Дефицитът през 2015 г. ще е под 3%, обеща Горанов. Бюджетният дефицит за 2015 г. ще е под 3% от прогнозния брутен вътрешен продукт (БВП). Това заяви финансовият министър Владислав Горанов по време на заседанието на временната комисия по бюджет и финанси в четвъртък. На нея е приета на първо четене и актуaлизацията на бюджета за 2014 г. Два дни по-рано министърът отказа да каже дали слизането под 3-процентната граница ще е възможно през следващата година. Той обясни само, че приемливата годишна консолидация (свиване на разходите) е 0.5 процентни пункта.
Ревизия на бюджета
В приетата вчера ревизия на бюджета се предвижда дефицитът по консолидираната фискална програма да бъде 3.7% от прогнозния БВП (2.993 млрд. лв.). По време на дебатите финансовият министър отново каза, че до необходимостта от актуализация се е стигнало основно заради грешно планиране на приходите. В първоначалния вариант на бюджет 2014 беше заложен ръст от 11% на приходите при очакван икономически ръст от едва 1.8%. Най-голямо е изоставането при акцизите (300 млн. лв.) и ДДС (600 млн. лв.). Общото неизпълнение на приходите ще бъде 1.062 млрд. лв. и трябва да бъде покрито с поемането на нов държавен дълг. Правителството планира да вземе още 4.5 млрд. лв. през тази година. Новият заем ще бъде използван освен за покриване на непредвидения дефицит за ликвидна подкрепа за банковата система (2.9 млрд. лв.) и за допълнителни харчове на министерствата (близо 280 млн. лв.). Преди дни Горанов заяви, че ще се използват и вътрешни, и външни източници на финансиране.
Горанов заяви, че актуализацията не отразява собствените му виждания за управление на публичните финанси, но "за да остане държавата коректен платец", е трябвало да бъде внесена и приета в този вид. "Това е узаконяване на вече направените разходи и неблагополучията на едно управление, което не постигна целите си", каза той.
Финансовият министър каза, че дори при оптимистичното планиране приходите за 2014 г. (близо 2 млрд. лв. над нивото от 2013 г.) са можели да се изпълнят, ако в началото на тази година са били предприети необходимите нормативни поправки от гледна точка на приходните агенции. Горанов обеща да се предприемат законови промени и Наредба №3 за специфичните измервателни уреди на акцизните стоки да заработи. Тя беше отменена от кабинета "Орешарски" с довода, че се натоварва бизнесът с допълнителни разходи. Наредбата изисква от складодържателите на акцизни стоки да имат специфични измервателни уреди, чрез които митническите органи ще осъществяват по-строг контрол.
"Това, което направи предишното правителство, е да лиши приходните администрации от възможността за контрол. Упреците към колегите от опозицията трябва да бъдат в посока, че те разградиха двора", каза Горанов. Той обеща инструментариумът за контрол върху събираемостта на акциза и ДДС да бъде върнат на приходните агенции, така че "държавата да има сили да се пребори за своето".
НЕК атакува консултанта на "Белене" с иск за над 800 млн. лв. Неочаквано сагата около проекта АЕЦ "Белене" придоби или поне се опитва да придобие нов обрат. Националната електрическа компания (НЕК) е завела две дела срещу "Уорли Парсънс нюклиър сървисис", която беше консултант на държавното дружество по проекта за нова ядрена централа. Първото е за 831.7 млн. лв., а второто за 19.5 млн. лв., става ясно от системата на Софийския градски съд (СГС). Държавната такса от 33.27 млн. лв. по първото дело е преведена от НЕК по сметката на съда на 6 ноември 2014 г. При тежкото финансово състояние на компанията и многото неплатени фактури към производители на електроенергия сумата, която НЕК е внесла за завеждане на делото, е направо стряскаща.
Причината за гигантското дело е, че НЕК опитва да действа превантивно срещу някогашния си консултант. Според източници от енергийния сектор "Уорли Парсънс" се готви да се обърне към международен арбитраж заради прекратения й договор, затова държавната компания опитва превантивно да докаже, че договорът между тях е недействителен.
(За)Връзката
Основанията за нововъзникналия съдебен спор вероятно се коренят в останалите неизяснени дълго време отношения между НЕК и "Уорли Парсънс", която беше архитект-инженер и консултант по строителния надзор на проекта "Белене". Въпреки политическото решение за спирането на АЕЦ "Белене", което беше взето още през март 2012 г., дейностите (и съответно плащанията) по проекта приключиха много по-късно. Реално договорът между НЕК и "Уорли Парсънс" беше прекратен едностранно от държавната компания едва през октомври 2013 г., като така и не стана ясно каква част от него е била изплатена. Общата стойност на консултантските услуги на "Уорли Парсънс" по договора се изчисляваше на над 400 млн. евро, колкото е и искът, заведен от НЕК. По неофициални данни до края на 2011 г. НЕК е фактурирала на "Уорли Парсънс" суми за 204 млн. евро, от които са били платени 178 млн. евро. По информация от НЕК, при прекратяването на договора на консултанта са върнати фактури за 5.3 млн. евро.
Кметове и областни ще разрешават големи строежи. Кметове и областни управители ще съгласуват и одобряват големи инфраструктурни проекти. Това ще стане възможно, след като бъдат приети промените в Закона за устройството на територията (ЗУТ), които вчера минаха на първо четене във временната правна комисия в парламента. Депутати от ГЕРБ, Реформаторския блок, Патриотичния фронт и АБВ внесоха в сряда спешните промени, за да не се блокира инвестиционната дейност в страната и работата на самите ведомства.
Основният пакет промени в ЗУТ са във връзка с връщането на отделеното през лятото на миналата година Министерство на инвестиционното проектиране в структурата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Заедно с тези поправки обаче има една по-съществена, която връща съгласуването и одобряването на инвестиционни проекти за строежи от първа и втора категория с индикативна стойност над 10 млн. лв., финансирани с публични средства, на общинските или областни администрации. Те ще могат да издават и разрешителните за строеж на тези обекти. Става дума за магистрали и главни пътища, водопроводни мрежи, пречиствателни станции.
Регионалният министър Лиляна Павлова поясни вчера пред комисията, че по същество проектите за над 10 млн. лв. "се връщат на местните власти". При създаването на Министерство на инвестиционното проектиране тези правомощия им бяха отнети. Само започнатите дейности по инвестиционни проекти ще се довършват от министъра на регионалното развитие. На негово подчинение се връщат ДНСК и Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
За законопроекта гласуваха 13 от членовете на комисията, четирима се въздържаха. Преди това Мая Манолова от БСП поиска точката да отпадне от дневния ред, защото от постъпването й не са минали 24 часа и депутатите нямали време да се запознаят със законопроекта, но искането бе отхвърлено.
Според Лиляна Павлова заради сливането на министерствата са нужни промени в 64 закона, които се отнасят до дейността на министъра на регионалното развитие. Сред тях са законите за пътищата, за кадастъра, за българското гражданство, за камарата на архитектите и инженерите.
Данъчните промени от времето на Орешарски вероятно ще бъдат отменени. В областта на данъчното законодателство се задава сериозна ревизия въпреки ограничените като обхват промени, внесени официално от новото правителство. Между първо и второ четене в данъчните закони ще бъдат отменени всички наложени от кабинета "Орешарски" текстове, които според новото мнозинство водят до намаляване на приходи или до влошаване на контрола и събираемостта.
Това стана ясно на заседание на временната бюджетна комисия в парламента, която вчера прие на първо четене актуализацията на бюджет 2014. Заедно с това бяха одобрени и внесените от кабинета промени в данъчните закони, които синхронизират българското законодателство с европейското.
"В тези данъчни промени няма да видите политики, а само текстове за синхронизация на законодателството. Бе преценено, че времето е прекалено кратко, за да се преработват изцяло вече готови законопроекти. Предложения за нови корекции ще има на второ четене на пакета от данъчни закони", обяви преседателят на комисията Менда Стоянова от ГЕРБ. Тя не влезе в детайли, но уточни, че данъчната система ще бъде възстановена във вида, в който е оставена от ГЕРБ в края на мандата.
Ако това се разбира буквално, може да се очаква отмяна на въведената при управлението на Пламен Орешарски данъчна преференция за хора с минимални доходи. Тя предвижда данъкоплатци с минимален месечен доход от 340 лв. да получат обратно авансово удържания им данък върху доходите. От тълкуване на НАП вече се разбра, че това облекчение се прилага много ограничително, защото по силата на закона не може да се ползва от хора, получавали обезщетения за безработица, детски добавки и други необлагаеми по условие доходи.
Размразяват възрастта за пенсия. Масовата възраст за пенсиониране ще бъде увеличена с 4 месеца от 1 януари 2015 г., като се следва механизмът, въведен от Симеон Дянков.
Всички бюджети в социалната сфера за следващата година трябва да се правят спрямо действащото в момента законодателство, гласи писмо от финансовия министър Владислав Горанов за бюджетирането за 2015 г.
Въпросът за нарастването на възрастта с по 4 месеца предстои да бъде разгледан и решението трябва да е съобразено с критиките на ЕС към замразяването през 2014 г., коментираха от социалното министерство.
Нарастването на възрастта с по 4 месеца бе замразено за една година от правителството на Пламен Орешарски, но не и отменено. Така от 1 януари пенсионната възраст за жените ще е 61 г., а за мъжете - 64.
Горските заменки няма да се развалят със закон. Агроведомството не може да напише закон за разваляне на горските заменки, извършени при тройната коалиция, стана ясно от думите на земеделския министър Десислава Танева. Само преди седмица служебното правителство взе решение, че няма да обжалва решението на Брюксел, според което чрез тях е предоставяна непозволена държавна помощ.
Това означава, че признаваме обвиненията и помощта трябва да бъде възстановена чрез разваляне на заменките или доплащане за терените. В противен случай ще има санкция за страната.
„Не е необходимо да се подготвя изобщо специален закон. Освен това няма как да се приеме закон, който да действа със задна дата", каза аграрният министър Десислава Танева на пресконференция.
Заместникът й Георги Костов уточни, че сделки ще могат да се развалят само по взаимно съгласие. Другата опция е тези, които са получили държавни терени на занижени цени, да ги доплатят до пазарната стойност. „Знаете, че не може да се приеме закон със задна дата, това е абсурд", отсече и Георги Костов.
До момента обаче има редица примери за поправки на закон със задна дата. Например в новия Закон за горите, изработен от самия Костов, бе разписано в преходните и заключителните разпоредби, че се забранява застрояването и промяна на предназначението на заменените терени, направени по стария закон.
„За 6 години стана пределно ясно, че тези сделки, извършени от тройната коалиция, не са по правилата на Европейския съюз", каза Георги Костов. Не всички сделки са порочни обаче според новия началник на кабинета на Десислава Танева Любен Татарски.
Сделките с жилища в София скочиха с 15%. Продажбите на апартаменти в София отбелязват ръст от 15% спрямо миналата година. Втората половина на 2014 г. ще бъде най-успешното полугодие за имотния пазар от началото на кризата, заявиха от BULGARIAN PROPERTIES. Това е резултат от спирането на спада в цените на имотите и на завръщането на доверието към имотния пазар. Все повече купувачи подхождат към покупката на имот с нагласата, че имотите са сигурен актив. Много от хората, които отлагаха покупката на жилище, се завърнаха на пазара и взеха решение за сключване на сделка. Други са движени от мотива за разумно вложение и дори доходност от отдаване под наем поради голямото търсене в София. Процесът на завръщане на купувачите беше стимулиран и от подобряването на условията по ипотечните кредити. Средните лихви по новите жилищни кредити, отпуснати през 3-то тримесечие, са 6,55% за заеми в лева и 6,96% за тези в евро. Обемът на новите жилищни кредити през третото тримесечие е нараснал с 21% спрямо предходното тримесечие и с около 15% на годишна база. Средната цена на продадените жилища в София за третото тримесечие по данни на BULGARIAN PROPERTIES е 750 евро/кв.м, при 740 евро/кв.м за същия период на миналата година. Средната обща покупна цена на апартаментите в София се увеличи до 83 000 евро при 79 300 евро за второто тримесечие. Средната цена през 2013 г. беше 61 500 евро, което показва ръст от 30% в бюджетите за покупка на имот в София през 2014 г.
Апартаментите до 50 000 евро продължават да са най-търсени, но се забелязва активизация на купувачите и повече сделки в средния ценови клас - между 50 000 и 100 000 евро.
Порязаха тарикати с влогове в КТБ. Прехвърлените чрез цесия депозити в КТБ няма да бъдат защитени от Фонда за гарантиране на влоговете в банките. Това предвиждат промени в Закона за гарантиране на влоговете, които са внесени в парламента от Министерски съвет заедно с предложението на актуализацията на бюджета. Финансовият министър Владислав Горанов определи пред депутатите от временната бюджетна комисия към парламента предложението като "тежък лобизъм в полза на Фонда за гарантиране на влоговете" и предпазна мярка срещу неоснователно изплащане. Предложените промени вчера бяха одобрени от комисията. Цесиите, т.е. прехвърлянията на влогове, са разрешени и не могат да бъдат забранени. Но с промените новите притежатели на влоговете вече няма да бъдат сред първите кредитори на банката, каквито са вложителите. Целта е, ако един човек има 1 млн. лв. в КТБ, да не може да раздели влога си между пет души и така петимата да получат по 196 хил. лв., колкото е гарантираният таван на депозитите. Тези, които имат влогове, придобити чрез цесия, също ще бъдат кредитори, но с друго качество и вече ще очакват взимания от търговско предприятие. Това означава, че ще бъдат едни от последните, чиито задължения ще бъдат удовлетворени. Средствата за това ще дойдат не от Фонда за гарантиране на влоговете, а от т.нар. маса по несъстоятелност, която ще се натрупа с продажбата на активите на банката.
Депозитите по застраховка гарантирани до 250 000 лв. По-висока защита - до 250 000 лв., на влогове, които са открити заради важни социални събития в живота на човека - изплатени застраховки, продажба на имоти за жилищни нужди, развод, пенсиониране. Това са някои от предложените от Министерството на финансите текстове в новия законопроект за гарантиране на влоговете в банките. Иска се още и защитата на този тип влогове да е за три месеца.
Директивата на Европейската комисия предвижда поетапно намаляване на срока за изплащане на гарантирани депозити, като след януари 2024 г. той трябва да е до 7 работни дни след датата, на която депозитите са станали неналични. С предложения законопроект обаче съкратеният срок за изплащане се въвежда с влизането на закона в сила, като по този начин страната няма да се възползва от преходния период. Според финансовото министерство по този начин правата на депозантите ще бъдат гарантирани в максимална степен. В текста се запазва гарантираната от държавата сума - до 100 000 евро за всички останали видове депозити.
Законопроектът, който пренася в българското законодателство евродирективата, заради която България е в наказателна процедура, е публикуван вече за обществено обсъждане.
В мотивите към новите текстове се твърди, че директивата трябва да бъде въведена в българското законодателство преди 1 януари 2015 г.
До законодателната инициатива се стигна заради казуса с КТБ. Банката беше поставена под особен надзор на 20 юни, но изплащането на гарантираните депозити все още не е започнало, поради което Брюксел заяви, че ще започне наказателна процедура.
Законопроектът предвижда още всички банки, включително техните клонове в други държави членки, да участват в системата за гарантиране на влоговете. Участие в българската система за гарантиране на влоговете се предвижда и за клоновете на банки от трети държави, когато в държавата по тяхното седалище няма система за гарантиране на влоговете или когато размерът и обхватът на гаранцията са по-малки от предвидените в българския закон.
Екскурзоводите искат да са в регистър. Необходимо е да бъде създаден специален регистър на екскурзоводите в страната, каза вчера председателят Съюза на екскурзоводите в България Валери Гочев. Предстои новият министър на туризма да бъде запозната с това предложение. За да има право да практикува, всеки специалист от бранша е редно да отговаря на редица изисквания, посочи Гочев пред БТА. Създаването на регистър ще намали нелоялната конкуренция в сектора и ще повиши качеството на услугите. Гочев допълни, че освен другите изисквания, трябва да се въведе задължително условие екскурзоводите да владеят български език. Той уточни, че това ще спре практиката чужденци да водят групи, като никой не знае какво точно разказват за нашата история и култура.
Ние искаме в бъдеще екскурзоводите да се явяват на изпит и тогава да бъдат вписвани в регистъра, като получават и специален нагръден знак, издаден от държавата, който да носят по време на работа, посочи Гочев. По думите му изпитните комисии могат да се събират два пъти в годината и в тях да влизат представители на министерството на туризма и на професионалните организации.
Предлагат специален център да консултира бизнеса. От Института за икономическа политика предлагат да се създаде център, който да консултира бизнеса в България.
Това каза изпълнителният директор на института Ясен Георгиев. По думите му България има нужда от такъв център и това се доказва от последните проучвания, които институтът направил, разглеждайки бизнес климата в най-многолюдния квартал в столицата - "Младост". "Избрахме "Младост", защото в него живеят 113 000 души, развива се с много бързи темпове, а Бизнес паркът, който е най-големият подобен комплекс в Югоизточна Европа, го прави притегателен център за бизнеса", допълни Георгиев.
Идеята е София да се сдобие с център, чрез който Столичната община да може да помага на хората, решили да развиват бизнес у нас. Той ще е в помощ на предприемачите в случаи, които в момента представляват огромна спънка, като липсата на електронно обслужване, ненужна бюрокрация, липса на координация, бавното издаване на различни разрешителни и др.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |