Това, което трябва да се прави днес и от което България има нужда, е много труд , посветен, в правилната посока. Това очаквайте от мен, това очакваме и от новия министър-председател, на когото стискам ръка и поздравявам за историческия успех, който постигна - в годините на прехода да бъде първият демократично избран за втори път български премиер.
Това каза в началото на пресконференцията президентът Росен Плевнелиев, на която отчете заедно с проф. Георги Близнашки работата на служебното правителство, което държавният глава назначи преди три месеца.
По думите на президента правителството се е справило достойно с най-важната задача - да внесе успокоение в нацията и да организира успешен и легитимен преход към нов парламент и правителство. Плевнелиев посочи предприетите от правителството комплекс от неотложни мерки за стабилизиране на основни обществени системи - в публичните финанси, енергетиката, здравеопазването, за възвръщането на доверието на европейските институции към България, ограничаването на рисковете от загуба на средства от европейските структурни инструменти за периода 2007 - 2013 г. и ускорената им подготовка до 2020 г. Той отбеляза финализирането и влизането в сила в мандата на правителството на Споразумението за партньорство с ЕК за 2014 - 2020 г. Служебното правителство възстанови доверието и диалога с ЕК, изтъкна Плевнелиев и отбеляза изготвения съвместно с ЕК план за действие за размразяване на плащанията по двете спрени програми, в резултат на което в следващите дни се очаква възстановяване на плащанията.
Плевнелиев отчете, че правителството е изпълнило успешно основната си мисия за организиране и провеждане на свободни и демократични избори за 43-то Народно събрание и добави, че изборите на 5 октомври са легитимни и не се оспорват от никого.
Президентът отново се обяви за въвеждане на електронното гласуване и допълни, че рано или късно това ще се случи, но е по-добре да е рано. Президентът отбеляза позицията на служебното правителство по проекта "Южен поток" и изтъкна, че се е наложило кабинетът да вземе категорични мерки за възстановяване на доверието на партньорите и репутацията на България чрез временно замразяване на дейностите по проекта до синхронизирането му с европейското законодателство. Той коментира, че преди това по "Южен поток" се е говорело едно на партньорите, а се е вършело друго, включително е било допуснато "Газпром" да влияе директно на законодателната дейност на България.
Плевнелиев поздрави служебното правителство, че за първи път в годините на прехода е проявило характер, отстоявайки националната позиция, във връзка с коментари на руския вицепремиер Дмитрий Рогозин. Президентът посочи още, че "категоричната позиция на служебното правителство относно руската агресия в Крим е достойно за уважение и пример за отстояване на върховенството на закона и международния правов ред".
Росен Плевнелиев посочи още разработената и приетата от служебния кабинет актуализирана стратегия за продължаване на реформата в съдебната система, инициативата за енергиен борд, промените в закона за енергетиката за трансформирането на ДКЕВР в независим регулатор.
Служебният премиер Георги Близнашки, на който се наложи за трети път да отчита дейността на ръководения то него кабинет, заяви, че са предприели всички необходими мерки, за да овладеят кризите в отделните сектори. Първият път беше по време на парламентарния контрол миналия четвъртък, 6 ноември, и втори път по време на церемонията по встъпването в длъжност на кабинета "Борисов".
„В тези нелеки за всички нас дни и въпреки постоянните опити служебното правителство да бъде въвлечено по един или друг начин в предизборната кампания и в редица откровено нелепи сценарии, категорично мога да заявя, че изпълнихме достойно ангажиментите си, които поехме пред президента и пред гражданите", каза Близнашки. По думите му тежките проблеми, които са наследили, свързани най-вече със състоянието на публичните финанси и с последиците от наводненията в страната, са направили ясно, че правителството е нямало как да ограничи функциите и работата си единствено до организирането на честни и демократични избори.
В началото на пресконференцията Росен Плевнелиев посочи, че това, което е разбрал в политиката, е, че политическите сметки обикновено не се случват така, както се замислят. Вярвам като убеден демократ и проевропеец, че българският народ има още две години време пред себе си, за да вземе най-правилното решение кой ще бъде най-полезен за нацията, каза Плевнелиев.
По думите му рано е и на политическите сметки по никакъв начин нито им е време, нито им е място, нито пък се случват така, както са замислени. „Президентските избори са много далече. Не си правя абсолютно никакви сметки, защото ако беше така, щях да бъда нечестен към българските граждани", обяви Плевнелиев.
Президентът заяви, че това, което трябва да се прави днес и от което България има нужда, е много труд , посветен, в правилната посока. Това очаквайте от мен, това очакваме и от новия министър-председател, на когото стискам ръка и поздравявам за историческия успех, който постигна - в годините на прехода да бъде първият демократично избран за втори път български премиер, каза още Плевнелиев.
В заключение държавният глава даде и много висока оценка на предишния служебен кабинет, начело с Марин Райков, който е спасил 1 млрд. лева държавни средства от КТБ с приетите правила срещу прекомерната концентрация на държавни средства в една или няколко банки. Плевнелиев припомни приетата тогава наредба, според която държавните дружества не могат да държат над 25% от средствата си в една банка.
Държавният глава подчерта, че благодарение на тази наредба в "специалната банка" има блокирани 160 млн. лева на държавните енергийни дружества, а не близо 800 млн. лева.
Президентът защити и решението на кабинета "Близнашки" за споразумение с германската компания "Кльостерс", представлявана у нас чрез "Цемеко"', според което трябва да й бъдат изплатени щети за 2 млн. евро заради нереализиран неин проект в България в резултат на тежки административни проблеми. По думите му така се изпраща сигнал, че България е добро място за инвестиции. Той обяви още, че заради този казус България е единствената страна в ЕС, за която Германия не издава държавни гаранции за своите фирми, които желаят да правят бизнес у нас.
На въпрос за идеята за отпадане на новините на турски език по националната телевизия президентът каза, че не разбира какъв ще бъде позитивният ефект за страната от такъв акт. Да лишиш хората от нещо вече постигнато е много лесно, много по-трудно е да надградиш и да развиваш, коментира Плевнелиев. Той заяви, че не вярва, че когато се отменят новините на турски език, ще се повиши стандартът на живот, ще станем по-демократични, ще стимулираме икономиката, ще създадем работни места или българите ще живеят по-добре. Ако някой е на обратното мнение, нека да го докаже, посочи Плевнелиев.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |