България може да стане европейски играч на пазара на редки метали. Инициативата за суровините е политика на Европейската комисия, създадена през 2008 г. Тя се отнася до жизненоважни продукти за икономиката на ЕС. Това означава, че тези суровини имат високо ниво на значимост за съюза, но същевременно съществува и голям риск от техния недостиг на доставки в следващите години. В ЕС 30 млн. работни места пряко зависят от достъпа до тези стратегически материали. Европейската комисия е изработила списък от 20 критични материали - предимно метали като антимон, берилий, хром, кобалт, коксуващи въглища, флуорит и др., като почти всички се внасят от страни извън съюза. За възможностите, които България има в тази област, разговаряме с Никола Добрев, председател на съвета на директорите на "КЦМ 2000", който е и член на Световния консултативен съвет по оловото и цинка.
Какво влагат в термина "критични материали" специалистите от металургичния бранш? Каква е визията на КЦМ за производството на тези метали?
- Проблемът за суровинната обезпеченост в глобалната икономика става все по-критичен поради неравномерното разпределение на източниците и понякога не най-правилното и екологосъобразно използване. Програмите на ЕС за 2020 г. залагат съществено на възможността да се осигурят собствени суровини за базовите и високотехнологичните отрасли на икономиката.
В Инициативата за суровините на ЕС от 2008 г. се отразяват високата им значимост за икономиката на страните членки и големият риск от техния недостиг. В най-добрия случай при отделни метали със собствени суровини Европа може да осигури до 10% от потребностите си, но има и немалко метали, при които тази възможност е под 1%.
Ситуацията мотивира "КЦМ 2000" в своята иновационна политика да отрази големия шанс както на фирмата, така и на България да заеме подобаващо място в европейската икономика. Когато става въпрос за суровинна обезпеченост на Европейския съюз в контекста на инициативата, ние разбираме преди всичко редките метали, като антимон, германий, индий, галий, литий, рений, телур, селен, волфрам и др.
Доколко страната ни е в състояние да произвежда някои от тези метали? Какви са проучванията и възможностите на КЦМ в тази насока?
- Важен момент при решаване на въпроса е в производството на тези метали да се използват както първичните рудни суровини, така и попътното им извличане при производството на мед, олово, цинк, които са основни продукти на българската цветна металургия. Огромен потенциал за покриване на голяма част от нужните метали се крие в рециклинга (повторното използване) на електронния и битов скрап.
Със задълбочаването на нашите проучвания в тази сфера ние констатираме, че през последните почти три десетилетия сме пропуснали изключителни възможности да се възползваме от националните първични и вторични ресурси. В своята програма КЦМ се насочи първо към метали, които могат попътно да се извлекат до стокови. Най-бързо това постигнахме с телура. Днес ние извличаме допълнително от суровините за олово метал с чистота от 99.9%. При тоталния монопол в света от Китай ние вече достигаме 10% от неговото производство. Очевиден е и икономическият резултат за нас, тъй като 1 кг телур на световния пазар е 135 долара.
Софийският градски съд спря делото за несъстоятелност на КТБ. Софийският градски съд (СГС) очаквано спря делото за несъстоятелността на Корпоративна търговска банка (КТБ). Причината е висящото дело във Върховния административен съд (ВАС) срещу отнемане на лиценза на банката от страна на БНБ.
А по всичко личи, че то няма да е лесно и бързо, тъй като според системата на ВАС жалбите растат лавинообразно.
Това дело няма отношение към изплащането на гарантираните депозити в КТБ, които ще бъдат изплатени както предварително стана ясно, на 4 декември. То обаче е важно за назначаването на синдици в банката, както и за избора на дата за неплатежоспособността, от която ще зависи и въпросът за цесиите. То е едно от делата с най-голям материален интерес в близката съдебна история.
Кой не иска фалита на КТБ
Очаквано делото се обжалва от мажоритарния собственик "Бромак" на Цветан Василев, както и от втория по големина акционер Bulgarian Acquisition Company II на Оманския държавен резервен фонд. С това обаче не се свършва като до 14 часа на 24 ноември успяхме да открием общо 26 жалби срещу решението на БНБ за отнемане на лиценза (№138) и две срещу решението от същия ден (№137), с което подчинен срочен дълг от ТЦ-ИМЕ признат за капитал през пролетта на 2014 г. се обезсилва.
Сред жалбоподателите има и познати лица около казауса КТБ. Сред тях е изпълнителният директор на КТБ Орлин Русев, активистката от Facebook групата КТБalive Вера Ахундова и подписалият писмо с намерение за оздравяване на КТБ Никола Сукманджиев.
Румъния ще се откъсне от България за влизане в Шенген. Очакваният през януари догодина доклад на Еврокомисията за напредъка на България в областта на правосъдието (по т.нар. механизъм за сътрудничество и оценка) ще бъде много тежък, а страната ни може да бъде отделена от Румъния в процедурата за влизане в Шенгенската зона. Това стана ясно вчера от думите на вицепремиера по европейските въпроси Меглена Кунева.
Според нея борбата на северната ни съседка срещу корупцията скоро може да убеди страните - членки на ЕС, за поетапно отпадане на границите й в Шенген, докато за България проблемът остава за неопределено време. Макар да няма пряка връзка между механизма за сътрудничество и влизането в Шенген, от напредъка на страната ни в областта на правосъдието и вътрешните работи зависи и влизането ни в Шенгенското пространство, защото няколко държави поставиха такова условие.
Вицепремиерът отбеляза, че в доклада ще има много ясно подчертана разлика между двете държави и тя няма да е в наша полза. "България няма да отбележи съществен напредък в сравнение с миналия доклад и това е еднозначно лошо", коментира тя. По думите на Кунева в доклада най-вероятно ще попадне и случаят с откраднатото тефтерче на бившия шеф на комисията за конфликт на интереси Филип Златанов. "Най-малкото той показва, че не се спазват процедурите по охрана на веществени доказателства", заяви тя. Според Кунева трябва час по-скоро да се изберат председател на Върховния касационен съд и главен съдебен инспектор, както и да се направи съдебна реформа. Сред неотложните задачи са още изготвяне на нов Наказателен кодекс, промени в Наказателно-процесуалния кодекс и подреждане по приоритети на казусите, които разглеждат прокурорите с оглед намаляване на натовареността им.
Бизнесът скочи срещу вдигaнето на данък "лихва". Намерението на ГЕРБ да утежни облагането на лихвите, получени от спестявания в банки, предизвика остра реакция на бизнеса. "Идеите за промяна в данъчното облагане са пореден пример за непоследователна политика, която ерозира обществената и бизнес среда и не създава условия за дългосрочно планиране и прогнозиране", обяви в своя позиция Българската стопанска камара.
Преди дни стана ясно, че партията мандатоносител смята да увеличи и ставката, и базата за облагане. ГЕРБ иска да вдигне данъка от 8% на 10%, колкото бе до миналата година, а освен това предлага да се облагат не само срочните депозити, но и всички други спестявания с едно-единствено изключение - детските влогове. Облагането на доходите от депозити в банките бе въведено по инициатива на министър Симеон Дянков през 2012 г., а миналата година кабинетът "Орешарски" прокара график за поетапно намаление на данъка с по 2 процентни пункта годишно до 0% през 2017 г. Но ето че новото управление тотално променя посоката. И при въвеждането на данъка, и сега критиките изобилстват.
"Сред големите добродетели на всяка нация е спестовността, която трябва да се опазва и поощрява, защото тя е в основата на просперитета на обществото. Върху тази добродетел беше нанесен сериозен удар със спекулативното поведение на някои банки. Връх в това разрушително поведение бяха размитите и дълбоко неясни действия на БНБ и политико-финансовият прецедент "КТБ". Върху разклатеното доверие на бизнеса и обществото сега се подготвя нанасянето на допълнителен удар с данъка върху лихвите по депозитите - данък, който политиците обещаха поетапно да премахнат, а през последните дни същите тези политици заговориха за неговото увеличаване", се казва в становището на БСК.
Втората пенсия - с двойно по-висока лихва от депозита. Спестяванията в частен пенсионен фонд носят двойно по-висока лихва от банковите депозити. Това показва сравнението между статистиките на Комисията за финансов надзор (КФН) и БНБ.
През периода 29 септември 2012 г. - 30 септември 2014 г. универсалните фондове са постигнали 5,96% средна годишна доходност при управлението на парите за втора пенсия. Въпреки че намалява спрямо предходни периоди, доходността на универсалните фондове е близо два пъти по-висока от средна лихва по домакинските депозити, която за последните 24 месеца е около 3%.
В универсалните фондове задължително се осигуряват работещите, родени след 1959 г. Към момента става въпрос за 3,368 млн. души.
В по-дългосрочен план доходността на пенсионните фондове е по-ниска заради загубата при краха на капиталовите пазари през 2008 г. Освен от получената доходност сумата по индивидуалните партиди на работещите зависи и от редовното плащане на осигуровките. Към 30 септември всеки е натрупал средно по 1881 лв.
В ГЕРБ глобяват прогресивно депутатите си за отсъствия. Сериозна защита на кворума планират в ръководството на ГЕРБ. За да осигурят присъствието на хората си в пленарната зала, депутатите от управляващата партия ще бъдат санкционирани с прогресивно растящи глоби, разказаха от групата.
Тези, които отсъстват в единични случаи, ще плащат по-малко. Размерът на минималното наказание все още не е уточнен. Категорично обаче глобите ще растат прогресивно за закоравелите кръшкачи, закани се зам.-председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев.
Той уточни изрично, че регистрирането в пленарната зала няма да е защита от санкция. Такава ще се налага, ако народният представител е пропуснал дори едно гласуване за деня.
Каскадните глоби не са безпрецедентни за ГЕРБ. В 41-ото НС тогавашният депутат на Бойко Борисов, който вече е в БАСТА - Емил Димитров, редовно оставяше в партийната каса по 1000 лв. месечно за "провинения". Отчисления в същия размер правеше и Светлин Танчев, сега шеф на депутатите на Бареков от "Български демократичен център".
Събраните от глоби пари ГЕРБ дарява на болни деца.
В БСП пък още не са изяснили с колко и на какъв принцип ще глобяват депутатите си. Ако в правилника на парламента залегне удържане на дневната надница, то не върви и ние допълнително да вземаме пари за неизвинено отсъствие, коментираха шефове.
Засега е ясно, че червените запазват утвърдената практика по-голямата част от сумата от 2/3 върху заплатата, които парламентът дава на депутат за сътрудници и други разходи, ще се удържа за групата.
Лихвите падат. Лихвите по депозити и кредити падат. Това е резултатът от изсипването на пазара на 3,7 млрд. лева свободни пари, твърдят експерти. Толкова са гарантираните депозити в затворената КТБ, чието изплащане ще започне от 4 декември. Очаква се голяма част от парите да остане по сметки в деветте банки, които ще ги изплащат. Вчера Фондът за гарантиране на влоговете обяви официално имената на трезорите. Проверка на "Стандарт" показа, че лихвите по депозитите в тях вече са под 2% на годишна база. На пръсти се броят продуктите, при които доходността е около 2 на сто. Задръстването на банките с пари и стагнацията в икономиката неминуемо ще доведат и до спад в лихвите по кредитите. В момента има слаб ръст само на заемите до 1000 лева.
Отварят фабрика за рапани в Каварна. Реализацията на няколко инвестиционни проекта ще разкрие нови 407 работни места в общината, каза пред "Стандарт" кметът на Каварна Цонко Цонев. "Първите нови работни места за 157 души ще бъдат разкрити още през декември, когато започне да функционира изграждащата се фабрика за преработка на рапани", каза Цонев, като добави, че според справката на бюрото по труда в града регистрираните безработни в момента са 450 души. Инвеститор във фабриката за рапани е варненската фирма "ЕЛЕКТА 03" ООД. Размерът на инвестицията е 1,5 млн. лв., като 440 хил. лв. са съфинансиране по проект по програмата за развитие на сектор "Рибарство". Фабриката ще бъде с капацитет на преработка на 200 тона готови за консумация рапани, като продукцията ще се изнася в Китай, Корея, Америка, в някои страни в Европа, а ще се продава и в България. Годишно по Българското Черноморие се изваждат 4-5 хил. т рапани. Друга голяма инвестиция в Каварна е фабрика за преработка на миди, която ще е първата в страната и на Балканите и трябва да готова до края на май 2015 г., казва каварненският градоначалник. Плановете са там да се разкрият 60 работни места. Инвестицията от 3 млн. лв. е на голяма ирландска фирма с вложения в ЮАР, Германия и Полша. Фабриката ще стартира с капацитет на преработка на 1500 т миди годишно, а за 2-3 години капацитетът ще стигне над 5 хил. тона.
Заводът на София гълта по 25 тона боклук на час. Строителството му трябва да приключи до август 2015 г. „Очаквам от изпълнителите интензивна работа и спазване на качеството и сроковете, ще продължа да следя работата по проекта", заяви вчера кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя поиска повече работници, които да се включат в строителството, а до Коледа трябва да бъдат покрити три от основните сгради. „В момента ни притеснява строителството на приемната сграда и на подземните инженерни мрежи в завода", заяви кметицата. Тя обаче смята, че има реален шанс изпълнителите да си свършат работата в срок.
В завода ще се карат само битови отпадъци, които ще се сортират ръчно. След това боклуците ще се третират биологично, ще се сушат и накрая от тях ще се произвежда RDF гориво. Всяка година в завода трябва да влизат за преработка 410 000 т боклук. От тях трябва да се произведат 154 000 тона гориво, което ще се използва в „Топлофикация София". Благодарение на това може да бъдат заместени около 10-12% от ползвания в момента природен газ, което ще повлияе и на цената на топлинната енергия. Плановете на общината са след 3 години 30% от столичани да се топлят от отпадъци.
Според анализа на Европейската инвестиционна банка това е икономически по-изгодният вариант, който ще спести на софиянци 150 млн. лв. за 20 г.
Цената на двата етапа на интегрираната система за преработка на софийския боклук - депо, компостираща инсталация и завод за механично и биологично третиране, е 360 млн. лв. От тях 256 млн. лв. е безвъзмездната финансова помощ по Оперативна програма „Околна среда".
Половината от заемите за бизнес имоти проблемни. 49% от кредитите, взети от предприемачите за изграждане на бизнес имоти у нас, са проблемни. Това сочи проучване на KPMG.
Пред нас са само Румъния - с 56% дял и Словения - с 50 на сто, сочат данните на консултантската компания. У нас при 42 на сто от случаите има значителна обезценка на активите, като по този показател сме лидери в Европа.
„Голяма част от кредитите, при чието изплащане длъжниците срещат трудности, са свързани с търговски площи", смята Никола Кедов, старши експерт в KPMG-България. Според него това обяснява и предпазливостта на банките по отношение на нови проекти и на съществуващи, както и високата лихва.
В момента за проекти, свързани с търговски площи, тя е от 7,5% до 9%, а за офиси - от 6,25% до 8%, сочи проучването на консултантската компания. В него се дава прогноза за периода до към пролетта на 2016 г. Лихвите по кредитите за нови търговски площи ще са от 7,5% до 9% за нови проекти и 7,25-8,75% - за вече работещи. За изграждането на нови офиси те ще са от 6,75% до 8%, а за работещи от 6% до 7,6%. Най-ниски се очаква да бъдат лихвите за индустриални и логистични проекти - от 6% до 7,6% за новите и от 5,6% до 7,25% за вече съществуващите.
За жилищни сгради тя ще варира от 7% до 8,5%, прогнозират от KPMG.
Докъм май 2016 г. се очаква покритието на дълга, което трябва да осигурят кредитополучателите за всички сегменти, да е над 140%. За офисите той ще варира от 145% до 180%, за хотелите и други курортни проекти от - от 150% до 190%, за цехове и складове - от 145% до около 185% и за жилищните сгради - от 150% до 200%.
Ново гето на ужасите изникна в Ямбол. Само няколко седмици след като теренът беше изчистен в близост до циганската махала в Ямбол, там отново са „изникнали" незаконни постройки, които смущават местните, съобщи БНР. Последната акция по премахването на бараките беше в началото на ноември.
След акцията по разчистването отново са се появили над 20 къщи на мястото на бившия блок 20, оплакаха се местните. Кметът на града Георги Славов обяви, че отново е започната процедурата по тяхното събаряне. „Няма как, просто няма как да бъде допуснато това. Вече правихме такава операция, сега ще я направим още веднъж", обясни кметът.
От своя страна ромите също не се отказвали и обяснили, че нямало къде да отидат и били готови дори да купят общинска земя. "В своеобразния катун се отглеждат без елементарни битови условия малки деца, които често се разболяват. Мизерните условия застрашават живота на абсолютно всички", алармираха съседите на ромите, които също живеят в района.
Кметът на Ямбол призова държавните институции да си свършат работата и да приберат децата за отглеждане в подходящи условия.
Предишната акция по „разчистване" премина без напрежение. Тогава бяха съборени десетки незаконни ромски постройки. Бараките са направени на мястото, където преди 4 години беше съборен прословутият блок 20.
Жандармерия и полиция бяха обградили района и акцията по срутването приключи за минути. По думите на живеещите там са съборени 16 бараки, обитавани от над 100 души.
След събарянето на блок 20 част от неговите обитатели останаха да живеят в палатки.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |