Източник: www.darikfinance.bg
Вестник Капитал Daily
Европейският банков орган: БНБ да осигури достъп до депозитите в КТБ днес. Регулаторът е констатирал нарушение на европейското законодателство от централната банка и е отправил формални препоръки. Европейският банков орган е отправил формална препоръка към БНБ да осигури на депозантите в затворените през юни Корпоративна търговска банка и ТБ Виктория (преди Креди агрикол България) достъп до средствата им до днес - 21 октомври. Документът, констатиращ нарушение на европейското законодателство от страна на централната банка и на Фонда за гарантиране на влоговете в България (ФГВБ), е изпратен на двете институции на 17 октомври и е публикуван на сайта на Европейският банков орган на 20 октомври. В него европейската институция препоръчва на БНБ да осигури достъп до гарантираните депозити или като вдигне поставените от нея ограничения за теглене или като установи незабавно неналичност на депозитите и да уведоми ФГВБ за това. Същевременно, ако централната банка не спази предписанието до 21 октомври, на фонда се препоръчва да отправи покана за предявяване на искания от вложители с гарантирани депозити и след проверка да започне да ги изплаща. Друга препоръка към БНБ е да направи всичко възможно да осигури пълен достъп до гарантираните депозити, но ако прецени, че това ще има негативни последствия за финансовия сектор в страната, да предостави възможност за частични тегления. Освен това се препоръчва и течащите одити в КТБ и Виктория да бъдат ускорени (бел. ред. те вече приключиха и са предадени на БНБ, но резултати не са оповестени), както и процеса на вземане на решения относно бъдещето на кредитните институции.
Единен системен администратор ще помага за е-управлението. Служебният кабинет публикува проект за промяна на закона, който да се съобрази с промените в технологиите и добрите практики по света. След дълго затишие темата за изграждането на електронното управление отново излиза на преден план. Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията (МТИТС) публикува за обществено обсъждане проект за изменение на Закона за електронното управление. Най-важната част в новите предложения е създаването на единен системен администратор, който да координира и синхронизира въвеждането на е-управлението. Той трябва да реши един от основните проблеми при дългогодишната разработка на е-правителството в България – създадени са отделни компоненти и трудно могат да бъдат стандартизирани и възприети от отделните институции. Веднъж разработени, те трябва да бъдат интегрирани в различните ведомства, за което самите те или отделните технологични компании невинаги имат компентенция или възможности за това. По този начин се предполага, че ще се избегне работата на "парче", с която може да се характеризира дейността по е-управление през последните години. В новия проект се предлага да бъде създаден такъв единен системен администратор. Той ще трябва да поддържа всички информационни ресурси, свързани с е-управлението, да подготвя средата за тестване на е-услуги, както и да участва при изготвянето на техническите спецификации при обществени поръчки за изграждане или подобряване на ресурсите за е-управление.
Вестник Сега
Мъжете и жените ще се пенсионират на 65 г. Едва след изравняването на възрастта ще се въведе автоматично обвързване на годините за пенсия с продължителността на живота. Възрастта за пенсия ще расте, докато се изравни за мъжете и за жените на 65 г., и това няма алтернатива, категорични са експертите. Едва след постигането на еднаква възраст за пенсиониране ще се въведе автоматичен механизъм за обвързване на годините за пенсиониране с очакваната продължителност на живота. Точно с мотив да се намери обективен подход за увеличаване на възрастта БСП замрази реформата за 2014 г. Докога трябва да се увеличават годините за пенсия е въпрос, по който експертите спорят, като има мнения за 67 и дори 68 г. В предложенията на служебния вицепремиер Христосков към редовния кабинет няма да е записана горна граница. За МО, МВР и другите специални ведомства се предлага въвеждане на диференцирана минимална възраст за пенсиониране, каквато сега няма, но с преходен период. За работещите тежък труд - в първа и втора категория - също се предлага плавно вдигане на възрастта, докато не стигне съответно 8 години и 3 години преди възрастта на трета категория.
Заплатата на шефа на ДКЕВР става по-висока от президентската. Бюджетът на регулатора ще се определя от парламента. Комисарите също ще се избират от депутатите. Заплата от 7645 лева ще получава председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). С това месечният му доход ще стане по-висок от този на президента, който в момента е около 5000 лева. Това става ясно от предложение за промяна на Закона за енергетиката, направено от министерството на икономиката. Промените са изготвени от работна група на служебния кабинет. Целта им, според авторите на проекта, е да се дадат по-голяма независимост и компетентност на регулаторния орган. Очаква се поправките да бъдат обсъдени на заседание на енергийния борд утре. Членовете на комисията ще се избират от Народното събрание, а не от Министерския съвет, както е в момента.
Вестник Стандарт
България е втора в ЕС по най-малък дълг. България е на второ място в ЕС по най-малък държавен дълг, сочат последните ревизирани данни на Евростат. В края на 2013 г. дългът на ЕС-28 възлиза на 11,55 трилиона евро, или 85,4% от БВП, и бележи ръст спрямо предходните години. Най-нисък дълг като процент от БВП е отчетен в Естония (10,1%), България (18,3%), Люксембург (23,6%), Румъния (37,9%), Латвия (38,2%), Швеция (38,6%) и Литва (39%). Дори с взетите досега заеми през 2014 г. България все още е преди Люксембург по размер на дълга като процент от БВП на страната.
Вестник Новинар
Разделят ДКЕВР на два състава. Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да бъде разделена условно на две и да промени наименованието си, предвиждат промени в закона за енергетиката. Измененията са публикувани на сайта на енергийното министерство за обществено обсъждане. Планира се комисията да заседава в два специализирани състава – единият по въпросите за енергетиката, а другият – за водоснабдяването. Целта е да се оптимизира работата на регулатора. Освен това се предвижда наименованието на регулатора да се промени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране на Комисия за енергийно и водно регулиране.
Вестник Монитор
Пътната мрежа в страната не е готова да посрещне първия сняг и причината за това е липсата на пари за подготовката ѝ. Това каза пред Фокус шефът на пътната агенция Лазар Лазаров. От агенцията провеждат регионални срещи с пътноподдържащите фирми, които са свързани с това да проверят тяхната мобилизация и готовност да посрещнат зимата, какви са запасите от пясък, използван за по-ниския клас пътища, и химикали за по-високите класове - автомагистралите и първокласната мрежа. От агенцията следят и за готовността на техниката, с която разполагат компаниите. Фирмите могат да излязат при падането на първия сняг, но това не значи, че пътната ни мрежа е подготвена за зимата, защото, когато падне първият сняг, дупките, които съществуват по пътищата, ще станат много по-големи. Около 40% от пътната мрежа е в недобро състояние и последствията напролет ще са много по-големи от тези, които са сега.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |