Връщане към стари данъчни ставки. Управляващата коалиция предприема стъпки към промяна на данъчната политика в България. В голямата си част измененията са свързани с връщане на законодателството от първото управление на кабинета "Борисов", като се добавят някои нови елементи. Най-кратко: ще се разшири облагането на хазарта, банковите депозити и трудовите доходи, но ще има отстъпка за родители.
Пропуснатият хазарт
Първата сигурна промяна е свързана с облагането на някои хазартни игри, които бяха пропуснати от кабинета "Орешарски" с промените от 2013 г. Временната комисия по бюджет и финанси подкрепи на първо четене промени, които предвиждат игрите лото, бинго, кено и техните разновидности да се облагат с 15% върху направения залог. Менда Стоянова, която е част от вносителите на промяната, обясни, че в момента се поправя един пропуск. Интересното е, че подобен законопроект беше внесен и от Георги Кадиев (БСП). Промените минаха на първо четене в комисия, но бяха отхвърлени в пленарна зала. Очаква се допълнителната такса да донесе 5 млн. лв. на бюджета. Също така се добавя текст, който задължава онлайн операторите на хазартни игри да изпращат информация освен до сървърите на Националната агенция за приходите (НАП), но и към Комисията по хазарта.
Данък върху лихвите
Въпреки че все още не е представен официален законопроект, от началото на 2015 г. данъкът върху доходите от лихви по депозитите ще бъде увеличен отново на 10%. Това каза в интервю за "Труд" Менда Стоянова. "Смятам, че няма основание тези доходи да не се облагат. Още повече в контекста на КТБ", коментира председателят на бюджетната комисия. Според нея хората, които получават лихви от спестяванията си, трябва да участват във формирането на приходите в бюджета. С това реално се връща първоначалният вид на закона, приет през 2012 г. от ГЕРБ.
БНБ и квесторите ще управляват КТБ още месеци. Жалба във Върховния административния съд (ВАС) ще доведе до дълго безвремие, при което Корпоративна търговска банка (КТБ) ще продължи да се управлява от квесторите и БНБ вместо от синдици, които да осребряват имущество. Законът е лаконичен какво ще имат право да вършат и колко прозрачно ще е управлението. Ерата на квесторите ще продължи между половин и една година, ако се съди по продължителността на двуинстанционните дела във ВАС.
До отлагането се стигна, след като мажоритарният собственик на КТБ "Бромак" на Цветан Василев обжалва решението на БНБ за отнемането на лиценза на банката пред ВАС. Това автоматично стопира процедурата по несъстоятелността. Делото беше насрочено за 24 ноември, но сега производството ще е "на трупчета" до приключване на административно-правния процес. Решението за отнемане на лиценза има предварително действие, затова изплащането на гарантираните депозити ще започне по план - от 4 декември.
Досега квесторите Станислав Лютов и Елена Костадинчев, които се назначават от БНБ, избягваха всякаква публичност. За петте си месеца в банката те изготвиха два доклада до БНБ и направиха само едно появяване в бюджетна комисия в парламента.
Как ще пазят квесторите
Според Закона за банковата несъстоятелност от откриването на производството до влизането на синдиците в банката квесторите "могат да извършват само действия, насочени към съхраняване на масата на несъстоятелността". Не е записано какво точно могат и не могат да правят. Указания в дейността на квесторите дава БНБ.
Бивш синдик с опит в банковата несъстоятелност коментира, че в този период до влизането на синдиците в КТБ трябва да има подробна и редовна отчетност на квесторите към БНБ и голяма прозрачност за дейността им. По думите му те имат възможности да продават например обезпечения по кредити, които не се обслужват, но това би могло и да увреди масата на несъстоятелността. От нея е предвидено впоследствие при осребряването й да се удовлетворяват кредиторите, най-големият от които ще е Фондът за гарантиране на влоговете в банките. В случая с КТБ той ще изплати гарантирани депозити за 3.6 млрд. лв. и ще разчита именно на събраното от синдиците за връщане на (най-вероятно само част от) платеното.
Идеите за пенсионна възраст оголиха редиците в армията. Дебатите около отмяната на ранното пенсиониране на военните са довели до масово подаване на рапорти за напускане и оголване на редиците в десетки поделения в армията. Заради недостиг на военнослужещи Министерството на отбраната (МО) обяви най-сериозното от години набиране на офицери, сержанти и войници - за 2034 души. Това става ясно от списъците, качени на електронната му страница. Търсят се 1592 войници. Най-много са вакантните места в Сухопътните войски - 1306, следвани от бойната авиация - 86, и флота - 77. Обявени са и свободни места за 25 гвардейци, както и за 347 сержанти.
Стотици са свободните места за офицери, тъй като при тях преждевременните рапорти за напускане създадоха най-голям проблем. Търсят се 371 офицерски кандидати, майори, подполковници и полковници. Най-притеснителна се очертава липсата на военни лекари - 55. Има нужда от началници на отделения във Военномедицинската академия, както и от лекари в различни медицински пунктове по поделенията. Бойната авиация също го е закъсала откъм липсата на команден състав - там не достигат 143 души. Търси се дори командир на изтребително авиационно звено. Свободните позиции са в авиобазите "Граф Игнатиево", "Безмер" и "Крумово".
Независимо от високата безработица засега шансовете да се попълнят всички вакантни позиции изглеждат минимални заради специфичните изисквания за военната служба. Това важи особено за офицерите, където се изисква военно училище и много често - военна академия.
Държавата си дава още 3 години, за да опази имотите си. Ново удължаване с 3 години на мораториума за придобиване по давност на държавни и общински имоти предлага правителството. Този срок е записан в подготвените промени на Закона за собствеността, които бяха пуснати за обществено обсъждане.
Според сега действащите текстове държавата и общините трябва да открият нужните документи за имотите си до края на тази година. След това влиза в сила придобивната давност. Така всеки, който добросъвестно владее държавна земя или сграда в продължение на 5 години, може да бъде обявен за неин собственик. С промените се предлага мораториумът да важи до края на 2017 г.
Срокът на забраната се удължава от 2006 г. насам. Причината е че държавата не може да открие нужните актове за собственост на много свои имоти. Същото важи и за общинските имоти. Както и през изминалите години, мотивите на администрацията са, че има "непреодолими обективни затруднения" за първоначалното актуване на имотите. Сред тях са липсата на пари, на достатъчно чиновници за съответните справки и кореспонденция за проверка, на информация за идентифицирането на имотите по картата на възстановената собственост, на подробен устройствен план или на влязла в сила кадастрална карта. В момента електронният кадастър и регистър на имотите, който трябваше да е готов до 2015 г., покрива едва 18% от територията на страната.
След преценка на характеристиките на имотите ще бъдат съставени актове за собственост за тези от тях, за които има достатъчно основание да се счита, че са държавни или общински, пише в мотивите към законопроекта. Така щял да се постигне и ефективен контрол върху управлението им.
"Гражданска отговорност" няма да поскъпва. Задължителната автомобилна застраховка „Гражданска отговорност" и масовата „Автокаско" няма да поскъпнат от догодина, показа проучване на „Труд" сред застрахователни компании.
„В края на годината натискът за задържане на цените на автомобилните застраховки е голям, защото има голяма конкуренция и ниска платежоспособност. Фактор е и огромният брой изтичащи автомобилни застраховки, защото повечето полици са с начална дата 1 януари", обясни Цветанка Крумова от Застрахователно акционерно дружество „Армеец".
„Българският пазар е силно конкурентен при ниски нива на платежоспособно търсене, така че по-вероятно е през 2015 година да наблюдаваме задържане на ценовите равнища или временно минимално увеличение", коментира Десислава Алексиева от застрахователна компания „Уника".
Застраховките няма да поскъпнат съществено въпреки големите разходи на компаниите тази година за градушките и другите бедствия. През 2015 г. обаче рисковите шофьори ще продължат да плащат по-скъпи автомобилни застраховки, въпреки че у нас все още няма работеща единна система от типа „бонус-малус".
Например с около 400 лв по-скъпа може да се окаже „Гражданска отговорност" на колата на „опасен" шофьор. В общия случай цената скача с около 200 лв. в зависимост от възрастта и опита на шофьора, броя предизвикани произшествия на пътя и местоживеенето му.
Така например за автомобил двигател до 1200 куб. см 25-годишен шофьор без опит, живеещ в София, би платил между 190 и 510 лв. в зависимост от тарифите на различните застрахователи. За същия автомобил 40-годишен шофьор с опит до 5 г. ще плати за „Гражданска отговорност" от 180 до 220 лв.
„До 35% намаление в цената на „Каско" застраховката може да има водач, който в продължение на 3 години е наш клиент и не е имал щети по автомобила си", каза Десислава Алексиева.
Българи забъркват дрога от хапчета за грип. Младежи масово купуват от Турция по-големи количества от медикаменти против грип като "Хюмекс", от които лесно извличат псевдоефедрин, разкриват от МВР.
Те синтезират малко дрога - до 50 грама еднократно, от които се печелят около 3000 лева.
Според полицаи стотици българи са започнали да правят малки лаборатории за метамфетамин или домашни оранжерии с марихуана. От началото на годината са разкрити 140 цеха по мазета и тавани, но се смята, че има поне още толкова. Продавачите на марихуана пък засаждат до 30 растения, от които 4 пъти в годината изкарват 1 кг.
Всяка втора фирма ще дава коледни бонуси. Всяка втора фирма ще раздава коледни бонуси на служителите си. 57 на сто от работодателите са подготвили допълнителни пари за 13-та заплата. Това показва проучване на Асоциацията на индустриалния капитал в България, поръчано от bTV.
Едва 15% от компаниите са заявили, че няма да награждават работниците си с допълнителни бонуси за Рождество, защото не могат да си го позволят. Близо една трета от компаниите (28%) са заявили, че все още не са решили дали ще раздават бонуси. 75 на сто от шефовете казват, че бонусите са обвързани с очакваните финансови резултати на фирмата за тази година.
27% от фирмите ще зарадват всеки един от служителите си с бонус до 100 лева. 35 на сто са подготвили между 100 и 300 лева. А 38% ще наградят служителите си с повече от 300 лева.
През 2015 г. 2,5 млрд. лева дупка в хазната. Бюджетният дефицит през 2015 г. ще бъде само 2,5 млрд. лв. Това ограничение ще трябва да се спази, за да се изпълни амбициозната задача на Министерството на финансите дефицитът в хазната за следващата година да се ограничи до 3% от БВП на страната. В предложената от Министерски съвет актуализация на бюджета за настоящата година се предвижда бюджетният дефицит да бъде 3,7% от БВП, или 2,9 млрд. лв.
Последните прогнози на Министерството на финансите, които се използват при разработване на бюджета за следващата година, предвиждат ръстът на икономиката догодина да бъде между 0,8% и 1%. Наред с това очакванията са догодина инфлацията да се задържи в много ниски граници и да бъде около 1% и дори под този праг. При тези прогнози размерът на Брутния вътрешен продукт за 2015 г. ще бъде около 82,35 млрд. лв., сочат изчисленията. И за да се задържи бюджетният дефицит под 3% от БВП, той ще трябва да бъде ограничен до 2,5 млрд. лв. Това означава, че догодина дупката в хазната ще трябва да се свие с около 400 млн. лв. спрямо настоящата година. Това изисква много сериозна преценка как да се разпределят ограничените средства на хазната през 2015 г.
Търсят 70 000 IT специалисти. IT секторът може да осигури работа на още 70 000 кадри, твърдят от бранша. „В момента в сферата работят около 30 000 души, но заради бързото му разрастване непрекъснато се търсят нови служители.
„Можем да предоставим работа на 100 000 души", даде смела прогноза председателят на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) Явор Джонев.
Справка в един от големите сайтове за обяви показва, че всяко четвърто предложение за работа е в сферата на информационните технологии. Над 4500 от публикациите, търсещи служители, предлагат препитание за програмисти, софтуерни инженери и компютърни техници. Недостигът на кадри идва от това, че все повече международни компании пренасят бизнеса си у нас. В същото време все по-малко от родните компютърджии избират да се реализират в България вместо в Германия или САЩ.
„За тях не е изгодно да емигрират, защото тук получават високи заплати, а стандартът на живот е по-нисък в сравнение със западноевропейските страни", обясни пред „Монитор" управителят на JobTiger Светлозар Петров.
Според Националния статистически институт през третото тримесечие на годината компютърните специалисти са най-високоплатените у нас. За периода юли-септември средната им заплата е била 1767 лв.
Според шефа на асоциацията на софтуерните компании Явор Джонев именно на IT сектора се дължи ръстът на БВП на страната през миналата година. Поради тази причина от бранша настояват държавата да определи развитието на индустрията с високодобавена стойност, в която е и IT секторът, като национален приоритет. От БАСКОМ предлагат да бъде възобновена професията „програмист", за която да се обучават учениците между 9-и и 12-и клас. „Идеята е след часовете децата да посещават центрове, в които да имат допълнителни квалификационни курсове.
Износът на ток скочи с 57%. С 2,86 млрд. киловатчаса енергия е скочил износът на ток от началото на годината до средата на ноември в сравнение със същия период на миналата година. В проценти увеличението е с близо 57 на сто до 7,9 млрд. киловатчаса. Това показват данните на Електроенергийния системен оператор (ЕСО).
Това количество представлява близо една пета от цялата електрическа енергия, която е произведена от централите в страната до 16 ноември включително. По данните на ЕСО за този период производството у нас е скочило с 9,43% на годишна база до 40,1 млрд. киловатчаса. В същото време потреблението е отбелязало доста скромен ръст - от едва 1,87%. Това означава, че централите натоварват производствените си мощности основно за да задоволят търсенето на българска енергия зад граница.
Най-сериозно е увеличението на производството при базовите централи - АЕЦ „Козлодуй" и ТЕЦ-овете, показва още статистиката на системния оператор. То е нараснало с над 12% до 33,6 млрд. киловатчаса.
След отпадането на таксите върху износа като цена тя е доста атрактивна зад граница. Това предизвиква честото недоволство от големите консуматори на свободния пазар у нас, тъй като те плащат въпросните такси, а в същото време липсата на капацитет на мрежата не им позволява да си внесат евтин ток отвън.
Еленергията, произведена от зелени централи, намалява леко за същия период. Към 16 ноември тяхното производство е с около 5 на сто по-ниско на годишна база - до 2,35 млрд. киловатчаса.
До средата на ноември битовите и стопанските потребители на регулирания и на свободния пазар да потребили общо 32,2 млрд. киловатчаса.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |