Има вероятност България да се сдобие с поредното нестабилно правителство, пише британското списание The Economist в кореспонденция от София за резултатите от парламентарните избори на 5 октомври.
Статията със заглавие"Българските избори: Борисов зе завърна" започва с данните от миналогодишно изследване, според което българите са сред най-нещастните хора в света - на 144-о място от 156 страни, след Афганистан, Ирак и Зимбабве. Коментарът на журналистите е, че "за жалост резултатите от предсрочните избори на 5 октомври няма да допринесат с кой знае какво за оправяне на настроението".
The Economist отбелязва, че изборите вероятно ще върнат на власт лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който подаде оставка през февруари 2013 г. на фона на протести срещу бедността.
Списанието обобщава изборните резултати, отбелязвайки, че партията на Борисов е спечелила изборите, но не е взела абсолютно мнозинство, а това му налага да се съюзи с една или две от другите седем партии в парламента за сформиране на коалиция. Тези други партии не са особено привлекателен избор - от ултранационалистическата партия "Атака" и малко по-малко националистическия "Патриотичен фронт" до популистката партия "България без цензура".
Резултатът вероятно ще бъде поредното нестабилно и разделено правителство, петото за 18 месеца, отбелязва изданието.
Изборите показаха масовото разочарование на българите от политиците им. Избирателната активност, около 50 процента, бе най-ниската за 25-те години откакто тази страна се раздели с комунизма, пише The Economist.
По време на предизборната кампания кандидатите не се спряха на най-спешните проблеми на страната: бъдещето на четвъртата по големина банка КТБ, която е затворена от юни, лишавайки 200 000 частни вложители и фирми от достъп до парите им, високите цени на тока, корупцията и нестабилната икономика. България остава най-бедната страна в ЕС. Средната месечна заплата е едва малко над 400 евро, а една пета от домакинствата живеят под прага на бедността. Лятната жътва бе слаба, а някои износители пострадаха тежко от наложените от Русия ограничения върху вноса в отговор на западните санкции. На 7 октомври МВФ понижи прогнозата си за икономическия растеж на България за тази година до само 1.4 процента, пише изданието.
Президентът Росен Плевнелиев призова партиите да се договорят за ново правителство, за да се избегнат още едни предсрочни избори. Той трябва да възложи мандат за съставяне на кабинет до 5 ноември. Дори и партиите да сглобят ново правителство в следващите седмици обаче, на българите много не им се вярва, че то ще може да постигне много.
Идващата зима може да е още по-бурна от предишната, когато недоволните българи протестираха на улицата всеки ден, завършва статията на The Economist.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |