Източник: www.darikfinance.bg
Всяко зло за добро е максимата, която раздвижи имотния пазар. Кратката банкова драма в началото на лятото извади част от „спящите пари“ от трезорите - по груби сметки малко над 1 млрд. лв., и за тях се търси сигурно убежище.
Сухата статистика на БНБ показва, че в края на август 2014 г. привлечените средства от граждани и домакинства в банковата система са на същото ниво от края на май т. г. - 40,96 млрд. лв. Нулевото нарастване говори за отлив на вложения, защото преди затварянето на КТБ през юни депозитите и влоговете на населението набъбваха средномесечно с 347 млн. лв., сочи анализ на в. „Преса“.
В същото време агенции за имоти съобщават за засилено търсене особено в жилищния сегмент, както и за повече сделки в сравнение със същия период на миналата година.
„Трудно е да се определи каква част от извадените пари от банки са инвестирани в пазара на недвижима собственост. Но пренасочването е факт и това доведе до 20% по-голямо търсене на жилища спрямо миналото лято“, коментира Георги Павлов, изпълнителен директор на „Адрес“.
„Покрай банковите проблеми хората изтеглиха пари, сложиха ги под дюшеци, в буркани и започнаха да мислят какво да ги правят - пак ли да ги вложат на депозит, да си купят имот или нещо друго. Ако разглеждаме отделните сегменти, жилищният пазар спечели най-много от ситуацията. Търсенето в София се увеличи, и то към апартаменти във всички ценови групи“, каза Страхил Иванов, управител на „Явлена“.
Доказателство за раздвижване на жилищния сектор е и размразяването на сделките с парцели. Купуват се както малки терени в центъра на столицата и в престижните южни квартали, така и големи парцели в периферията на града.
„Още преди 3-4 години прогнозирахме, че ще се стигне до дефицит на качествено ново строителство. Предприемачите се активизираха през миналата година, а повишеното търсене на жилища напоследък даде допълнителен импулс на бизнеса. През тази година екипът ни направи няколко предварителни проучвания за строителство на жилищни сгради“, обяви управителят на „Форос“ Добромир Ганев.
По думите му, ако човек е имал спестени пари в банка и е възнамерявал да си купи жилище през следващите години, банковата ситуация вероятно го е насърчила да действа по-бързо. Има и друга група хора, които са купили апартамент не за лични нужди, а с цел доходност и даване под наем. За раздвижване може да се говори в София и в другите 4-5 най-големи града, обясни Ганев.
Фундаменталните фактори засега не показват сериозни бъдещи движения при цените на имотите. Икономиката още не може да превключи на по-висока скорост. Международният валутен фонд намали прогнозата си за България от 1,6% на 1,4% ръст на брутния вътрешен продукт за 2014 г. За догодина очакванията са за два процента ръст.
Звучи куриозно, но следващото раздвижване на имотния пазар не е изключено да бъде задвижено отново от... банковата система - този път от решаване на пъзела с КТБ. Изплащането (поне) на гарантираните депозити все някога ще стане и това вече бе напомнено на управляващите от Европейската комисия. Разбира се, все още не се изключва и вариантът за капитализиране на банката и нейното отваряне.
Засега не е ясен размерът на гарантираните суми в КТБ. От БНБ съобщиха, че депозитите в размер до 196 000 лв. са общо 3,5 млрд. лв. Но това не значи, че всички са гарантирани. Парите на много клиенти може да останат незащитени, ако банката им е предоставила специални привилегировани лихви. При това положение гарантираните може да се окажат много по-малко от обявените 3,5 млрд. лв.
„Уплашените“ пари на тези депозанти също ще търсят убежище и имотите отново ще са водеща опция. Не бих се учудил, ако последват много по-масирани инвестиции. Това дори би могло да доведе до поскъпване на жилищата догодина с близо 10%“, прогнозира Георги Павлов.
„Свободните пари ще бъдат инвестирани не само в имоти, но и в акции, злато. А най-голяма част ще бъде върната обратно в банковата система“, смята Добромир Ганев.
Жилищен комплекс „Младост“ е номер едно по брой сделки при големите агенции, които имат дейност във всички части на София. Вторият по население столичен район след „Люлин“ винаги е бил сред най-търсените, като откриването на метролинията затвърди тенденцията. Догодина жителите на района ще имат и разклонение на подземния влак, което ще стига до Бизнес парка.
Едностаен панелен апартамент (за ремонт) в „Младост“ може да се купи за 27-31 000 евро. Двустайните жилища с площ около 65 кв. м от същия тип строителство се продават между 38 000 и 47 000 евро.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |