От 1 януари 2015 г. стартира първият етап от електронизирането на процеса по изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност и за бременност и раждане. От началото на следващата година органите на медицинската експертиза - лекари, ЛКК, ТЕЛК и НЕЛК ще представят данните от болничните листове и решенията по обжалването им по електронен път в Електронен регистър на болничните листове, поддържан от НОИ.
За обезпечаване дейността по създаването на Електронния регистър беше разработена и приета нова наредба на Министерски съвет и са направени изменения в действащи нормативни актове, с които се регламентира задължението на органите на медицинската експертиза от 1 януари 2015 г. да представят по електронен път данните от издадените от тях болнични листове в НОИ. Това ще се извършва чрез разработен и предоставен от НОИ безплатен софтуер или чрез специализирания софтуер, ползван от лекарите, съобразен с утвърдените и публикувани изисквания на НОИ.
След окончателното внедряване на Електронния регистър на болничните листове лечебните заведения няма да получават и отчитат в НОИ бланки на болнични листове. Електронното им издаване ще се извършва с предварително получени от НОИ (вкл. по електронен път) уникални номера на болнични листове. От 1 декември 2014 г. те ще се получават от лечебните заведения, за което не се изисква пререгистрация, ако вече са регистрирани в НОИ. Самото подаване на данните в регистъра ще се осъществява чрез електронни услуги на НОИ. За да имат право на достъп до тях, лекарите и лечебните заведения ще могат да регистрират сертификатите си за квалифицирани електронни подписи (КЕП) от 1 декември 2014 г.
До 30 юни 2015 г. се предвижда преходен период за лекарите и лечебните заведения, които нямат техническа свързаност и готовност за електронното издаване и представяне на данните в регистъра. Те ще могат да представят в НОИ втория екземпляр на издадени само на хартия болнични листове или на електронен носител на издадени, но неизпратени по електронен път болнични листове.
До края на 2015 г. трябва да завърши и вторият етап от електронизирането на процеса - разработване и внедряване на информационна система, чрез която работодателите да могат да подават данните и документите по електронен път.
С внедряването на информационните системи (при лекари, работодатели и НОИ) процесът по изплащане на обезщетенията ще бъде опростен, а срокът за изплащането им - значително съкратен.
Сроковете за изплащане на болничните обезщетения се очаква да бъдат скъсени три пъти и да достигнат до пет работни дни след осъществяването на двата етапа от преминаването към електронен обмен на данни за изплащане на парични обезщетения за временна неработоспособност. Това каза днес управителят на НОИ Бисер Петков, който представи на пресконференция в института двата етапа от въвеждането на електронния обмен на данни.
Средногодишно в НОИ се представят документи от 120 000 осигурители и самоосигуряващи се, повече от 2 милиона болнични листове, които са издадени за около 1 милион осигурени. Петков допълни, че 7500 лечебни заведения издават болнични листове. В пиковите дни на месеца в териториалното поделение на НОИ за София-град се приемат около 16 000 болнични листове, а капацитетът е около 4000 броя листове дневно, уточни управителят на НОИ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |