Необходимостта от постъпване на свеж паричен ресурс в енергийната система, както и от разрешаване на задлъжнялостта на дружествата в сектора обсъдиха на първото заседание на Браншовия съвет за тристранно сътрудничество в рамките на мандата на настоящото правителство, съобщи пресцентърът на Министерството на енергетиката.
При откриването на срещата министърът на енергетиката Теменужка Петкова каза, че откритият диалог и доброто сътрудничество с професионалната общност са работещият механизъм за формиране и отстояване на идеи и политики.
По думите на министър Петкова през годините са взимани редица неправилни решения в българската енергетика, довели до натрупването на дефицита в отрасъла. „За преодоляването на финансовия недостиг ще направим пълна ревизия на сектора", категорична бе Теменужка Петкова. Според нея, когато бъде налице реалната картина за състоянието на енергетиката у нас, незабавно ще се приложат неотложите реформи за разрешаване на дисбаланса в системата.
В рамките на Браншовия съвет за тристранно сътрудничество бе обсъдено и финансовото и икономическото състояние на въгледобивните предприятия в страната. Предложени бяха мерки за нормализиране на работния процес в Мини Марица изток и Мина Черно море - Бургас, за да се гарантира ритмичното изплащане на трудовите възнаграждения на работниците от въгледобивните дружества.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова изрази увереност за бъдещата работа на Браншовия съвет и заяви, че ще разчита на открития диалог при вземането на решения за стабилизиране на сектор Енергетика.
На срещата в Министерството на енергетиката присъстваха и заместник-министърът на енергетиката Антон Павлов, представители на Федерацията на независимите синдикати на миньорите- КНСБ, на Конфедерацията на труда „Подкрепа", на Миньорската федерация към КТ „Подкрепа", както и на държавните и частните енергийни дружества в страната. Според министър Петкова подобен формат с участието на всички заинтересовани страни е най-правилният път за дискутиране и вземане на решения, свързани със стабилизиране състоянието на енергийния сектор.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |