Европейската комисия (ЕК) одобри 5 български проекта, които да бъдат подпомогнати с над 4 милиона евро. Със средствата от Брюксел ще бъдат финансирани проектни проучвания за изграждането на интерконекторна газова връзка между България и Турция, за построяването на ВЕЦ "Яденица", както и на далекопроводни връзки от ТЕЦ "Марица Изток" към различни части на страната, съобщи пресслужбата на ЕК.
Предвидената на България сума е част от общия пакет, възлизащ на 647 млн. евро, за финансиране на ключови енергийни проекти в ЕС. Основната част от средствата се предоставят за проекти в газовия сектор и за пренос на електроенергия в региона на Балтийско море и в Източна и Югоизточна Европа.
Европейско финансиране, отпуснато на Гърция, предвижда и строителството на връзка от ТЕЦ "Марица Изток" към гръцката електропреносна мрежа.
Финансираните 34 проекта са избрани от общо 248 в цяла Европа, определени като приоритетни от страните-члеки и Европейската комисия. Списъкът с тях беше публикуван през октомври 2013 г. Средствdта се осигуряват по програма на ЕС, наречена „Механизъм за свързване на Европа".
По този повод Гюнтер Йотингер, заместник-председател на ЕК, отговарящ за енергетиката, заяви: „Приветствам днешното решение, което ще ни помогне да изградим в кратки срокове инфраструктурата, от която се нуждаем за гарантиране на енергийната сигурност на Европа. Геополитическата криза подчерта необходимостта от по-добро свързване на енергийните мрежи. Това също така е от решаващо значение за един интегриран енергиен пазар, на който потребителите получават най-доброто качество за парите си."
С по-голямата част от средствата ще се финансират пряко или непряко проекти в газовия сектор. Освен нови газопроводи, по тези проекти ще се строят и терминали за товарене на втечнен природен газ (LNG) в региона на Балтийско море, Източноцентрална и Югоизточна Европа.
Ще бъдат съфинансирани и иновационни технологии в електроенергийния сектор. Те включват проучване на възможността за създаването на подводен кабел с дължина 700 км за постоянен ток с високо напрежение между Норвегия и Обединеното кралство , както и на проект за интелигентни мрежи по границата на Ирландия и Обединеното кралство (Северна Ирландия).
От отпуснатите 34 безвъзмездни финансирания 16 са в сектора на природния газ и 18 - в електроенергийния сектор. От тях 28 са за проучвания като оценки на въздействието върху околната среда (в размер на 91,4 милиона евро), а 6 безвъзмездни финансирания се предоставят за строителни работи (555,9 милиона евро).
Механизмът за свързване на Европа предвижда финансиране на проекти, които предоставят обозрими ползи отвъд националните граници, не са икономически жизнеспособни или не са достъпни за потребителите в някои държави членки.
Безвъзмездните средства в рамките на Механизма за свързване на Европа могат да финансират до 50 % от допустимите разходи за дейности. Въпреки това, при изключителни обстоятелства - когато дадено действие ясно допринася за сигурността на доставките, засилва солидарността между държавите членки или позволява използването на много новаторски решения - механизмът може да покрие до 75 % от разходите за строителство.
В рамките на Механизма за свързване на Европа е предоставена обща сума в размер на 5,85 милиарда евро за трансевропейската енергийна инфраструктура за периода 2014 - 2020 г.
За да получи безвъзмездни средства, съответното действие трябва да е свързано с проект, включен в списъка на „проекти от общ интерес". Първият списък беше приет от Европейската комисия през октомври 2013 г. Той съдържа 248 проекта в областта на електроенергийната инфраструктура, всеки един от които, след приключването си, ще донесе значителни ползи за поне две държави членки, ще повиши сигурността на доставките, ще допринесе за по-добра интеграция и конкуренция на пазара, както и за намаляване на емисиите на CO2.
След първата покана за представяне на предложения в рамките на Механизма за свързване на Европа - Енергетика бяха получени и одобрени 64 проекта на общ размер 1,370 милиарда евро. Проектите, които са били отхвърлени в процеса на оценяване, тъй като не са били достатъчно добре разработени към момента на приключване на поканата, може отново да кандидатстват за финансиране в рамките на следващата покана за представяне на предложения, насрочена за 2015 г.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |