Цецка Цачева бе избрана за председател на 43-тото Народно събрание. От гласувалите 232-ма народни представители, "за" бяха 219, "против" - 12, а един от депутатите се въздържа. Нейната кандидатура бе бе предложена от председателя на ГЕРБ Бойко Борисов. Други кандидатури за председател на НС от другите парламентарни групи не бяха излъчени.
За заместник-председатели на Народното събрание бяха избрани по един от всяка парламентарно представена партия - Димитър Главчев (ГЕРБ), Янаки Стоилов (БСП), Алиосман Имамов (ДПС), Иван Кирилов Иванов (Реформаторски блок), Красимир Каракачанов (Патриотичен фронт), Явор Хайтов (България без цензура), Явор Нотев (Атака) и Росица Янакиева (АБВ).
В гласуването участваха 235 народни представители, като всички те бяха "за".
От парламентарната трибуна Цачева благодари на депутатите за гласуваното доверие. „От опит знам, че да си пръв сред равни е нелека задача. Председателят трябва умело да балансира, но и смело да направлява, да координира, но и да инициира и най-вече първият сред равни трябва да полага усилия за сближаване на позиции, колкото и да е трудно това, когато позициите са непримирими, особено сега след поредните предсрочни парламентарни избори", отбеляа Цачева, която заема за втори път поста председател на Народното събрание.
Та подчерта, че с резултата от изборите българските граждани са дали няколко урока: „Първият - урокът за смирението. За да признаем истината за нашите грешки и пропуски и да осъзнаем, че ние сме само представители на суверена, че никой от нас, на какъвто и пост да е, не е и не може да бъде по-голям от народа си. Затова час по-скоро трябва да започнем бързо и в интерес на бъдещето, а не според интересите на конюнктурата да решаваме камарата от проблемите, които се натрупаха в периода, докато водихме своите си малки или по-големи политически битки.
Втори урок - урокът за помирението. Политическата битка е част от демокрацията, но политическите войни от последните години преминаха границите на разума. Те изостриха не само междупартийните отношения в последните състави на НС, но нажежиха общественото напрежение до краен предел. Стигнахме до там, че поставихме физическа стена срещу суверена. Оградата около българския парламент никога повече не трябва да се появява.
Трети урок - урокът за единението. Само с единение можем да постигнем възход. Единението не е само дума, то не изключва различията, присъщи на демокрацията. Единението е съгласието за пътя, по който вървим. Единението е онази висша увереност, че пътят можем да го извървим само заедно. Можем да го постигнем, ако не градим стени на разделение и тук, вътре в парламента.
Четвъртият урок - урокът за отговорността. Днес смирени и надявам се помирени, убедени в необходимостта от единение, трябва да поемем отговорността за днешния и утрешен ден на народа си, да забравим за персоналните си и партийните си тесни интереси, да търсим и намираме най-добрите законодателни решения за хората, които са ни изпратили тук."
Председателят на парламента призова народните представители да покажат, че всички могат да бъдем на висотата на очакванията, които имат към тях избирателите. „Ние нямаме друг полезен ход. Тежката действителност изисква от нас спешни законодателни мерки. Длъжни сме да излъчим управление на България. Не на последно място, трябва да държим сметка за усложняващия се свят извън България - и икономически, и политически", посочи Цачева.
В заключение тя каза, че съзнава своята отговорност. „В мое лице имате предвидим председател на 43-тото НС. Ще продължа да развивам добрите инициативи на моите предшественици, ще продължа линията на прозрачност и откритост на НС, на близост с гражданското общество. Няма да пожаля сили. Вярвам, че ще разчитам на опита, на диалогичния тон, на честния и открит дебат от всеки един от нас", посочи Цачева в края на изявлението си.
Тържественото първо заседание на 43-ия парламент бе предавано пряко по БНТ.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |