Как БНБ избира синдици на банки: без критерии и на тъмно. Без правила и критерии и при пълна непрозрачност Българската народна банка решава кой може да бъде синдик на фалирала банка. Изборът кой да разпределя активи за милиарди става чрез влизане в списък, който е таен и се попълва по благоволение на някой в централната банка. Въпросът е принципен, но е особено актуален покрай предстоящите назначения в КТБ.
Обобщените изводи са от допитване на "Капитал Daily" до търговски адвокати и до присъстващи в обновения списък на синдиците. А самата БНБ не отговори на въпросите как точно и кой избира имената във въпросния списък, има ли критерии и какви. Същите въпроси преди ден повдигнаха и от асоциацията на банките.
Подавате молбичка
Законовите изисквания към банковите синдици са прекалено общи. В резюме: да са юристи или икономисти, с банков или финансов опит и да не са свързани с фалиралата банка. Включени в списъка заявиха, че не са се явявали на изпит, какъвто има за синдиците при фирмените фалити. Търговски адвокати посочиха, че за да движат несъстоятелността на търговски дружества, първо полагат изпит, после всяка година трябва да се доквалифицират, плащат застраховка и такса за присъствието си в съответния списък, който е публичен.
Оказва се, че за списъка за банкови синдици може да кандидатства всеки желаещ (и отговарящ на условията в ЗБН) с молба-заявление до БНБ, автобиография и декларация за данни за професионална квалификация, удостоверяващи, че отговаря на изискванията на закона. Въпрос на преценка на БНБ е дали да бъде включен в списъка на синдиците или не, коментира присъстващ в него юрист.
За тази задача отговаря подуправителят на "Банков надзор". Тъй като Цветан Гунев в момента е в отпуск заради разследване, в момента подпис слага Димитър Костов, подуправител управление "Банково". Той е решавал кой да бъде допълнен през лятото, обясни адвокат.
Няма практика и съответният одобрен да бъде уведомен или контактнат от централната банка. "Научих, че съм в списъка, от публикуван в медиите такъв, не съм питал, не са ме и уведомявали от БНБ", посочи още той. По думите му присъствие в списък на синдиците не означава директно, че ще бъде синдик на банка в несъстоятелност.
Тези, които са били част от въпросния списък и преди обновяването му, през лятото на тази година са получили писма със запитване от БНБ за потвърждение на желанието им да бъдат в него, както и изискване за обновяване на данните за професионална квалификация. Няма яснота обаче новите имена, които са включени в списъка, по какъв начин са адресирани. Не е ясно и кои са новите имена в него.
Бойко Борисов: Ще отменим всички цесии в КТБ. Всички прихващания и цесии между депозанти и кредитополучатели в КТБ ще бъдат отменени с законова промяна при второто четене на актуализацията на бюджета в Народното събрание. Това обяви премиерът Бойко Борисов след среща с Асоциацията на търговските банки в България. В нея участваха и финансовият министър Владислав Горанов, председателят на временната бюджетна комисия в парламента Менда Стоянова и назначеният в сряда председател на Фонда за гарантиране на влоговете Радослав Миленков.
С това решение в бюджета ще се запазят 800 млн. лв., на колкото възлизат прихващанията. Борисов обясни, че парите по цесиите "трябва да се върнат, те не могат да отиват някъде си, в някои, които са си помислили, че са по-умни от другите и могат да го направят".
На въпрос дали може законът със задна дата да се промени, след като към момента, в който са правени, прихващанията са били законни, Борисов отговори: "Дали са били законни, ще видим. Аз си мисля, че това месеци наред мотаене беше точно с такава цел. Всичко това можеше да стане още при миналото правителство, преди служебното, и да беше приключено", предаде БНР.
Министърът на финансите Владислав Горанов не обясни в детайли кои и дали всички прихващания ще бъдат отменени. Щял да коментира въпроса по-късно, при внасянето на законовите промени. Той уточни все пак, че предлаганата промяна не се отнася до цесиите, както първоначално обяви Борисов, съобщи dnevnik.bg. Министърът уточни, че в момента се работи върху текстовете. "На практика означава отмяна на прихващанията между влогове и кредити", обясни Горанов.
Според юристи дописването на законодателство със задна дата няма как да мине, затова със или без промяна се очакват хиляди съдебни спорове - дали от страни по непризнати цесии, или от ощетени кредитори на КТБ.
Депутатите приеха спорни промени за отчужденията. Споровете и обжалването на обезщетенията за отчуждавани имоти вече няма да бавят изпълнението на важни инфраструктурни проекти като пътища и магистрали. Това стана ясно от приетите вчера в парламента промени в Закона за държавната собственост. При първото четене за поправките "за" гласуваха депутатите от ГЕРБ, ДПС, реформаторите и групата на Български демократичен център. Патриотичният фронт и БСП се въздържаха.
Ако законът бъде приет в сегашния му вид, така нареченото предварително изпълнение на обекта в имотите ще бъде възможно с решение на съда и когато има обжалване на размера на обезщетението. В момента при такъв случай строителството не може да започне. "Инвеститорът, например агенция "Пътна инфраструктура", и избраният изпълнител, ще могат да започнат строителство, след като съдът го допусне. Това ще става с искане от агенцията до съда", обясни пред в. "Сега" депутатът от ГЕРБ и председател на временната правна комисия Данаил Кирилов. Според него с промяната се отговаря на забележките на Конституционния съд (КС), който миналата година отмени текстове от закона точно в тази му част. Разликата е, че преди администрацията е пристъпвала към предварителното изпълнение самостоятелно, а сега то ще е възможно по нейно предложение, но с разрешение на съда.
"Считаме, че сме подобрили текстовете и сме се съобразили със забележките на КС. Така е балансиран интересът и на собствениците, и на обществото", каза Кирилов в отговор на въпроса дали според него поправките в закона отново не накърняват правото на собственост.
Икономическият министър се зае да прекроява закона за търговете. Броени дни след назначаването си икономическият министър Божидар Лукарски, както и няколко от предшествениците му, обяви за приоритети намаляването на административната тежест за фирмите и изготвянето на промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП). "Абсолютно задължително е да имаме нов закон за обществените поръчки, защото това е най-често променящото се законодателство", заяви Лукарски, цитиран от БГНЕС. По думите му законът е правната рамка, свързана с развитието на икономиката и изразходването на европейските средства. "Ще има регламент от Брюксел и директиви, които ще трябва да се приложат", обясни министърът.
Към момента промените в ЗОП все още били на етап предварително съгласуване. "В Реформаторския блок имахме някои идеи, които залегнаха и в програмната декларация, която подписахме с ГЕРБ, и беше подкрепена от ПФ и АБВ. Основното нещо в новия закон ще е електронизацията на търговете за обществените поръчки, за да има по-голяма прозрачност и унификация на документациите", заяви Лукарски. Промени ще има не само в нормативната база, но и в самата Агенция за обществени поръчки, като целта е да се засили нейната роля.
ЗОП е един от най-променяните и най-тежки закони у нас. Само през тази година той е бил коригиран два пъти. През 2010 г. промените са били 5, а през следващата - 4. В някои от случаите те са толкова чести, че са публикувани в три последователни броя на "Държавен вестник".
Бинго залите 1,5 г. не плащали данъци - пропуснали ги в закон. Заради странни пропуски в закона за хазарта, приети през 2013 г., фишове, подадени за тотото онлайн, са се облагали по един начин, а фишовете, подадени на гише - по друг.
Организаторите на лотарии и на игрите кено и бинго пък не са плащали данък и затова в хазната не са влезли 5 млн.лв.
Според депутати, които са били и в предишния парламент, тогава Георги Кадиев е предложил свои промени в Закона за хазарта, убедил дори няколко колеги от други групи да гласуват, ГЕРБ не били в залата и така тръгнал гафът с бинго залите. Част от техния корпоративен данък трябвало да отива за култура, но и това не се случило. Една година и половина те не плащали нищо.
Кадиев внесе и в този парламент промени в закона за хазарта. Според осведомени депутатът не е обявил своите намерения пред парламентарната си група. Лидерът на БСП Мишо Миков бил бесен, че първият законопрект на неговата партия е свързан с хазарта. Преди дни на бюджетна комисия ГЕРБ подкрепил промените в закона, предложени от Кадиев. Вчера обаче мнозинството подготви свой проект.
"Причината е пропуск и в стария текст, и във внесените от Кадиев поправки, обясни Менда Стоянова. "Оказа се, че сега една и съща игра, например тотото, се облага по два различни режима, в зависимост от това дали фишът е подаден онлайн, или офлайн. Това не е правилно и трябва да се промени", обясни Стоянова. И добави: "Освен това при промените през 2013 г. между двете четения на закона, случайно или не, са пропуснати лотариите, бингото и кено. Проектът ни запушва тази дупка и ще изравни облагането на двата вида хазарта, заяви Стоянова.
Връщат 10% данък лихва. Данъкът върху доходите от лихви по депозитите ще се увеличи отново на 10% през 2015 г. Това съобщи в интервю за "Труд" председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Налогът беше въведен от началото на 2013 г. по предложение на бившия финансов министър Симеон Дянков. Предишното Народно събрание намали ставката за тази година на 8 на сто. Действащото законодателство предвижда догодина данъкът да стане 6%, през 2016 г. - 4 на сто, а след това да отпадне напълно.
ГЕРБ обаче нямат намерение да спазват този график. "Ще направим предложение за възстановяване на 10-процентния размер на данъка върху доходите от лихви. Смятам, че няма основание тези доходи да не се облагат. Още повече в контекста на КТБ, сега с обществени средства ще се платят 3,6 млрд. лв. гарантирани депозити и лихвите към тях", коментира Стоянова. Според нея хората, които получават лихви от спестяванията си, трябва да участват във формирането на приходите в бюджета.
"КТБ е допълнителен аргумент за това. Няма причина да освободим само този доход от облагане", допълни Стоянова. Тя припомни, че има данъци за доходите от имущество, от допълнителен труд, от граждански договори и др.
Рамо за бизнеса в данъчните ревизии. Гражданите и фирмите ще могат да обжалват ревизионните актове на Националната агенция за приходи пред административния съд, в чиито район е техният постоянен или настоящ адрес, или седалището на управлението. Това гласят промени в Административнопроцесуалния кодекс, които са внесени в парламента от Петър Славов от Реформаторския блок, Данаил Кирилов от ГЕРБ и група депутати. Това ще облекчи бизнеса, тъй като в момента жалби може да се подават пред административния съд на ТД на НАП, която е издала ревизионния акт. Затова, за да водят дела, гражданите и бизнесът правят разходи за транспорт до големите градове, в които са ТД на НАП. Промяната ще засегне обжалването не само ревизиите на НАП, но и административните актове на всички държавни органи. Предложените промени ще допринесат за ускоряване на съдопроизводството в административните съдилища в София и големите градове, за по-качествено правораздаване и ще подобрят достъпа до правосъдие за гражданите и фирмите, гласят мотивите на вносителите. Една от причините за забавяне в съдопроизводството е неравномерното разпределение на делата и оттам неравномерната натовареност на магистрати и съдилища, посочват депутатите. Налице е свръх натовареност в столицата и големите градове.
Дават 70% от парите за животновъдите до Коледа. Животновъдите ще получат 70% от държавната помощ за отглеждане на добитък до края на годината. Останалите 30% ще бъдат платени до края на януари 2015 г. Това стана ясно след провеждането на първия консултативен съвет по животновъдство, председателстван от новия земеделски министър Десислава Танева. Разплащането на 85 млн. лв. беше под въпрос заради опразнената държавна хазна. След актуализацията на бюджета стопаните ще получат по 140 лв. за говедо, 245 лв. за бивол и 28 лв. за овца или коза, съобщиха от аграрното ведомство. Останалите 30% ще бъдат изплатени през януари 2015 г.
Земеделското министерство съобщи още, че за да подкрепи сектора, ще изготви механизми, според които държавата и общините ще отдават пасища, мери и ливади приоритетно на животновъди съгласно уеднаквени процедури. Ще бъдат облекчени и режимите за регистрация на обекти от страна на фермерите, в които да се продава произведената от тях продукция.
КАТ пуска „къртици" срещу рушветите. Агентите ще бъдат униформени, които ще застават до всеки екип, който извършва проверки. Това ще се прави, докато не влезе в сила моделът, за който премиерът Бойко Борисов нареди да се заснема с камера всяко едно спиране на кола от катаджия до издаването на акта.
„Има гласен и негласен контрол на всички служители в повереното ми поделение. Това означава, че ще има заставащи отстрани екипи, които да следят проверяващите, каза вчера шефът на КАТ София Тенчо Тенев. Той обясни, че катаджията Сашо Тръпков, който беше заснет от студент как прибира подкуп, няма да бъде пенсиониран преди края на проверката му.
„Докато не завърши дисциплинарното производство по случая и не се излезе с официалното становище, няма да бъде одобрена молбата за пенсиониране на хванатия с подкуп полицай", категоричен беше Тенев. Разследването, за което вече се самосезира и Софийската градска прокуратура, вече върви и се снемат обяснения от всички участници в случая.
Тенев обясни още, че в личното кадрово досие на Тръпков нямало нито едно оплакване до момента.
Бум на онлайн магазините за дрехи втора ръка. Истински бум в онлайн пазаруването на дрехи втора ръка отчитат търговците в секъндхендовете. На ден в интернет пространството се появяват най-малко по един или два сайта за втора ръка дрехи, показа репортерска проверка на "Монитор".
Тези, които още не са навлезли в дигиталния свят, а разчитат само на "традиционните" магазини, дори започват да се притесняват от сериозната конкуренция в лицето на интернет секъндхендовете.
Все повече хора предпочитат дрехата да дойде сама пред вратата им пред това да обикалят с часове по магазините, обясни Мария К., която от четири години върти такъв магазин, а отскоро се е заела и с онлайн бизнеса. Това важи най-вече за живеещите в провинцията, където много трудно се намират запазени и маркови дрехи втора ръка, поясни тя.
Сайтовете за втора употреба най-често са с имена като "дрешка", "парцалка" и други. Дрехите, които се предлагат в тези сайтове, са снимани на манекени, така че всеки може да види как стои тоалетът и да прецени дали е за него. Както при традиционното онлайн пазаруване, и тези интернет секъндхендове предлагат опция за връщане на парите, ако се окаже, че дрехата не ви стане или не ви хареса или пък ако откриете дефекти, които не са били описани. Това е нормално, тъй като и за онлайн магазините действат законовите правила за защита на потребителите.
Цената на доставката в повечето случаи е за сметка на клиента, но не е повече от 5 лв. За големи покупки - над 50 лева например, някои сайтове предлагат безплатна доставка.
Много често в тези сайтове се предлагат и чисто нови дрехи, с което целят да привлекат млади клиенти. Разбира се, основният стимул за клиентите на такива магазини са в пъти по-ниските цени. Ако едни дънки на скъпа марка в мола струват 100 лв., то в секъндхенда те могат да се намерят за 10 лв.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |