ЕК прогнозира продължителен икономически застой в България. България я чака продължителен период на икономически застой. Притесненията са свързани основно с влошаването на фискалната позиция на страната, банковата криза, значителното намаляване на потоците от чуждестранни инвестиции, дефлацията, свиващия се кредитен пазар и слабото вътрешно потребление. В крайна сметка комбинацията от тези негативни фактори ще доведе до една стагнираща икономика поне до 2016 г.
Това става ясно от есенната прогноза на Европейската комисия (ЕК), обявена във вторник. В нея комисията ревизира надолу очакванията си за тази и следващата година, като прави прогноза за 2016 г., която не е никак обнадеждаваща. От анализа се вижда, че за период от три години реалният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) на България трудно ще надхвърли 1%, а през 2015 г. дори ще е наполовина на тази стойност. В пролетната прогноза очакванията за реалния растеж бяха двойно по-големи.
Основни рискове
Комисията отбелязва, че рисковете пред българската икономика, споменати още в пролетния доклад, реално са се сбъднали. Европейската икономика се е забавила, което автоматично удря българския износ. Друг сериозен риск е огромната ни зависимост от руския газ. В ситуация, в която има криза в отношенията между Русия и Украйна, прекъсването на доставките през зимата е реална опасност. Кризата с Корпоративна търговска банка (КТБ) и Първа инвестиционна банка (ПИБ) се е отразила върху доверието в цялата финансова система в страната. В доклада е засегната темата с недостатъчния надзор, което в крайна сметка остави стотици вложители без достъп до парите им. Сега се очаква стандартите да се затегнат, но това ще рефлектира върху кредитирането, а оттам и върху способността на фирмите да инвестират. Негативни последици от всичко това се очакват при пазара на труда и потреблението, смятат от ЕК.
Фискални проблеми
Бюджетният дефицит се очаква да се увеличи от 1.2% през 2013 г. до 3.6% от БВП през тази. Това е значително повече от планираното в първоначалния вариант на бюджета - 1.8%. Прогнозата е близка до заложената в актуализацията на бюджета за тази година, която беше предложена от служебното правителство през септември. За разлика от Министерството на финансите експертите на ЕК не очакват дефицитът да намалее сериозно през следващите години. Те са на мнение, че показателят ще се увеличи и през следващата година ще бъде 3.7% от БВП, а година по-късно - 3.8%. Общият брутен държавен дълг се очаква да се увеличи бързо от 18.3% от БВП през тази година до около 25% през следващата, което отразява не само финансирането на бюджетния дефицит за тази година, но и погасяването на голямата емисия облигации, която ще падежира през януари 2015 г. Заради очакваното емитиране на допълнителен дълг заради банковата криза показателят през 2016 г. се предвижда да надхвърли 30% от БВП.
Мрачни прогнози
Очакванията за вътрешното потребление също не са добри. През първите две тримесечия на тази година беше отчетен ръст. Той се движеше основно от по-високите доходи в публичния сектор, увеличението на пенсиите и заради дефлацията. Последните данни за потребителските нагласи, както и за търговията на дребно са дали причина на анализаторите от ЕК да смятат, че инерцията ще се загуби догодина. По същия начин брутното капиталообразуване в началото на годината е било задвижвано с публични средства и европейски пари. С изтичащите срокове на програмния период (2007 - 2013 г.), както и заради спрените програми, усвояването през следващите няколко години ще бъде значително по-малко. От друга страна, частните инвестиции се свиват през тази година. Такива са нагласите и за периода 2015-2016 г. заради очакваните ниски печалби и несигурност.
ГЕРБ и реформаторите се договориха за кабинет с премиер Бойко Борисов. След поредната среща между ГЕРБ и Реформаторския блок вече има яснота около състава и структурата на следващото правителство. Министър-председател ще бъде лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Вицепремиерите ще са трима, а министрите - 18. Преди това обаче правителството ще трябва да бъде прието от Народното събрание, където ГЕРБ и РБ имат общо 107 гласа. Двете партии ще трябва да разчитат на евентуална подкрепа от Патриотичния фронт, които имат 19 депутати, и АБВ, които са с 11 места. Очаква се те да се присъединят към ГЕРБ и РБ след като подпишат текста на програмната декларация за ключовите приоритети за формирането на парламентарното мнозинство.
Късно във вторник вечерта от Патриотичния фронт изпратиха прессъобщение, в което казват, че няма да подкрепят програмната декларация на ГЕРБ и в РБ в този й вид. "Патриотичен фронт" счита, че предложената програмна декларация сериозно се разминава с обсъжданите и приети в хода на преговорите точки от програмите на ПП ГЕРБ и КП "Патриотичен фронт", се казва в съобщението, цитирано от агенция "Фокус".
Кои са новите министри
Ако съставът на новия кабинет бъде гласуван, двама от вицепремиерите и 11 от министрите ще са от ГЕРБ. Реформаторският блок ще има шестима министри и един вицепремиер без портфейл. По непотвърдена информация, вицепремиерът на реформаторите ще бъде Меглена Кунева, която ще отговаря за европейските въпроси, правосъдие, външните и вътрешни работи, а министрите на блока ще са Петър Москов (на здравеопазването), Божидар Лукарски (на икономиката), Николай Ненчев (на отбраната), Тодор Танев (на образованието), Христо Иванов (на правосъдието) и Даниел Митов (на външните работи). Последните двама са министри и в служебния кабинет на Георги Близнашки.
Вицепремиерите на ГЕРБ ще са Румяна Бъчварова, с ресор държавна администрация, и Томислав Дончев, с ресор еврофондове и икономически политики.
За финансите ще отговаря Владислав Горанов, за вътрешните работи - Веселин Вучков, за регионалното развитие - Лиляна Павлова, за земеделието - Десислава Танева.
Партията на бившия президент Георги Първанов - АБВ, също ще получи министерско място. Според източници на "Дневник" това ще е бившият евродепутат Ивайло Калфин.
Валутният борд и данъчната система се запазват. Общи формулировки, добре познати от предходни правителства, обещания и отделни свръхамбициозни задачи правят впечатление в програмната декларация, около която постигнаха съгласие ГЕРБ и Реформаторският блок. Конкретика в ангажиментите липсва, става ясно от черновата на документа, с която "Сега" разполага. Декларацията трябваше да бъде публично представена вчера, но до редакционното приключване на броя това така и не стана.
В областта на публичните финанси в документа на няколко пъти с различни формулировки се обещава едно и също - стремеж към поддържане на нисък дефицит и нисък държавен дълг. Не се говори за ефективност на разходите. Обещава се те да не надхвърлят 40% от БВП, но това така или иначе е вменено по закон задължение. Говори се за повишаване на приходите в хазната чрез структурни промени в приходните агенции, но се дава знак, че спешно сливане на НАП и митници няма да има и към подобна стъпка може да се пристъпи след детайлен анализ. За данъците е посочено най-общо "запазване на данъчната система", без да е ясно какво се разбира под това.
Бъдещото правителство ще работи за влизане на България в Европейския банков съюз, обещава да опази валутния борд до влизане в Еврозоната. Сред приоритетите са смяна на ръководството на БНБ, както и публичност на кредитната история на КТБ. От документа се подразбира, че това може да се случи и без да се приема специалният проектозакон на ДПС за публично обявяване на депозанти и кредитополучатели. В областта на управлението на еврофондовете се обещават отново неизпълнени обещания от предходния мандат на ГЕРБ - приемане на закон за управление на средствата от ЕС и опростяване на правилата.
Бивши агенти на Мосад и ФБР ще дирят милионите от КТБ. Напрежението около КТБ расте. Вчера част от вложителите, обединени в групата КТБalive, обявиха, че вече преговарят с фирмата СCI, специализирана във финансово разузнаване, която да установи има ли източване и къде са парите на затворената банка. Освен това депозантите ще заведат и колективна жалба до Европейския съд в Страсбург за това, че вече пет месеца нямат достъп до парите си. Междувременно и чуждестранни компании - кредитори на КТБ, предупредиха, че смятат да съдят виновните за затварянето на банката и че фалитът й ще струва по-скъпо от оздравяването по много причини, но и заради многобройните дела, които ще бъдат заведени от вложители и облигационери.
Международната компания, с която групата КТБalive смята да наеме за проследяване на паричните потоци на КТБ, се представлява от адв. Александър Пелев. Вчера той поясни, че СCI вече прави предварителни проучвания по казуса "КТБ", но още няма сключен договор. В компанията работели бивши служители на ФБР и Мосад, съобщи адв. Пелев.
Вложителите, обединени в КТБalive, планират днес по обяд митинг пред Народното събрание, а в следващите - протести под прозорците на домовете и офисите на "известни крадци, облагодетелствали се от активите на КТБ", както и блокиране на важни кръстовища и площади в София.
В писмо до българското правителството, цитирано вчера от агенция Ройтерс и БНР, облигационерите на КТБ призовават властите да преразгледат офертата на консорциума, която в петък бе отхвърлена от БНБ и депутатите като неприемлива. Предложението на трите фона - Оманския фонд, ЕПИК и "Джемп корп", бе представено доста подвеждащо от управителя на БНБ Иван Искров. Авторите на писмото смятат, че централната банка, която през юни постави КТБ под специален надзор и на практика спря дейността й, е проявила "небрежност или умишлена измама". През август затворената от БНБ банка пропусна плащане по облигациите и още тогава кредиторите предупредиха, че ще използват всички законови средства срещу държавата и банката, което означава не само скъпа съдебна битка, но и загуба на инвестиционна репутация.
Юридически бомби под затворената КТБ. Поне пет тежки юридически бомби "цъкат" под затворената КТБ дни преди БНБ да обяви решението си за нея. Ролята на детонатор за всяка ще е датата, посочена от БНБ за обявяване на банката в неплатежоспособност, обясниха вчера юристи за "24 часа".
Причината е, че именно от тази дата зависи:
1. Колко цесии с депозити и прихващания по кредити ще бъдат признати.
2. Дали и с колко признатите цесии ще се отразят върху масата на несъстоятелността.
3. Ощетяват ли цесиранията други кредитори - заради промени в активите и чрез пренареждане на списъка на кредиторите.
4. Дали преоценените активи ще ощетят фонда за гарантиране на влоговете, или ще се случи обратното.
5. Докога са начислявани лихви по депозити в банката.
Всеки от казусите бе разискван в бюджетната комисия в присъствието на управителя на БНБ Иван Искров, квестори и одитори на КТБ. Оказа се, че има разнобой между юристи и одитори по темите. Квесторът на КТБ Станислав Лютов бе категоричен, че цесиите не се отразяват върху масата на несъстоятелността, но бе колеблив в отговора си дали сделките не ощетяват други кредитори, които ще получават вземанията си, след като обезценените активи бъдат осребрени, и то пропорционално на събраното.
Депутатите Мартин Димитров от РБ и Ивайло Калфин от АБВ смятат, че признатите цесии намаляват масата на несъстоятелноста и така увреждат интересите на останалите кредитори. Към тях се присъедини и шефът на фонда за гарантиране на влоговете Росен Николов. Той обяви пред депутатите, че ако датата на обявяване на банката в неплатежоспособност е към сегашен момент, цесиите и прихващанията ще бъдат осчетоводени и ще намалят масата на несъстоятелността, и едновременно с това ще увеличат сумата на защитените влогове.
От БНБ бяха категорични, че изтъкнати юристи като проф. Огнян Герджиков, Валентина Петрова, Ангел Калайджиев са обявили цесиите за законни. С уговорката, че синдиците на банката впоследствие могат да заведат дела и да оспорят всяка сделка.
Юридически разнобой има и по това дали цесии, извършвани по време на особения надзор, са нищожни, или не.
България на крачка от спасението. ГЕРБ взема мандата днес. Подредиха правителството с Реформаторския блок при редзултат 15:6 в полза на Борисов.
След двуседмични консултации се очертава най-многобройният кабинет в историята на страната след 10 ноември.
Стари муцуни в новата гарнитуря - Вежди Рашидов, Лиляна Павлова, Томислав Дончев, Ивайло Московски, Делян Добрев повтарят мандат с Борисов.
Правосъдният и външният министър от служебния кабинет остават.
Осемнайсет министри и трима вицепремиери - за такава структура на бъдещ кабинет се разбраха ГЕРБ и Реформаторския блок на поредните преговори. На тях изненадващо присъства и Бойко Борисов, но не говори пред медиите.
Реформаторите засега получават 6 кресла и един вицепремиер.
Със сигурност това е Меглена Кунева, която ще отговаря за държавната администрация. За подгласник на премиера Борисов се спряга и Томислав Дончев - с ресори икономика и еврофондове. Третият вероятно ще е Румяна Бъчварова. За нея обаче се говори и че може да оглави отново кабинета на министър-председателя. Ако това стане, с шансове за вицепремиери били още министърът на правосъдието Христо Иванов, който сега е в служебния кабинет, и Веселин Вучков, който ще оглави МВР. Той бе заместник на Цветан Цветанов във ведомството. ГЕРБ не приемали номинацията на ген. Атанас Атанасов за поста.
За сметка на това ГЕРБ са предложили на партньорите здравеопазването, въпреки че за РБ това не било предпочитан ресор. За мястото се спряга д-р Петър Москов, но още се въртят и имена, близки до мандатоносителя. Образованието също е за РБ - предложението е за проф. Тодор Танев от катедра "Публична администрация" на Софийския университет. За отбраната реформаторите предлагат Николай Ненчев, лидер на БЗНС.
Бензинът пада до 2,22 лв. за Коледа. Цената на бензина ще продължи да пада, като до Коледа ще стигне 2,22 лв. за литър. Причина за това е продължаващият спад на цената на петрола на международните пазари. Американският лек суров петрол WTI удари ново дъно и при затварянето на борсата в Ню Йорк в понеделник цената му падна с 1,76 долара (2,2%), като фючърсите за декември се сключваха на цена от 78,78 долара за барел. Падането на цената е резултат от съобщението, че Saudi Arabian Oil е свалила цената на "черното злато" за САЩ в отговор на лавината новини за нарастващите петролни запаси в Щатите. Падането на цената е доказателство, че Саудитска Арабия се опитва да задържи дела си на щатския пазар, който се сви, коментира Джон Килдъф от хедж-фонда Again Capital LLC.
Вчера декемврийските контракти за WTI вече се сключваха за 77,77 долара и достигнаха най-ниското си ниво от август 2010 г. насам, като за кратко цената падна дори до 76,56 долара.
Същевременно фючърсите за петрола Brent от Северно море се запазиха на 84,09 долара за барел и дори отчетоха леко повишение от 0,04%.
Telenor с безплатен резерв от минути. Telenor тръгна с безплатен резерв от минути и мобилен интернет за клиентите си. Това е една от новите оферти, която норвежката компания предлага на българските си клиенти, след като GLOBUL вече е Telenor. Изпълнителният вицепрезидент на компанията Хил Мортен Йонсен пристигна в София за официалния старт на ребрандирането на телекома и новите му тарифни планове. "Имаме нещо като рожден ден. Тelenor Bulgaria преди 15 месеца купи GLOBUL. Ще имаме нова мрежа и нови услуги", заяви главният изпълнителен директор на Тelenor Bulgaria Стайн Ерик Велан. Промяната няма да създаде никакви затруднения за клиентите. Те няма да преподписват своите договори или да заменят SIM картите си, а мобилните им номера остават непроменени. С новите планове "Резерв" клиентите ще са спокойни и защитени от неочаквани сметки при повече разговори и сърфиране в интернет. Те ще имат персонален резерв от минути за разговори и мегабайти за мобилен интернет. Той ще се активира автоматично след изчерпване на месечния пакет за потребление, без допълнително заплащане. Така например най-ниският план от 13,99 лв. предлага 500 мин в мрежата на телекома, 50 мин извън Тelenor, 200 MB мобилен интернет и включен резерв от 100 мин и 200 MB.
Вдигат здравната вноска до 12%. Здравната вноска, която плащаме всички, да бъде увеличена до 12 на сто, като това започне от следващата година с един процент и с всяка изминала се покачва. Това предложение ще внесе на новия здравен министър Българският лекарски съюз (БЛС), съобщи председателят на съсловната организация д-р Цветан Райчинов. Така в Националната здравноосигурителна каса ще започнат да
постъпват повече пари още от 2015-а, допълни д-р Райчинов.
Той мотивира предложението на съюза с факта, че първоначално, когато стартира здравноосигурителната реформа през 2000 година и бе написана първата стратегия за здравеопазването след промените през 1989 г., бе фиксирана вноска именно от 12 на сто. Впоследствие обаче тогавашните управляващи се обединиха около виждането въпросният процент да бъде 8, като 50:50 от сумата за здравно осигуряване се плаща от работещия и от работодателя.
За съжаление предвидените 12 процента бяха спрени заради недалновидност и чист популизъм. В резултат реформата не се разви, тъй като няма достатъчно финансови средства, обясни председателят на БЛС. Сега всички искат реформа, но никой няма яснота от къде тя трябва да започне, допълни той.
Според д-р Райчинов обаче, преди здравната вноска да бъде увеличена, държавата трябва да плаща изрядно вноските за здраве на НЗОК за деветте групи граждани, сред които са пенсионерите, учещите, затворниците, работещите в съдебната власт и държавните чиновници. Към момента само за пенсионерите държавната хазна брои на касата пълната сума от 8 процента. За останалите групи обаче тя е 4 на сто, като за нея не се правят отчисления от заплатите на самите лица.
Независимо че за пенсионерите се начислява 8 на сто здравна вноска, но на статистически принцип. Не е ясно дали се взима предвид реалният размер на пенсиите, посочи д-р Цветан Райчинов.
До 3 г. правим ток от сероводород. До 2-3 години България може да започне промишлено производство на евтин ток от сероводород. Това е показал експериментът с пилотната инсталация, който се проведе с научноизследователския кораб „Академик" на 50 мили от брега срещу Варна.
След като вече разполагаме с резултатите от пробите, взети на близо 1000 метра дълбочина, реално можем да имаме промишлен добив на електроенергия от сероводород до 2-3 години. Това е периодът, през който трябва да приключи проектирането на производствената инсталация, да се осигури финансирането и да минат всички бюрократични процедури, включително одобряването на ОВОС, обясниха от групата варненски океанолози, провел експедицията и изпитанията. Тя се ръководи от проф. д-р т. н. Венко Бешков от Института по инженерна химия при БАН. В нея участват и учени от Института по инженерна химия, Института по океанология, Политехниката в Тимишоара, Румъния, и Института по електрохимия и неорганична химия в Тбилиси, Грузия.
Резултатите от експеримента са много добри в сравнение с постигнатите в лабораторни условия. Най-важното в експеримента е отчитането на изключително високия коефициент на полезно действие, който показва, че ресурсът от сероводородът в морето може да бъде използван 90%. Засега получената електроенергия е колкото да захранва батерията на часовник.
Следващата стъпка е получаването на ток, който да може да захранва електродвигател. Така екипът излиза от чисто научните изследвания, за да предложи до края на годината директна технология за промишлено производство.
Следва осигуряване на финансирането за изграждане на промишлената инсталация, което ако не бъде осигурено у нас, ще се ползва проявения вече голям интерес към проекта от чужбина. Според изчисленията на специалистите от 34 грама сероводород се получават 218 ватчаса електроенергия, колкото да задвижат малък двигател, а от 1 кг се постигат 6,8 киловата - колкото да захранят 2 радиатора за отопление.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |