Състоянието на ВиК сектора не е добро: загубите на вода варират между 28 и 82% за различните райони или средно около 60% за страната. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на Национална конференция „Предизвикателства при изпълнението на проекти по Оперативна програма „Околна среда 2007-2013" и Програма за развитие на селските райони". Положението е тежко поради изключително амортизираната ВиК мрежа и натрупаната с години липса на инвестиции за подобряване на инфраструктурата в сектора.
„През следващите 10 години са нужни 11,7 млрд. евро според приетата отраслова Стратегия", заяви министър Павлова. Основните средства за инвестиции в сектора, с които страната ще разполага до 2020 година, са малко над 1 млрд. евро по Оперативна програма „Околна среда" и около 100 млн. евро по Програмата за развитие на селските райони.
„Ние трябва да направим всичко възможно страната ни да получи това финансиране", каза още министър Павлова. Задължително условие за това, записано в Споразумението за партньорство, е до 2016 година да бъде завършена Реформата във ВиК сектора.
Първата стъпка вече е направена - изготвени и приети са 51 мастърплана за развитието на отрасла, заяви регионалният министър и обясни, че това което предстои е изготвянето на регионални прединвестиционни проучвания, окрупняването на ВиК операторите и създаване на ВиК асоциации. През новия програмен период основни бенефициенти по проектите ще бъдат ВиК операторите съвместно с общините, които ще изготвят апликационните форми за проектите на базата на регионалните инвестиционни планове.
„За да не бъдат нулеви следващите 3 години по Оперативна програма „Околна среда", МОСВ и МРРБ ще стартират преговори с Европейската комисия, за да започне възможно най-скоро реализацията на т.нар. „безусловно необходими" проекти, за които има добра проектна готовност и които обхващат агломерации с над 10 000 жители.
За ускоряване на реформата във ВиК сектора ще бъде създаден координационен междуведомствен съвет към МРРБ, с участие на МОСВ, ДКЕВР, НСОРБ и Съюза на ВиК операторите. Председател на Съвета ще бъде Радослав Русев, съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството.
Друга важна реформа за развитието на ВиК отрасла е предстоящото функционалното разделяне на ДКЕВР и обособяването на самостоятелен воден регулатор. Опитът ни показва, че Регулаторът до момента се занимава предимно с енергетика, затова след анализ, включително на Световна банка, беше направена препоръка за отделянето на самостоятелен воден регулатор, който да притежава необходимата експертиза и да се занимава приоритетно със сектор „Води", допълни министър Павлова. Тази промяна ще ни позволи да коригираме трупаните с години проблеми, като бавното одобряване на бизнес плановете и ограничаване на инвестиционните възможности в сектора, заключи тя.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |