Корпоративна търговска банка (КТБ) и банка "Виктория" доведе до поредна наказателна процедура срещу България. Съобщението за това дойде вчера от Европейската комисия (ЕК). Причината е, че страната ни е закъсняла с изплащането на гарантираните депозити на граждани и фирми в двете банки. Освен това наложеният от българските органи специален надзор над двете банки, изглежда, представлява неоправдано и непропорционално ограничение на свободното движение на капитали, твърдят от ЕК.
МВР, НСО и прокуратурата не се трогнаха от анархията в ЦИК и ДКЕВР. Националисти вечеряха необезпокоявани в комисията, а активисти от февруарските протести хвърлиха яйца по шефката на регулатора. Националисти и лица от миналогодишните февруарски протести предизвикаха анархия в две независими институции - Централната избирателна комисия (ЦИК) и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). Въпреки това полицията, Националната служба за охрана (НСО) и прокуратурата не видяха нищо нередно в нарушаването на обществения ред, съпроводено със заплахи за бъдещо неподчинение.
България се включва в мащабна операция на ЕК срещу имигрантите. ДАНС наблюдавала 12 чужденци заради терористична дейност. Европейският съюз подготвя една от най-мащабните операции срещу нелегалните имигранти и трафикантите на хора през външните граници на съюза. В операцията ще се включи и българското МВР. Операцията ще започне на 13 октомври и ще продължи 13 дни, става ясно от решение на Европейската комисия. Официално тя ще се ръководи от Италия, но в нея ще могат да се включат всички държави - членки от ЕС. Те ще бъдат подпомогнати и от Европейската агенция за граничен контрол "Фронтекс". Целта на операцията ще е да се прекъснат каналите за трафик на имигранти и пътищата, по които се осъществява той, както и да се разбият престъпните групи, които подпомагат незаконното влизане в ЕС и придвижването вътре в него. Операцията на ЕС идва на фона на поредния отчетен бум на влезлите в България нелегални имигранти. "6522 души са потърсили закрила у нас и са подали документи за 2014 г. Oт тях през август в страната са влезли 1104 човека", заяви вчера председателят на Държавната агенция за бежанците Николай Чирпанлиев пред бТВ. Каналджиите стават все по-нагли, а охраната ни по границата с Турция - все по-безпомощна срещу бежанската вълна.
Вестник Преса
Служебното правителство отказа да подпише Споразумението за партньорство с ЕК. На 6 август Брюксел обяви, че е одобрил Споразумението, което осигурява близо 16 млрд. евро за следващите седем години.Заради скандал в кабинета, служебното правителство няма да подпише Споразумението за партньорство с Европейската комисия, съобщава БГНЕС. На 6 август Брюксел обяви, че е одобрил Споразумението, което осигурява близо 16 млрд. евро за следващите седем години. В средата или втората половина на септември в София е трябвало да се проведе и официална церемония по подписването на стратегическия документ, за което се е очаквало да пристигне и австрийският еврокомисар Йоханес Хан, който като член на настоящия състав на комисията отговаря за регионалната политика. Междувременно обаче няколко от министрите, сред които и един от вицепремиерите, поискали подписването с ЕК да бъде отложено и да се осъществи от следващото редовно правителство. Въпреки, че е била против това, вицепремиерът по европейските фондове Илияна Цанова е била принудена да се съобрази с мнението на колегите си.
Вестник Стандарт
Девет мерки срещу енергийната криза. Токът е стока с пазарна цена, а не средство за социална политика, обединиха се участниците. Прилагането на девет спешни мерки ще извади българската енергетика от тежката криза. Около тази теза се обединиха участниците в енергийната дискусия, организирана от в. "Стандарт" и Българската академия на науките (БАН). В нея се включиха експерти, бизнес и политици. След дебатите, продължили 2 часа, модераторът акад. Стефан Воденичаров, председател на БАН, обяви деветте консенсусни мерки.
Миков: И Европа иска “Южен поток”. Без такива проекти за реиндустриализация не може да се говори, каза соцлидерът.За истинска реиндустриализация не може да се говори без развитие на енергетика. Затова Европа развива проекта "Южен поток". Това заяви вчера лидерът на БСП Михаил Миков. Той бе категоричен, че индустриализация е необходима и в земеделието. "Сега ресурсът е насочен върху производството на суровини, а средствата трябва да бъдат насочени и към преработващата промишленост", отсече социалист номер 1. Вчера той бе в Добрич по случай празника на града. "Земеделието е важен сектор от икономиката ни, който ние подкрепяме", заяви той пред симпатизантите на "БСП Лява България".
EUR | 1.955830 |
USD | 1.898860 |
GBP | 2.319730 |
CHF | 2.082000 |