Ефектите КТБ върху депозитния пазар. Лятната банкова криза промени депозитния пазар. Ефектът КТБ е в три направления: преразпределение между банките, завръщане на доверието на клиентите (при ниски лихви) и загуба на негарантирани депозити за милиарди в източената банка. Масовите тегления в КТБ и паниката в ПИБ преместиха повече спестявания към банките с чужди собственици.
Лихвите по депозитите на фирми и граждани въпреки стреса останаха ниски и вече са средно около 2%, и за радост това не е възпиращ фактор за вложителите, след като три поредни месеца парите им се връщат в банките. А лошата новина е, че от банковата система скоро ще бъдат изтрити около 1.7 млрд. лв. депозити - сумата на негарантираните влогове в КТБ. Което има и добър ъгъл - ще направи вложителите по-избирателни поне за кратко.
Депозити има
Данните от отчетите на банките към края на септември, публикувани от БНБ, показват, че има нарастване на привлечените средства, като на практика парите на вложители се завръщат. Общото увеличение за третото тримесечие е около 1.8 млрд. лв., като натрупаната сума достига 60.4 млрд. лв.
Данните към края на септември за банковата система по всички основни показатели са без тези за КТБ и дъщерната й ТБ "Виктория". Така привлечените средства са с над 5 млрд. лв. по-малко, като това са извадените показатели на двете затворени банки. От юнските данни обаче се вижда, че в оставащите банки депозитите се увеличават през тримесечието.
По отделни банки обаче се вижда, че завръщането на вложителите не е равномерно между играчите и пазарът бавно се преразпределя.
Кой се свива
Най-ярка е промяната при ПИБ - от юни до септември 2014 г. тя е загубила още 439 млн. лв. от привлечените си средства, показват данните от отчетите. Тя пострада най-много и при паниката на 27 юни, след събитията около КТБ. Голямата част от свиването на привлечените средства в ПИБ е формирано от спада на депозитите на домакинства - с 247.8 млн. лв. При фирмите намалението е със 126 млн. лв.
"Швейцарското правило" за пенсиите е под въпрос. България е на път да изостави "швейцарското правило" като метод за годишно индексиране на пенсиите за стаж и възраст. По време на пресконференция в Министерския съвет вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Йордан Христосков заяви, че компонентът "дефлация" ще бъде игнориран от формулата. Той каза, че "увеличение на пенсиите от 1 юли 2015 г. ще има при прилагане на "швейцарското правило", но реално без един от двата параметъра във формулата това вече не е същият метод.
Почти "швейцарско правило"
Освен че Христосков иска да отмени един опит за въвеждане на що-годе обективен метод за индексиране на пенсиите за стаж, той опровергава и самия себе си. Малко след поемането на поста служебен министър той заяви, че е привърженик на автоматичните методи за индексиране. Така нареченото "швейцарско правило" е точно такъв метод. При изчисляването се използват 50% от нарастването на средния осигурителен доход и 50% от промяната на индекса на потребителските цени през предходната календарна година.
Според социалния министър игнорирането на дефлацията вече е обсъдено с Министерството на финансите, одобрено е и дори е залегнало в базовия вариант на републиканския бюджет за 2015 г. "Това е по-благоприятният вариант. Но дори и да не се игнорира дефлацията, увеличение на всички пенсии ще има", категоричен е министърът. Той обясни, че в базовия вариант на бюджет 2015 е записано увеличение от 2.4%. Ако все пак новият парламент реши да промени параметрите в държавния бюджет и в бюджета на държавното обществено осигуряване (ДОО) и приложи правилото както е, увеличението на всички пенсии ще е с малко под 2%.
"Швейцарското правилото" залегна в бюджета за 2014 г. и бе използвано при увеличението на пенсиите от 1 юли 2014 г. Тогава се получи ръст от 2.7%. За тази година министърът очаква около 4.8% ръст на осигурителния доход, а прогнозата на финансовото министерство е за дефлация от около 1.1% в края на 2014 г.
Социалните системи са пред блокаж заради липсата на пари. На фона на проточилите се политически пазарлъци около съставяне на правителство проблемите с издръжката на големи социални системи стават все по-сериозни. С наближаването на края на годината натискът за разходи в чувствителни сектори като социална политика и здравеопазване расте, а недостигът на средства може да се окаже по-голям от прогнозираното. За втори път за тази година е почти напълно изчерпан и резервът за справяне с бедствията. По всичко личи, че актуализацията на бюджет 2014 ще се забави и разплащания ще се правят на пожар в последните дни на годината.
За пореден път пред спешна нужда от пари е изправен здравният сектор. Министерството на здравеопазването, което според предложената актуализация на бюджета трябва да получи извънредна субсидия от 24.2 млн. лв. (за финансиране на психиатричната помощ, спешната помощ, лечението в отдалечени болници), вече говори за дупка в бюджета си в размер на 40 млн. лв. Служебният министър Мирослав Ненков вчера предупреди, че без осигуряването на тази сума и отпускането на 100 млн. лв. за актуализацията на бюджета на здравната каса системата ще спре да функционира. "Никак няма да му е лесно на следващия министър", прогнозира Ненков при отчета си за свършеното в рамките на мандата на служебния кабинет. Не се разбра дали тези сметки включват просрочените задължения на министерството към държавни и общински болници, които в средата на годината възлизаха на 141 млн. лв.
Пред трудности е изправено и социалното министерство, което чака 50 млн. лв. от актуализацията на бюджет 2014. Вчера служебният министър на социалната политика Йордан Христосков съобщи, че няма осигурено финансиране за пакетите с храна за бедните. Тези средства се предоставят авансово от държавния бюджет и впоследствие се възстановяват от Брюксел. За 2014 г. са нужни 12 млн. лв., които няма как да се възстановят от ЕК до края на годината. Право на достъп до тази програма имат хората, които получават помощи за отопление, като пакетите обикновено се раздават в началото на октомври. Отделни политици като представителите на АБВ вече повдигат въпроса за раздаване на коледни добавки към пенсиите.
НЕК: Недоволните тецове да излязат на свободния пазар. Месец след като няколко топлоелектрически централи протестираха заради забавени плащания от НЕК, ситуацията е на път да се повтори. Вчера стотина работници от "Топлофикация" Русе блокираха за кратко Дунав мост, а сливенските им колеги обявиха, че в града предстоят студ и социално напрежение. Причината и в двата случая е една - НЕК не плаща редовно на дружествата за произведения ток, който изкупува на висока цена.
Според "Топлофикация" Сливен 12 000 домакинства в града може да останат без топло през идващите студени месеци. Без отопление и топла вода ще бъдат болници, училища, детски градини и много административни сгради и ведомства, обобщават картината от дружеството. Оттам твърдят, че разполагат с въглища за още 2-3 дни и нямат пари за покупката на допълнителни суровини. За изкупена електроенергия НЕК продължава да дължи над 5 млн. лева, заявяват от "Топлофикация" Сливен. Дружеството няма пари да финансира дейностите си и затова е на път да спре работа.
Подобна е и ситуацията в ТЕЦ - Русе, където вчера около стотина служители блокираха за кратко движението към Дунав мост. НЕК дължи на дружеството 19 млн. лв. Това повлича лавина от дългове - към партньори, работници и др. Според НЕК обаче сметките са съвсем други. От компанията съобщиха, че задълженията на русенското дружество са за само 163 000 лв. Нещо повече - оказва се, че ТЕЦ - Русе дължи на НЕК 10 млн. лв. за т.нар. сертификати за произход на тока. "Плащаме, когато има пари - като няма, няма откъде да ги вземем. Никого не държим при нас, който иска, може да излезе на свободния пазар", коментираха вчера от пресцентъра на НЕК пред в. "Сега".
100 нови марки стъпват у нас със "София ринг мол". Над 400 марки, от които 100 са нови за България, ще бъдат представени в "София ринг мол", съобщи вчера генералният му мениджър Никос Ксеталис. Най-новият търговско-развлекателен комплекс у нас отваря в четвъртък от 10 часа.
Сред новите брандове за българския пазар са Jennifer Lopez, ALCOTT, Bossini, La Martina, Guerlain, Tous, Barbour, Julia Bergovich и др. В мола ще има и магазини на веригите "Пикадили", "Техномаркет", "Мосю Бриколаж", "Явор", "Манго", H&M, New Yorker, Intersport, LC Waikiki.
Освен на пазаруването обръщаме специално внимание на забавленията - в мола ще отвори най-големият развлекателен център на закрито в България - FUNTASY Ring Park, заяви Ксеталис. Сред атракционите са истинска ледена пързалка, въртележка, арена за каране на колелета, блъскащи се колички с формата на летящи чинии. Киносалонът ще има 10 зали с ВИП салони.
В "София ринг мол" на околовръстното шосе до ИКЕА отваря и най-голямата закрита картинг писта у нас с площ 7 дка. Купили сме 29 нови картинга, от които 10 са специално за деца от 6 до 12 г., обясни мениджърът ѝ Николай Върбицалиев.
В най-новия мол ще бъде открит и най-големият универсален магазин в България - Notosgalleries, на площ от 6200 кв. м. Веригата е със 100-годишна история в Гърция.
Наетата търговска площ на мола при откриването е 68%, но в края на ноември ще достигне 76 на сто, обясни генералният мениджър Никос Ксеталис. Преди Коледа заетостта на магазините вече ще бъде 82 процента.
Митничари на Лесово заработвали по 80 000 лв. на месец. 220 000 лева в различна валута са били открити в работни помещения на ГКПП-Лесово, в домове и автомобили на митничари при акцията на прокуратура и ДАНС в събота. Това съобщиха от прокуратурата.
В ареста с обвинение за ръководене на престъпна група за подкупи е прибран шефът на пункта Димитър Колев. Според разследващите в бандата били и началникът на смяна "Г" Чавдар Дюлгеров, шефът на смяна "Б" Георги Банев, заместникът му Димитър Шопов и митническият инспектор от смяна "Г" Юрий Кузнецов. Те също са задържани. Съучастниците им Илия Илиев, зам.-шеф на смяна "В", е на свобода срещу 2000 лева гаранция, а срещу 1000 лева е пусната Йоанта Бозукова, експерт в отдела по приходи и пътни такси.
Агентите на ДАНС пристъпили към арестите, докато Георги Банев предавал плик с пари на шефа на пункта Димитър Колев. В пакета имало 10 250 лева в различна валута. Сумата била месечният отчет от заработеното на черно от митничари, обясниха разследващи. "Парите са били искани за почерпка или кафе", каза зам.-шефът на спецапелативната прокуратура Николай Найденов. Според него колегите му, където "пипнали" в Лесово, откривали пари.
Схемата била проста, обясниха разследващи. Редовите митничари вземали дребни суми - между пет и десет лева за спокойно преминаване през пункта. За камионите обаче искали между 100 и 200 долара. Месечният оборот варирал между 50 000 и 80 хил. лева. Редовите митничари давали заработеното на началник-смяната си, а той веднъж или два пъти месечно се отчитал на Димитър Колев.
При обиски в дома на Димитър Колев разследващите открили 82 000 лева в различна валута. В жилището на Димитър Шопов пък били открити общо 43 хил. долара. В стаята за веществени доказателства на ГКПП-Лесово разследващите се натъкнали на 9000 лв. в различна валута, скрит в дрехи, по чекмеджета и т.н. До помещението достъп имал само началник-смяната.
Разследващите наблюдавали бандата повече от четири месеца. Установили, че членовете си имали огромно доверие. Заради това се наложило акцията да бъде организирана в "изключителна тайнственост".
Обръщат спестявания в кюлчета злато. Кюлчетата злато стават все по-популярни сред хората, които търсят в какво да инвестират парите си. Златото става все по-търсено заради падането на лихвите по банковите депозити у нас и заради конфликтите на редица места по света. "Тенденциите са за повече натрупване на злато, отколкото за продажба.
Златните бижута са прекалено скъпи и дори ненужни и повечето хора ги продават, но хората, които купуват, купуват кюлчета и натрупват повече от продаденото злато", каза за "Стандарт" управителят на "Тавекс" Благовест Белев.
Пазарът на злато е доста динамичен, допълни той. Инвестициите в златото неслучайно са считани за едни от най-добрите. Хората в момента са притеснени от потенциална нова студена война и балон на фондовия пазар. А в такива тежки времена златото е най-сигурният финансов актив и затова продължава да е една от най-търсените стоки на пазара, коментира още Белев.
Цената на златото на международните пазари падна до 1170 долара за унция, което е с 10% по-ниско от нивата, които достигна през април тази година. Цената е и с 35% по-ниска от исторически най-високата стойност, която достигна през септември 2011 г. Редица анализатори прогнозират, че цената на златото може още да падне.
Пицата за вкъщи с етикет за калории. Съдържанието на калории, количеството белтъчини и въглехидрати, теглото и срокът на годност ще трябва да са описани подробно дори върху пицата, поръчана по телефона. На етикета ще трябва да има информация и за съдържание на вещества, които предизвикват алергии. Това предвижда нов еврорегламент, който влиза в сила от 13 декември. Браншовите организации в хранително-вкусовата промишленост отдавна се готвят за новите правила, но признават, че те ще са предизвикателство за по-малките фирми.
В заведенията също трябва да има подробно описание на храните. В менюто трябва да пише не само какви продукти се влагат в шопската салата, но и какъв е произходът на сиренето, дали е краве, овче и т.н. За предлаганите пържоли в менюто задължително трябва да се посочи къде е пасло телето, от което е добито месото, както и колко калории ще си набавим със съответната порция.
Всяко семейство с по 2 деца. Българското семейство трябва да бъде стимулирано да има по две деца. Такава мярка срещу демографската криза в страната е записана в документа „Възгледи за основните национални цели и устойчиво развитие на България". Той е изработен от учени от БАН, експерти и индустриалци и целта му е да зададе визията на развитието на страната ни през следващите 30 години.
Документът ще бъде представен и обсъден с новото правителство, съобщи за „Монитор" председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров. Според учените и експертите в страната ни трябва да бъде поощрен двудетният модел на семейство. В момента българските майки и татковци масово имат само по едно дете.
Според учените трябва да се създадат и нови критерии и диференциран подход за разпределение на детските надбавки и семейни помощи. Контролът върху раздаването им трябва да се засили, а средствата да са вързани с успеха на хлапетата в училище. Документът предлага още детски надбавки да има само за децата до 16-годишна възраст.
Според учените от БАН трябва да се разработят и специализирани програми за повишаване на сексуалната култура на учениците и прилагане на семейното планиране при младите българи.
В доктрината е отредено и специално място на образованието. Основен проблем е непрекъснато намаляващият интерес на децата към ученето.
Затова от БАН предлагат учебната програма в училище да се разчупи и поне веднъж в седмицата децата да излизат от класната стая.
Идеята е уроците да са по-интересни и да се провеждат на открито - във фабрики, университети, научни институти и др. Учените виждат решение и в извънкласните занимания като викторини, фестивали, кръжоци, състезания.
В документа е записано и да се увеличат часовете по математика в училище. „Силното намаляване на тези часове преди години беше крупна грешка, която влоши качеството на работната сила в България", пише в документа.
Идеята е увеличението на часовете по математика да е за сметка на ваканцията през лятото която според учените е неоправдано дълга.
30% спад на местния добив на газ. С 30 на сто са паднали доставките на природен газ, добит у нас. В рамките на последните три месеца до края на септември те са едва 20 млн. куб.м, а за първите девет месеца на годината - общо 84 млн. куб.м. Така към 30 септември на местния добив се падат едва 4,6% от доставения газ у нас, отчита държавната газова компания „Булгаргаз". Като цяло потреблението на синьо гориво у нас е паднало с 6,31% към края на септември в сравнение със същия период на миналата година. Общото реализирано от „Булгаргаз" количество у нас е 1,783 млрд. куб.м. Благодарение на нагнетяването на количества в газовото хранилище в Чирен обаче доставките отчитат ръст с 0,28% до 1,822 млрд. куб.м. От тях на руския газ се падат 89,90 на сто от доставения газ, което е намаление с 3 - 4 на сто в сравнение с деветмесечието на 2013 г.
Основните консуматори на природен газ в страната са предприятията от сферата на енергетиката и на химическата промишленост. В енергетиката най-големите потребители са топлофикациите.
Заради по-топлото време миналата зима обаче от „Булгаргаз" отчитат спад на консумацията на енергийните предприятия с близо 7 на сто на годишна база до 637 млн. куб.м. Това са 36% от цялото потребено количество синьо гориво към 30 септември.
На химическата индустрия се падат 27% от консумацията. И там обаче се отчита спад - с 2,2 на сто, като причините са производствена авария в „Неохим" и ремонт на съоръженията в „Агрополихим".
Най-голямо увеличение на консумацията на газ има в металургията - с 16 на сто, и при стъкларските заводи - с 14 на сто. Техният относителен дял в потреблението на газ обаче е нисък, съответно 3,6% и 8 на сто.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |