БНБ написа смъртния акт на КТБ. БНБ вчера обяви, че отнема лиценза на Корпоративна търговска банка. Причината е, че е установен отрицателен капитал на банката в размер на - 3.745 млрд. лв. Изчисленията са направени от квесторите на база на спорните одиторски доклади за възможни обезценки на кредити в размер на 4.22 млрд. лева. Часове по-късно Фондът за гарантиране на депозитите съобщи, че има пълна готовност да започне изплащане на влоговете от 4 декември. Междувременно БНБ предложи фондът да наеме международна фирма, която да проследи извършените операции с активи на банката. Тази идея беше гласувана от Народното събрание преди седмица, когато депутатите препоръчаха на БНБ да сключи договор с опитен преследвач на парични потоци, за да излязат наяве извършените парични трансфери и операции с активи и имущество. "С отнемането на лиценза БНБ прехвърли топката от своята градина в тази на държавата и правителството", коментира Менда Стоянова, шеф на бюджетната комисия в парламента.
Предстои производство по несъстоятелност на КТБ, а негов "господар" става Фондът за гарантиране на влоговете, обясни пред "Сега" Валери Димитров. По думите му решението на БНБ за отнемането на лиценза може да бъде обжалвано пред ВАС. Проф. Димитров заяви, че има надежда и за вложителите с големи депозити. "При добро управление на несъстоятелността голяма част от негарантираните депозити могат да бъдат изплатени", обясни Валери Димитров. Според него най-доброто решение оттук нататък е синдикът да се опита да продаде на търг остатъците от банката като цяло предприятие. Фондът за гарантиране на влоговете може да си върне парите след осребряване на активите на КТБ, обясни още професорът.
БНБ отне лиценза на банката, след като игнорира две предложения за оздравяване. В сряда тайнственият инвеститор, представляван от Никола Сукманджиев, който иска да налее 5.2 млрд. лева в КТБ, потвърди интереса си към оздравяването на банката. В писмо до БНБ, парламента, премиера и Министерството на финансите той заяви готовност да предостави всички необходими документи, които да убедят институциите да водят преговори с групата инвеститори, представлявана от него. По-рано от БНБ коментираха, че офертата е несериозна. Преди това бяха отхвърлени предложенията на Оманския фонд, ЕПИК и "Джемкорп". Управителят на БНБ Иван Искров преразказа доста произволно и подвеждащо части от тяхното писмо, с които убеди депутатите, че офертата е неприемлива. Всичко това се случи на фона на предупрежденията на много експерти, че фалитът на КТБ ще струва далеч по-скъпо на държавата от спасяването й.
Новите управляващи планират да въведат още един данък. Последният кръг от преговори между четирите партии и коалиции в бъдещото управление е довел до значителни промени в програмната декларация, показва сравнение между първия и окончателния вариант, разпространен вчера. Някои от новите текстове отразяват приоритети на АБВ и Патриотичния фронт, а други очевидно са претърпели редакция в резултат на обществените реакции. На най-сериозен "ремонт" са подложени ангажиментите в сферата на съдебната власт, енергетиката и публичните финанси.
Кандидат-премиерът Бойко Борисов вчера уведоми президента, че мандатът за съставяне на правителството е успешен. Очаква се днес съставът му да бъде гласуван в парламента и да бъде подкрепен от 137 гласа, осигурени от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ. В опозиция засега остават БСП, ДПС, БДЦ и "Атака".
Окончателната програма предвижда въвеждане на нов данък - върху операциите на капиталовите пазари. Според анализатори зад новоявилия се текст всъщност стои старата идея за облагане на печалбите от борсата. Тя бе подхвърлена от бившия финансов министър Симеон Дянков в края на 2012 г. заедно с куп други спорни идеи, от които оцеля само облагането на доходите от лихви по депозитите. Тогава експерти коментираха, че данъкът ще удари и без това слабата борса. По това време Владислав Горанов - от днес финансов министър, обясняваше, че не разбира защо държавата трябва да проявява особена загриженост точно за капиталовия пазар.
Сред новите предложения в областта на публичните финанси е и ограничаването на разходната част на бюджета до 39% от БВП вместо предложените в предходната редакция 40%, които са и максимално позволеният по закон лимит. Орязването на 1% от разходната част би означавало около 830 млн. лв. по-малко разходи за бюджет 2015 спрямо максимално позволеното.
Едва 3.5 милиона лева за нови пътища са заложени в бюджета за догодина. Само 3.5 млн. лева са предвидени в прогнозата за бюджета за 2015 г. за строителството на нови пътища в цялата страна. По толкова са заложени и за 2016 и 2017 г. Това обяви вчера по време на парламентарния контрол служебният вицепремиер и регионален министър Екатерина Захариева. "В момента в хазната няма нито един лев за поддръжката на пътищата до края на годината", заяви още тя.
Основните средства, на които ще се разчита в пътния бранш и през следващите години, се очаква да дойдат от европейските фондове и от заеми. През следващите години разчитаме на около 1 милиард евро по програма "Транспорт", които ще отидат основно за магистралите "Струма" и "Хемус". По програма "Региони в растеж" са предвидени около 200 милиона евро за пътища първи, втори и трети клас. Вече се договаря и голям заем за изграждане на нови и рехабилитация на съществуващи шосета с Европейската инвестиционна банка. За целта обаче всяка година държавата трябва да предвиди в бюджета средства за съфинансиране по тези т.нар. държавни инвестиционни заеми. Липсата на такива пари често става причина за блокирането на вече готови пътни проекти още на етап тръжна процедура или дори при избран изпълнител.
Такъв пример е спряната обществена поръчка за обходен път на град Димово. Тя е била обявена, без да е обезпечена с пари, стана ясно от отговор на Захариева на питане на лидера на БСП Михаил Миков и колегата му Филип Попов. Според Миков страната ни е имала ангажименти за разширяване на подходите към "Дунав мост 2", част от които е именно този обход. Според Захариева, освен че за трасето няма пари, всички оферти са надвишавали индикативната стойност на ремонта. Не са проведени отчужденията, не е готов и парцеларният план. Така дори да е бил избран изпълнител, работата по обхода не би могла да започне.
Друг подобен проект, за който също няма пари в момента, е рехабилитацията на пътя между Пловдив и Асеновград. Въпрос за него зададе Джевдет Чакъров от ДПС. Трима поредни министри от различни правителства вече са отговаряли, че този ремонт ще бъде започнат, но това така и не е станало. Затова проектът вече е включен в програма "Региони в растеж" 2014-2020 г. Евентуална работа по него обаче може да тръгне едва догодина. За още едно шосе в окаяно състояние - Поповица-Асеновград, Захариева пое ангажимент от името на пътната агенция поне най-опасните участъци да се изкърпят сега, а да се плати от бюджета за догодина. Иначе проблемният участък щял да се ремонтира със заем от ЕИБ и да е готов другата есен.
По формулата 2+2: Кабинетът подреден. Точно месец и един ден след парламентарните избори кабинетът вече е договорен и парафиран и ако нищо извънредно не се случи, правителството трябва да бъде гласувано от парламента в петък. След дълги преговори, съпътствани с обрати и напрежение, окончателната формула на бъдещото управление е "коалиция 2+2". В нея кабинетът е на малцинството - скрепено с подписаното в сряда коалиционно споразумение между ГЕРБ и Реформаторския блок, а парламентарно мнозинство ще осигурят още две партии - Патриотичният фронт и АБВ, които от своя страна подписаха програмната декларация за управлението.
След като подписите бяха положени, кандидат-премиерът Бойко Борисов и лидерите на партиите, които подкрепят кабинета, отидоха в президентството, където Борисов връчи на Плевнелиев папката с имената на министрите, а държавният глава потвърди, че е получил изпълнен мандата за управление. Той увери, че още същия ден ще подпише указа, с който предлага на парламента да одобри новото правителство. Обявяването на новата власт съвпадна с новината за отнемането на лиценза на КТБ, което ще позволи да започне изплащането на гарантираните влогове в банката.
Патриотичният фронт и АБВ до последно се колебаеха за подкрепата си, като настояваха техни приоритети да бъдат заложени в управленската програма, което в крайна сметка се случи, а лидерът на АБВ Георги Първанов коментира, че в програмната декларация са влезли много "червени линии". Според подписаните документи партията му ще е партньор само на ГЕРБ, а освен социален министър Ивайло Калфин ще е и вицепремиер, отговарящ и за демографската политика.
Нови имена
Сред първоначално обявените имена на министрите междувременно бяха настъпили промени. Вместо Делян Добрев енергиен ще е Теменужка Петкова, а служебният министър на транспорта Николина Ангелкова поема туризма. Теменужка Петкова бе директор на Агенцията за държавна финансова инспекция от 2010 до 2013 г. Неин доклад за нарушения на ЧЕЗ послужи за идеята лицензът на дружеството да бъде отнет. Тя бе уволнена от министъра на финансите в кабинета "Орешарски" Петър Чобанов, а досега беше зам.-министър на финансите в служебния кабинет.
Жилищният пазар е привлякъл 2 млрд. лева за деветмесечието. Близо 40 000 сделки с апартаменти и къщи на обща стойност 2 млрд. лева са сключени в страната през деветмесечието на тази година, съобщи изпълнителният директор на "Адрес недвижими имоти" Георги Павлов на имотната конференция BalRec. Той определи жилищния сегмент като най-големия на пазара на недвижима собственост. По обем тези сделки надвишават десет пъти оборотите от продажба на бизнес имоти (114 млн. евро за деветмесечието), а като брой се конкурират единствено с пазара на земеделска земя.
Перспектива
Изчисленията на "Адрес" се базират на данни от Агенцията по вписванията и показват 2-3% ръст на продажбите на жилища за деветмесечието в София и трите големи града - Варна, Пловдив и Бургас. В ценови план пазарът също е стабилен, като за седмо поредно тримесечие цените се задържат около едни и същи нива. Тази картина обаче важи само за големите градове. В малките спадът продължава и заради затихващите местни икономики няма перспектива за обръщане на тренда.
Там, където жилищният пазар върви обаче, прогнозите на "Адрес" са за продължаващо нарастване на сделките и истински ръст на цените следващата година. Според Георги Павлов към края на 2015 г. се очаква жилищата в София да са с 5-10% по-скъпи, докато анализатори от банковите среди смятат, че покачването на цените ще е по-скоро в рамките на 5%.
Данните на "Адрес" показват, че част от сделките са за разширение на жилищната площ, като купувачите продават по-малко жилище и купуват тристаен апартамент. Заради ниските лихви в жилищния пазар се вливат и част от парите, държани на депозит в банките.
Бивш и бъдещ премиер откриха най-големия мол у нас. Бъдещият премиер Бойко Борисов и бившият Пламен Орешарски участваха в галавечерята за откриването на най-големия търговско-развлекателен център у нас - "София ринг мол". От вчера комплексът на околовръстното шосе до ИКЕА е отворен за посетители.
Борисов заедно с инвеститорите от "Данаос груп" и "Фурлис груп" - д-р Джон Кустас и Василис Фурлис, символично дадоха старта след обратно броене точно в 21,20 ч в сряда. В небето над София се изсипа дъжд от фойерверки.
"Когато се запознах с инвеститорите, те имаха едни терени, на тях - само кал и отпред едно пътче - наречено околовръстно. А от кварталите на Витоша заради липсата на канализация всичко се стичаше тук. Казвам го за хората, които спорят с мен, че асфалт не се яде, но ако го нямаше, тези инвеститори никога нямаше да вложат над 100 млн. евро", заяви Борисов. И допълни, че за година и половина 5-лентовият път ще задмине караулката на Горубляне. Борисов обеща и да докара метрото до "София ринг мол", както сега с него се стига до мола на бул. "Черни връх".
"Влюбих се в тази красива част на София в околностите на Витоша и само на 5 минути от центъра на града", каза пък д-р Джон Кустас от "Данаос груп". Затова и започнал да изкупува терените наоколо, за да създаде най-големия интегриран проект в столицата, който включва мол, жилищен комплекс, хотел. Цялата инвестиция ще бъде около 400 млн. евро. И д-р Кустас си спомни, че навремето околовръстното било с едно платно, цялото в дупки, а проектът му бил подкрепен от Борисов още като кмет на столицата.
"София ринг мол" е най-големият и най-модерният търговски комплекс в Югоизточна Европа, заяви и другият инвеститор - Василис Фурлис от "Фурлис груп". Разполага със 105 хил. кв. метра за търговия, което е ненадминато.
Молът е част и от открития през 2011 г. магазин ИКЕА. Интересът на потребителите към него е голям и тази година очакваме 90 млн. лв. приходи от продажби, каза г-н Фурлис. Съчетаването му сега с мол създавало едно уникално търговско място.
Данъчни изпразват касите на длъжници. Близо 100 000 лв. бяха иззети от каси на длъжници към бюджета в мащабна кампания на Националната агенция за приходите. Тя се проведе вчера във всичките 28 областни града на страната. Данъчните иззеха оборота на около 100-120 длъжника. 13 от тях са в София, като служители на столичната НАП са взели 26 844 лв. от касите им. Повечето от попадналите под ударите на данъчните длъжници са магазини, но касите са изпразнени и на ресторанти и сервизи.
Мярката да се изземе оборотът от търговския обект е крайна и се прилага само в случаите, в които въпреки, че длъжникът разполага с пари и отчита значителни обороти на касовия си апарат, системно не плаща задълженията си за данъци и осигурителни вноски, коментираха от НАП. Ударените търговци неколкократно са били подканяни да платят доброволно задълженията си към бюджета, но те не са го направили.
Ако някой търговец има финансови затруднения, може да поиска от НАП разсрочване на задълженията му към бюджета, а не бива просто да трупа нови борчове и да се крие от приходните инспектори, коментираха експерти. Още няколко подобни акции за изземане на оборота от касите на нередовни към хазната търговци ще има до края на годината, научи "Стандарт".
Освен директно взимане на наличния оборот от длъжника, процедурата на НАП предвижда и възможност за описване на касовата наличност в обекта, след което да се задължи собственикът на магазина да преведе средствата по запорирана от приходната администрация сметка на дружеството до края на следващия работен ден.
Бойко Борисов оглави кабинет на тежкия компромис. Месец и два дни след извънредните парламентарни избори, днес парламентът ще гласува 91-ото правителство на България и второ поредно с премиер Бойко Борисов.
Очаква се поне 137 народни представители да го подкрепят - от ГЕРБ, Реформаторския блок, които са в официална коалиция, и от Патриотичния фронт и АБВ, които се водят „подкрепящи" партньори. Любопитна подробност е, че със същото мнозинство бе гласуван кабинетът на ОДС през 1997 година. Против със сигурност ще са БСП, ДПС и „Атака" - общо 88 души. Не е изключено обаче мнозинството „за" новия кабинет да набъбне - с подкрепа от „Българския демократичен център" и независимата Анна Баракова.
Рокади в проекта за кабинет имаше до последния момент - ГЕРБ смениха кандидата за министър на енергетиката Делян Добрев с Теменужка Петкова. Туризмът бе даден на служебната министърка на транспорта Николина Ангелкова на финалната права. Проблем имаше и с номинацията на Божидар Лукарски за икономиката - членове на Гражданския съвет на Реформаторския блок, сред които и 4-има депутати, се обявиха против избора му. Срещу него бе и бъдещият министър на образованието Тодор Танев. Лидерите на коалицията обаче го подкрепиха в декларация. Не е ясно как и дали недоволните избраници ще гласуват днес.
За разлика от Патриотичния фронт, АБВ, макар да не подписаха коалиционно споразумение, се сдобиха не само със социален министър, но и с вицепремиер в лицето на Ивайло Калфин. Той обаче поема пост от квотата на ГЕРБ.
Церемониите по подписване на коалиция и управленска програма бяха в парламента вчера. Преди да се стигне до окончателното им подписване, екипи на ГЕРБ и реформаторите заседаваха дори под ключ. В крайна сметка в Народното събрание се появиха не само лидерите на четирите партии, които ще си партнират, но и всички кандидат-министри. ГЕРБ, Реформаторите и патриотите си размениха парафи заедно в обща зала, а в съседната чакаха лидерът на АБВ Георги Първанов, Ивайло Калфин и Румен Петков. При тях се явиха само Борисов и хората от ГЕРБ, докато десните и патриотите чакаха в кулоарите, за да се тръгне към президентството.
„Положихме неимоверни усилия. Над 10 пъти сме били на прага да отидем на нови избори. Направихме компромиси с едно нещо в главите си - не власт, не постове, а да се опитаме преди нови избори да направим правителство", каза Борисов при подписването с реформаторите и патриотите. Меглена Кунева от РБ отбеляза, че преговорите не са били лесни, но трудното започва тепърва. Валери Сименов от ПФ декларира подкрепа, но запази правото си на различно мнение по някои „нестратегически въпроси".
Пациенти погнаха здравната каса. Лавина от дела ще се заформи до края на месеца заради липсващи лекарства и терапии на засегнати от особено опасни заболявания, предупредиха от няколко пациентски организации, които атакуваха здравната каса.
Съдебен процес срещу България се канят да предизвикат от федерация „Български пациентски форум", ако до седмица НЗОК не повиши на 50% своя дял по отношение на препаратите за лечение на остеопороза. Сега касата поема едва 25%, което е най-ниската стойност в Европа независимо че заболяването е социално значимо, алармира председателят на федерацията Иван Димитров. По думите му този въпрос е трябвало да бъде уреден още миналата година, веднага след влизането в сила на наредбата за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. Според нея реимбурсацията на препаратите за хронично протичащи заболявания с висока степен на разпространение на заболеваемостта, към които спада и остеопорозата, е 75%.
Според статистиката 426 000 жени и 80 000 мъже у нас са засегнати от коварното заболяване. То протича без симптоми и се изразява с намаляване на костната плътност до степен костите да се чупят дори при леко направена крачка накриво или при спъване. Залежаване, трудно зарастване и смърт са естественият изход, ако остеопорозата не се лекува. Само 4,75% от засегнатите обаче могат да си позволяват лечението, Останалите не могат да си плащат медикаментите. Едно от най-скъпите лекарства струва близо 800 лв. В същото време касата е дала общо 44 млн. лв. за лечение на остеопорозни фрактури, като 25 хил. от тях били за лечение по клинични пътеки в ортопедиите, а малко над 4,32 млн. лв. за около 4 хил. счупвания. 20% от възрастните жени със счупване на бедрената кост умират до 1 година, 30% стават инвалиди, а 40% са неспособни да се обслужват. Според прогнозите на Световната здравна организация през 2020 година остеопорозата ще заеме второ място по разпространение след сърдечносъдовите заболявания, като ще измести рака от тази позиция.
620 млн. лв. дупка в НЕК всяка година. Всяка година в НЕК ще се формира дефицит от над 620 млн. лв. и за няколко години това ще фалира компанията. Това прогнозира на изпроводяк служебният министър на икономиката и енергетиката Васил Щонов. Той уточни, че прогнозата му е валидна, ако не бъдат постигнати нови параметри по договорите с ВЕИ централите и с американските тецове. Както и ако не бъдат орязани топлофикациите и заводските централи за произвеждания от тях ток от когенерациите. Тази дупка всяка година ще е в добавка на вече натрупания дефицит в НЕК от 1,5 млрд. лв. Дупката е щяла да бъде в размер на 900 млн. лв., но с вдигането на цената на тока тя е намалена, стана ясно от думите на Щонов.
Ситуацията е много тежка, не скри по време на отчета си служебният министър Васил Щонов. Той коментира проблема с неплащането на газа от страна на топлофикациите, което води дотам, че „Булгаргаз" не може да плаща на „Газпромекспорт". Въпреки твърденията на топлофикациите, че не се издължават на „Булгаргаз" заради НЕК, от думите на Щонов стана ясно, че ситуацията е точно обратната. А именно - топлофикациите дължат на „Булгаргаз" повече пари, отколкото НЕК на тях. Служебният министър не посочи конкретна сума, но е категоричен, че те трябва да заплащат природния газ на „Булгаргаз".
Според източници на „Монитор" от близо 60 млн. долара аванс за декемврийския газ, които вече трябваше да бъдат преведени по сметките на „Газпромекспорт", са платени под 10%. Очакванията са следващата седмица „Булгаргаз" да успее да направи по-сериозни преводи.
На въпрос има ли решение за ситуацията в НЕК, Щонов каза, че такива трябва да се търсят само през преговорите с ВЕИ, американските ТЕЦ, топлофикациите и заводските централи.
Тегленото на държавно гарантиран заем не е възможно при тази дупка в НЕК, смята ресорният служебен вицепремиер Екатерина Захариева.
Българите не трябва да напускат работа, за да получат пенсия. Българските граждани, работещи у нас и в държава членка на ЕС, не трябва да прекратяват трудовите си договори, за да им бъде отпусната заработената пенсия. Това е важен извод в решението на Съда на Европейския съюз по уникален български казус, изпратен за тълкуване в Люксембург от съдия Наталия Ангелова от Административен съд-София.
Решението на съда ясно чертае необходимостта от промяна в Кодекса за социално осигуряване, според който, за да получи човек пенсия, трябва да напусне работа, макар и за ден. Това условие противоречи на европейското право, категоричен е съдът в Люксембург.
„Българският законодател е компетентен да определя условията за отпускане на пенсия за старост, майчинство, всички социални подпомагания. Но тези условия не трябва да засягат нормите на съюза, които освен социалните плащания гарантират свобода на движението, установяването и правото на труд в друга държава членка на ЕС" - казват евросъдиите. „Задължението за прекъсване на осигуряването, особено в друга държава членка, поставя лицата в риск да не могат да възобновят трудовата си дейност, и то за непредвидим период от време", смята съдът.
Повод за делото е отнетата пенсия през 2011 г. на българката Снежана Томова Сомова заради неспазване на задължението да прекрати осигуряването си в чужбина, когато е поискала да й бъде отпусната пенсия у нас.
Казусът
На 18 януари 2007 г. българката Снежана Сомова подава молба в Столичното управление „Социално осигуряване" (СУСО) за отпускане на лична пенсия за изслужено време и възраст. Първоначално пенсията е отказана поради недостатъчен стаж, но след доплащане на осигурителни вноски е отпусната в минимален размер. Според чл. 94, ал 1 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) условие за отпускане на заработената пенсия е лицата да са с прекъснати осигурителни права. Тоест да не работят.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |