Източник: www.darikfinance.bg
Oтговорът всъщност е не. Като парламентарна република, България се нуждае от работещ парламент. Правителството не е необходимо за функционирането на държавата. Така, дори и да не успеят да се разберат политическите партии в новия парламент, в който никой няма достатъчно мнозинство, държавата може да продължи да функционира съвсем нормално под формалната опека на кабинета Близнашки.
Парламентът е необходим, за да одобри актуализация на бюджета и взимането на нов дълг, с който да се финансира изпразнената от управлението на Пламен Орешарски държавна хазна.
На практика липсата на ново правителство, при работещ парламент, в който партиите не са разделени на управляващи и опозиция, ще свърши толкова добра работа за стабилността в държавата, колкото и формирането на стабилна коалиция, която да вземе властта.
Това което е нужно не е някой да е на власт, а някой да гласува необходимите мерки за излизане на държавата от кризата. А тя е в дълбока криза. През тази година българската икономика ще се свие в номинално отношение за първи път от 2009 г. насам, когато спадът беше резултат от отражението на Глобалната рецесия.
Сега проблемите са изцяло български. Въпреки че фискалният резерв е формално пълен с 8.7 млрд. лв., реално с предстоящи плащания за близо 7 млрд. лв. и блокирани в Държавния фонд за гарантиране на стабилността на пенсионната система 2.4 млрд. лв., той е празен.
А нереалистичният бюджет, приет от предходното, редовно правителство, прави функционирането на държавните институции невъзможно без актуализация.
Тук трябва да прибавим и евентуалните последствия от казуса КТБ, като в случай, че не се вземе решение за стабилизиране на банката, държавата ще трябва да изплати на вложителите с гарантирани от закона депозити до 196 хил. лв. сумата от около 3.2 млрд. лв., която надвишава с над милиард средствата, налични във Фонда за гарантиране на депозитите.
В сметката трябва да прибавим и огромния дефицит в енергетиката, който вече е над 3 млрд. лв. и продължава да се трупа. Тези средства могат да бъдат покрити само от държавата.
Въобще, необходими са спешни мерки, за да не се разпадне цялата система на държавността в България след управлението на кабинета на Пламен Орешарски. Ако не се действа веднага, независимо дали има ново правителство или не, кризата от публичния ще се разпространи в другите сектори на икономиката и 1996-1997 г. ще ни изглежда като време на просперитет и стабилност в сравнение с това, което може да се случи сега.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |