България е сред 16-те страни, които Европейската комисия ще продължи да наблюдава заради наличие на макроикономически дисбаланси, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел.
Това е отбелязано в представения днес доклад по Механизма за ранно предупреждение, който е част от координацията на икономическите политики в рамките на така наречения „Европейски семестър". Сред проблемите у нас комисията посочва безработицата и бедността, както и проблемите във финансовия сектор.
Комисията отбелязва, че една банка у нас е била поставена под специален надзор, а друга е получила подкрепа за ликвидността си от държавата, и подчертава, че проблемите във финансовия сектор могат да имат сериозни последици за макроикономическата стабилност. Безработицата остава висока, сред младежите тя продължава да расте, значителен е и делът на дългосрочно безработните, пише още в частта за България. Според Еврокомисията социалните предизвикателства пред страната ни са значителни - посочени са конкретно бедността и социалното изключване. Нетните международни инвестиционни позиции, цената на труда, и задлъжнялостта на частния сектор са сред другите индикатори, заради които България остава сред страните с макроикономически дисбаланси. Те са разделени в три групи. В първата са тези, в които дисбалансите са прекомерни, във втората попадат държави, където според комисията са нужни решителни политически действия. България е в третата, група, определяна като най-лека, заедно със страни като Германия, Швеция и Холандия - комисията обаче ще продължи да ги наблюдава.
Заместник-председателят на ЕК Валдис Домбровски и комисарите Пиер Московици и Мариан Тайсен представиха днес Есенния пакет за икономическо управление, с който се поставя началото на новия Европейски семестър.
Пакетът се състои от няколко документа. Годишният обзор на растежа прави преглед на икономическото и социалното положение в Европа и определя общи приоритети в тези области за ЕС като цяло през следващата година. Той е част от подкрепата на ЕК за създаване на икономически растеж и нови работни места в Съюза. Препоръките на ЕК в икономическата и социалната сфера се базират на три основни стълба: (1) стимулиране на инвестициите, (2) структурни реформи, и (3) фискална отговорност.
Докладът за механизма за предупреждение прави преглед на икономиките на 28-те държави членки на ЕС за потенциални икономически рискове, осигурява ранно предупреждение за икономически дисбаланси като банкови кризи или бум в жилищното строителство. Докладът посочват държавите членки, за които е необходим допълнителен анализ на техните икономики.
Проектът на съвместен доклад за заетостта анализира тенденциите и предизвикателствата в социална сфера и сферата на заетостта, както и предприети от държавите членки мерки в тези области. Той служи като основа за по-задълбочен анализ, наблюдение и координация в рамките на Европейския семестър.
Комисията публикува и своето мнение относно проектите на бюджетните планове за 2015 г. на страните от еврозоната, с което се дава индикация дали техните национални бюджети отговарят на изискваната на Пакта за стабилност и растеж, който е предназначен да осигури поддържането на бюджетна дисциплина в държавите-членки, за да се избегнат прекомерни дефицити.
Както се очакваше, Франция, Италия и Белгия, където проблемите с дълга и дефицита изглеждат най-сериозни и може да доведат до санкции, получиха допълнително време до март догодина за мерки в посока преодоляване на слабостите. В общо 7 страни от еврозоната има риск бюджетите за догодина да не изпълнят изискванията за финансова стабилност.
EUR | 1.955830 |
USD | 1.904040 |
GBP | 2.321240 |
CHF | 2.086000 |