ГЕРБ излязоха с по-мек вариант на "поправката КТБ". Ден след като ГЕРБ предложиха да се вмени задължение на БНБ да оздравява банки с отрицателен капитал и заедно с ДПС гласуваха във временната бюджетна комисия текстът да бъде приет до 6 ноември като поправка в Закона за кредитните институции, дойде нова редакция на предложението. Обновеният вариант на текста е и омекотен. Въпреки това остава неясно защо се прави тази законова промяна, която само ще удължи процеса в случая с Корпоративна търговска банка (КТБ).
Вторият вариант
Новият по-мек вариант гласи, че промените в Закона за кредитните институции, които трябва да бъдат приети до 6 ноември, ще "задължат БНБ да предложи действия за оздравяване на банките, когато собственият им капитал стане отрицателна величина". Ултимативният текст от сряда гласеше БНБ "да предприема действия за...". Освен това е допълнено и условието "... като отчита макроикономическия ефект и ефекта върху държавния бюджет". Това означава, че ако регулаторът прецени, че оздравяването на банка ще има негативен ефект върху бюджета, може и да не я оздравява.
Едновременно с това от ГЕРБ се опитаха да обяснят странния си ход с поправката, като посочиха, че така искали да дадат "време и шанс" на инвеститора, който искал да инвестира 1 млрд. евро в банката. Менда Стоянова от ГЕРБ, която е и председател на временната бюджетна комисия, заяви, че "в момента в България има инвеститор, той обикаля няколко пъти БНБ, Министерството на финансите и други институции и е заявил намерение да инвестира 1 млрд. евро в българската банкова система, в случая в КТБ. Време за този инвеститор няма". По думите на Стоянова целта била "да спасим вложителите в тази банка, не гарантираните - да спасим предприятията, които са в тази банка, да спасим работниците, които са в тези предприятия".
Формулата на управлението: 1+1(1+1+1+1+1+1)+1+1(1+1). Реформаторите и ГЕРБ ще съставят кабинет на малцинството, като възможните формули за парламентарна подкрепа са две - "двупартийно правителство с трипартийно мнозинство" или "коалиция 2 плюс 2". Това стана ясно след двучасова среща в четвъртък между представители на ГЕРБ, РБ и Патриотичния фронт.
Идеята е коалиционното споразумение между двете формации да бъде придружено от още един документ, наричан програма, която да бъде подкрепена и от Патриотичния фронт. За целта програмата ще отразява не само приоритетите на ГЕРБ и РБ, но и такива на фронта, по които още се търси съгласие до понеделник вечерта или вторник сутринта, когато програмата трябва да е готова.
Според ГЕРБ обаче има голям шанс програмата да получи подкрепа и от АБВ и така моделът да бъде разширен до "коалиция две плюс две".
Така бъдещият кабинет всъщност може да бъде подкрепен от общо дванадесет формации. Въпреки че официално подкрепа за програмата няма да се търси от ДПС, "Атака" и партията на Николай Бареков, на практика като единствена ясна опозиция в 43-тото Народно събрание се очертава само БСП.
"Обсъждахме и напреднахме много за подписване на политическо споразумение", каза съпредседателят на блока Радан Кънев. "Готови сме да подпишем коалиционно споразумение с РБ", още по-ясна бе Румяна Бъчварова от ГЕРБ.
"Албена" отчете 30% спад в печалбата и 10% по-малко нощувки. Публичната компания "Албена" АД отчита 29% спад на чистата си печалба за деветмесечието. В неконсолидирания индивидуален отчет на дружеството, собственик на едноименния морски курортен комплекс, се вижда, че положителният финансов резултат е паднал до 15.4 млн. лв. Година по-рано печалбата беше 21.6 млн. лв. Общите приходи на дружеството също намаляват - 7.3% спрямо миналата година до 72.9 млн. лв.
Лошото време, наводнението преди сезона, напрежението на Украйна с Русия и забавянето на европейската икономика явно са оказали негативно влияние върху резултатите. Само през най-активното за курорта тримесечие - третото, нетната печалба е с 21% по-малка (25.8 млн. лв.), отколкото е била година по-рано. През втория тримесечен период дружеството регистрира загуба в размер на 10.45 млн. лв. Броят на нощувките за тримесечния период е намалял с 10%, което се е отразило върху общите приходи от продажби. Те също са паднали с такъв процент, до 57.3 млн. лв.
Природни проблеми
Ръководството на компанията смята, че изготвеният бизнес план за 2014 г. няма да може да бъде изпълнен. Като основна пречка е посочено "тежките поражения, нанесени от природните явления през юни 2014 г.". В края на тази година ръководството очаква броят на нощувките да е с 10% под нивото от 2013 г.
Държавният дълг може да скочи с 6.2 млрд. лв. до края на годината. Новопоетият държавен дълг може да се увеличи с 6.2 млрд. лв. до края на годината. Така 2014 г. ще отбележи абсолютен рекорд за последните няколко години по увеличаване на дълговото бреме с общо 10.6 млрд. лв. Това се разбра на работни консултации във финансовото министерство с участието на представители на парламентарните партии по повод актуализацията на бюджет 2014. След срещата стана ясно, че за момента консенсус по параметрите няма.
Досега бе известно, че до края на годината трябва да се емитира нов дълг в размер на 4.5 млрд. лв. Той трябва да покрие планираното нарастване на дефицита по държавния бюджет с 1.5 млрд. лв., да осигури 2 млрд. лв. за евентуална ликвидна подкрепа на КТБ, ако се реши банката да бъде оздравена. Актуализираният бюджет трябва и да осигури средства за рефинансиране с 900 млн. лв. на заема, теглен за подкрепа на ПИБ. Вчера обаче стана ясно, че дългът може да нарасне с нови 1.7 млрд. лв. Увеличението се налага заради недостига на средства във фонда за гарантиране на влоговете в банките, в който в момента има 2.1 млрд. лв. при нужни по предварителни разчети около 3.7 млрд. лв. за гарантираните влогове в КТБ.
„Булгаргаз" заплаши топлофикациите, че ще им спира горивото заради дългове. Броени дни след началото на отоплителния сезон "Булгаргаз" за пореден път предупреди топлофикации длъжници, че ще започне да намалява или да спира доставките на гориво към тях. Това стана ясно вчера от думите на Валентин Терзийски, заместник-председател на браншовата камара на енергетиците при Българската стопанска камара. Под заплаха са "Топлофикация-София", която е най-големият длъжник, както и отоплителните дружества в Бургас, Плевен и Враца.
Информацията потвърдиха и от "Булгаргаз". Оттам допълниха, че доставките на природен газ от Русия за България са намалели с 40% от началото на тази седмица насам. Предупреждение за това от страна на "Газпром" не е отправено, съобщи изпълнителният директор на "Булгаргаз" Дафинка Янкова пред БНР. Тя увери, че свитите почти наполовина доставки няма да засегнат крайните потребители и топлофикациите, тъй като в хранилището в Чирен има газ, който може да посрещне върхови потребности за 14 дни. Все пак обаче държавното дружество е решило да ограничи превантивно доставките за топлофикациите с неплатени дългове от 1 ноември. Очаква се отговор от Столичния общински съвет кой ще поеме дълговете на "Топлофикация-София", както и от топлофикациите в Плевен, Бургас и Враца за уреждането на техните задължения, каза Янкова.
Армията спря поръчка за 20 млн. лв. заради офшорка на Цветан Василев. Обществената поръчка за ремонт и за възстановяване летателната годност на 4 хеликоптера МИ-17 на стойност 20 млн. лв. беше спряна от Министерство на отбраната, научи „Труд".
На 24 октомври в протокол на комисия от военното министерство се казва най-общо, че фирмата, поканена за изпълнение на поръчката, е собственост на офшорна фирма и няма право да участва в обществени поръчки.
Комисията е поканила за участие единствено фирма „Авионамс" АД. Това е бившият военен завод ТЕРЕМ „Георги Бенковски"-Пловдив, който беше приватизиран преди четири години.
В обяснителните си бележки комисията обяснява, че чрез търговския регистър са установили, че мажоритарен собственик на „Авионамс" АД е дружество „Хедж Инвестмънт България" АД. На 6 март 2012 г. от Корпоративна търговска банка съобщават официално, че банката увеличава капитала в дружеството с 900 акции по 1000 лв.
Пет общини с нови маршрути за туристите през лято 2015. Еднодневни маршрути, комбиниращи посещения до популярни и малко познати културно-исторически обекти, ще предложат на туристите идното лято пет общини. Продуктът, наречен "Различно преживяване - качество, полза и стойност", бе разработен с 456 642 лева по оперативна програма "Регионално развитие" и има за цел удължаване и разнообразяване на сезона и стимулиране на икономиката на Варна, Аксаково, Аврен, Белослав и Девня.
Маршрутите включват обсерваторията в Аврен, непознатата средновековна крепост "Петрич кале", от която се разкрива невероятна панорама на Девненската долина, Музея на мозайките и романтичния вълшебен извор в Девня, защитената местност Ятата край Белослав, Побитите камъни, църквата "Св. Успение Богородично" в Аксаково и други забележителности.
Обектите предизвикаха голям интерес сред туроператорите - участници в проведеното наскоро в Пампорово международно туристическо изложение "Планините на България - гостоприемство в четири сезона". Там регионалният проект бе удостоен с грамота за качествено обогатяване на предлагането.
Първият реален тест на продукта ще бъде направен днес, 31 октомври, с обиколка на варненските старини, включени в маршрутите за различно преживяване.
На тази формула напълно отговаря Музеят за нова история на Варна. Уникалната му сграда преди век и половина била ползвана за консулство на Белгия.
4,5 млрд. за заплати в хазната догодина. Парите за бюджетни заплати в периода 2015-2017 г. ще останат на относително постоянно ниво от около 4,5 млрд. лв. Това гласи средносрочната бюджетна прогноза за следващите три години, която беше разгледана на последното заседание на Министерския съвет. В бюджета за 2015 г. е предвиден резерв в размер на 350 млн. лв. за нови политики, както и резерв от 70 млн. лв. за преодоляване на последиците от бедствия. С предложената от Министерски съвет актуализация на бюджета за тази година очакваният дефицит за 2014 г. е до 4% от БВП (на касова основа) и 3,6% на начислена база според европейското законодателство. Това ще надвиши тавана от 3% на бюджетния дефицит, поставен за страните от ЕС. Затова се налага предприемането на спешни мерки за ограничаване на бюджетния дефицит в границата до 3% от БВП в бюджета за 2015 г., се посочва в разгледания от МС документ. А целите за 2016 г. и 2017 г. са дефицитът да бъде намален съответно до 2,5% и 2%.
Забавянето на икономиката през втората половина на 2014 г. се очаква да продължи и през първата половина на 2015 г. Това ще доведе до забавяне на ръста на БВП от 1,5% за тази година до 1,2% за 2015 г. Благодарение на този ръст на БВП и мерките за повишаване на приходите, постъпленията от данъци и осигуровки в бюджета се очаква да се повишат от 28,7% от БВП за 2014 г. до 29,3-29,5% от БВП за периода 2015-2017 г.
Иван Искров с домашно за КТБ. Какъв ще е ефектът върху бюджета, ако КТБ се фалира или ако се оздрави? Финансова обосновка за двата варианта трябва да представи управителят на БНБ Иван Искров. Дадохме му три календарни дни за това, заяви Менда Стоянова от ГЕРБ. Срокът започва да тече от деня, в който парламентът вземе решение на заседанието си. Днес ще се разглежда и законопроектът за кредитните институции. На базата на разчетите на БНБ депутатите трябва да преценят какви ще са следващите стъпки. Причината за промените в закона, както и за налагането на това решение, е отказът на БНБ да изпълни задълженията си цели 5 месеца, обясни Стоянова. Тя каза, че целта на ГЕРБ е да се даде възможност за спасение на КТБ на по-ниска цена за държавата. В момента в София има инвеститор, който е готов да даде 1 милиард евро за затворената банка. Ние искаме да му дадем време до 6 ноември това да се случи и той да преговаря с финансовото министерство и БНБ, обясни Стоянова. Според нея, ако поправката не бъде приета, а такова време няма да има, тези пари ще са загубени за държавата. "Единственият ни мотив е да дадем шанс на инвеститора", посочи Стоянова. И нарече "спекулации" твърденията, че ГЕРБ и ДПС били формирали плаващо мнозинство.
Оцет с киселина над 20% реже месото като нож. Оцетът, в който има високо съдържание на киселина, може да реже месото. Така коментира вчера изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Пламен Моллов информацията, че на пазара у нас се е появила подправка с толкова висока концентрация на киселина.
"Направихме тематични проверки на оцет както в търговската мрежа, така и в предприятията производители, досега за оцет менте са проверени 6 предприятия, като са издадени 5 предписания и са съставени 3 акта. Възбранените и бракувани количества оцет са 8039 литра.
Има и един затворен обект, уточни още шефът на БАБХ. Според последните изменения в Закона за виното оцет може да се нарича само продукт, получен чрез оцетно-кисела ферментация на вино, плодове и етилов алкохол от земеделски произход. Общото кисело съдържание не трябва да е по-малко от 60 грама на литър. Оцетът може да е винен, плодов, алкохолен, балсамов. Подправката, която е произведена от разтворена във вода синтетична оцетна киселина, не може да носи това наименование. Оцетна киселина може да се срещне по етикетите и като хранителна добавка Е 260.
Тя се прави от петролни източници или при карбониране на метанол и не може да се продава като оцет.
Търсят спешно 58 млн. долара за руския газ. Днес "Булгаргаз" трябва да плати 58 млн. долара на "Газпромекспорт", ако иска през ноември да получава синьо гориво. Въпросната сума е 60-процентов аванс за ноемврийски доставки, въпреки че по договор "Булгаргаз" трябва да предплаща на 100% природния газ. Парите обаче липсват в "Булгаргаз" и вчера в компанията спешно търсеха начини да ги осигурят, като до късния следобед това не беше станало, научи "Монитор".
Затова преди няколко дни от "Булгаргаз" са започнали да си търсят начини да си съберат парите от топлофикациите. Става въпрос за текущи дългове от порядъка на 120-130 млн. лв.
От дружеството потвърдиха, че са изпратили писмо до всички топлофикации, които са на синьо гориво, и са ги предупредили, че ще намалят с 50% доставките, ако не започнат да плащат.
На една от тях дори е била отправена заплаха, че ще й спрат изцяло газа, но след срещи на високо ниво в Министерството на икономиката и енергетиката и плащане от нейна страна, нещата са се разминали.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |