Оперативна програма „Транспорт" 2007 - 2013 г. се движи с добри темпове на изпълнение и няма опасност от загуба на средства към края на 2014 г. Договорен е целият наличен ресурс и са разплатени повече от 2,5 млрд. лв., което е над 63% от бюджета на програмата.
Това каза министърът на транспорта Николина Ангелкова по време на научно-практическа конференция „Транспортът в променящия се свят - предизвикателства и решения".
Благодарение на ОП „Транспорт" в нашата страна са изградени:
- 141 км нови автомагистрали;
- 30,8 км нови I клас пътища;
- Над 13 км метро линии с 13 метро станции;
- 16 км пътища са рехабилитирани;
- 242 км ж.п. линии са рехабилитирани.
Продължава работата по подготовка на новата ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура" 2014 - 2020 г. Сред основните предизвикателства е приоритизирането на проектите, тъй като наличният ресурс е 1.9 млрд. евро, заедно с националното финансиране, а включените проекти в нея към месец юни тази година, възлизат на около 4 млрд. евро.
„Основен приоритет е довършването на АМ „Струма", но и включването в обхвата на програмата на цялата на АМ „Хемус". През последните години Северна България значително изостава в своето развитие от Южна България, като една от основните причини за това е недостатъчно добре развитата инфраструктура", посочи Николина Ангелкова и уточни, че първите преговори с Европейската комисия са преминали в конструктивен тон, но още много работа трябва да бъде свършена, за да защитим националния интерес.
По ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура" се планира да бъде финансирано проектирането на разширение на съществуващия мост на р. Дунав при Русе - Гюргево. Предвижда се по програмата за трансгранично сътрудничество България - Румъния да се финансира проектирането на два нови моста на реката при Никопол-Турну Мъгуреле и Силистра-Кълъраш.
Министър Ангелкова представи актуални теми и приоритети в сферата на железопътния сектор, където се полагат усилия за стабилизиране на БДЖ и постепенно реформиране на железницата. „Обсъждаме с ГД „Конкурентоспособност" на ЕК да използваме инициативата „Джаспърс" за разработването на програма за съживяване на БДЖ, която да е готова до края на 2015 г.", съобщи Николина Ангелкова. По думите й това няма да бъде поредната стратегия, а конкретен план, съгласуван с европейските партньори и подкрепен от тях, което ще гарантира дългосрочност и приемственост.
Според представените данни, се засилва интересът към България като круизна дестинация, като се очаква в рамките на 2014 г. общо 66 круизни кораба да акостират на морските ни пристанища. Благодарение на това, над 66 хил. туристи ще посетят българското Черноморие.
„За 9-те месеца на 2014 г., на летище София са обслужени близо 3 млн. пътници, което е с 10 % над предходната година", каза Николина Ангелкова при представянето на актуалните теми в сферата на въздушния транспорт. Представен бе напредъкът в работата по създаване на единна система за търсене и спасяване при авио инциденти. Благодарение на активната позиция на РВД, страната ни ще може да разчита на около 2 млн. лв. на година за тази дейност.
Продължава реформата в автомобилния сектор. В нормативната уредба е предвидено при техническия преглед, проверката за платен данък върху превозното средство, да става по електронен път в реално време. От миналата година, системата е внедрена пилотно в Столична община. „Тази мярка вече дава резултати, като от началото на тази година приходите на общината са нараснали с над 7 млн. лв. в сравнение със същия период за миналата година", съобщи още транспортният министър.
Конференцията бе открита от министърът на транспорта, информационните технологии и съобщенията, ректора на Университета за национално и световно стопанство проф. Стати Статев и ректора на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков" проф. Петър Колев.
Организатори на форума са катедра „Икономика на транспорта" към УНСС и ВТУ „Тодор Каблешков". В дискусиите участие взеха представители на академичната общност, бизнеса, държавната администрация и др.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |