Източник: www.darikfinance.bg
Най-добрите български работодатели за 2014 година са Тавекс ЕООД и САП Лабс България. Това показва проучване на Aoн България, водеща компания в областта на управлението на риска, специализирана в обслужването на средни и големи компании и цялостно консултиране в областта на човешките ресурси.
Служителите са тези, които определят дали една компания е добър работодател. Тяхната ангажираност е ключов фактор, оказващ влияние върху бизнес-резултата на своя рабзотодател. Няма единна формула да станеш и да бъдеш най-добър. Всяка компания трябва да открие за себе си подходящия синхрон между няколко фактора: нуждите на служителите, бизнес-стратегията, управленския стил, практиките за развитие на човешките ресурси и др.
Тавекс ЕООД е българското поделение Тавид АД е създадена през 1991г. в Естония от Алар Таминг, който все още е мажоритарен собственик. Компанията се занимава с покупко-продажба на инвестиционно злато и сребро, обмен на валута по касов и безкасов начин, парични преводи и други финансови услуги. Тавекс ЕООД е определн като най-добър работодател в категорията „Малки компании“ с до 250 служители.
При големите компании, като най-добър работодател служителите определят софтуерния разработчик САП Лабс България, поделение на германския гигант SAP, който е световен лидер в бизнес приложенията по отношение на приходи от софтуер и свързани услуги.
Второто място заема българската фармацевтична компания Актавис ЕАД, която е собственост американския гигант в областта на генеричните лекарства Actavis Plc.
Трети сред големите работодатели е пловдивският завод на Шнайдер Електрик, където германската компания произвежда автоматични прекъсвачи и други компоненти на уреди за управление на енергия, предлагани на глобалните пазари.
Проучването на Аон показва, че спрямо 2013 година се наблюдава 10% скок в нивото на ангажираност на служителите в България, до 64%. Най-добрите компании успяват да задържат високото ниво на ангажираност на своите служители средно от 83%.
Нивото на ангажираност на служителите е обратно пропорционално на големината на компаниите, в които работят, сочат резултатите от 2014 година. При малките компании средното ниво на ангажираност е 66%, при средните е 64%, а при големите, намалява до едва 44%.
Проучването показва интересна тенденция по отношение на плановете на компанията да наемат хора или да намаляват персонала си. Едва 4% от анкетираните директори човешки ресурси планират намаление на персонала, докато 42% очакват да наемат нови служители.
Най-ангажирани са служителите от фармацевтичната индустрията, следвани от ИТ сектора и промишлеността.
Повече от половината служители в тези компании говорят положително за своя работодател, искат да продължат да работят при него в дългосрочен план и влагат много повече допълнителни усилия в работата си.
Служителите от 25 до 29 години в България са с най-ниската ангажираност, на фона на останалите възрастови групи. Най-ниско оценени са факторите заплащане и признанието, което получават от своя работодател. Това са два от мотивиращите фактори, които оказват влияние на нивото на ангажираност на служителите.
От друга страна, отношението с колегите на работното място и подкрепата на преките ръководители, са сред факторите, които получават висока удовлетвореност. От топ мениджърите в компаниите се очаква да са открити и честни в комуникацията и не пропускат да оценят обективно решенията, които служителите вземат.
Дори служителите на най-добрите работодатели обаче са неудовлетворени от кариерните възможности и фактора заплащане.
Оказва се обаче, че всеки втори служител в България не е запознат с възможностите, които има по отношение на кариерното си развитие и израстване в компанията, в която работи към момента.
От друга страна съществуващите системи за кариерно развитие често са добри само във вид на писмена процедура и правила. Само половината от HR Мениджърите на изследваните компании споделят, че имат създадена ясна система за кариерно развитие още при постъпване на новите служители.
Неудовлетвореността от заплащането е свързано с несъответствието с приноса на служителите в компанията – само 46% от изследваните служители са съгласни, че заплащането, което получават, съответства на приноса им за бизнеса.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |